Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Wykaz uczelni medycznych o kierunku farmaceutycznym. Opinie i porady dotyczące punktacji i rekrutacji na farmację w poszczególnych uczelniach.
dr Linneusz
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2008, o 22:05

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: dr Linneusz »

ja chciałem się zapytać, co was ciągnie na farmacje? bo moim zdaniem same studia są zajebiste, ale przecież potem nie można nic ciekawego robić! praca w aptece, ewentualnie jak się ma szczęście/znajomości, to w laboratorium, albo jako przedstawiciel firmy farmaceutycznej, co z kolei z wyuczonym zawodem ma niewiele wspólnego. co widzicie w tej farmacji, że chcecie ją studiować? ciągnie was bo to renoma czy co?
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: tin »

Farmacja to nie tylko stanie za ladą!
Tak można by rozpocząć wspaniały esej o pracy farmaceuty. Wbrew pozorom to w jakich na codzień spotykamy ich sytuacjach, nie determinuje całokształtu świadczeń tego zawodu.
Skoro jednak praca w aptece jest dla przeciętnego farmaceuty chlebem powszednim, to należałoby od tego zacząć. Może od mocnych słów: Apteka to nie sklep! Często się to słyszy od profesjonalistów, którzy sprzeciwiają się spłyceniu swojej roli do wydawania leków, jakby były one towarem spożywczym w sklepie branżowym.
Po pierwsze jest to zajęcie dużo odpowiedzialniejsze. Każdy lek i wyrób medyczny musi odpowiadać normom i farmaceuta musi mieć o tym pojęcie. Pacjent często woli zapytać farmaceutę niż lekarza o sposób działania leku. Strzelanie regułkami z podręcznika lub ulotki nie jest tu na miejscu. Do każdego pacjenta należy podejść w sposób odpowiedni i personalnie, nie traktując go jako część codziennej szarej masy przewijającej się między wiecznie niezamykającymi się drzwiami, a pierwszą ladą. Jest to czynnik będący bodźcem dal osób ceniących sobie kontakt z ludźmi. Uśmiech zadowolonego pacjenta i to, że wraca chętnie właśnie do naszej apteki jest najwspanialszą nagrodą za trudy studiów i codziennej pracy. Ktoś oponuje, że to utopia sam wskażę wam takich farmaceutów - zawsze życzliwych i pełnych uśmiechu i radości z pracy. Wiadomo, każdy ma gorsze dni i nie każdy pacjent przychodzi do apteki po leki. Zdarzają się i tacy, którzy przyjdą by pochwalić się taniej kupionym w innej aptece lekiem, ale i to można wykorzystać na korzyść pacjenta - jak? Najlepiej samemu przekonać się zostając farmaceutą.
To jednak dopiero początek zalet pracy. Są przecież i miłośnicy receptury ( jak np moja skromna osoba). Wbrew pozorom, i temu, że forma takiego wykonania leku zamiera, za druga ladą także jest mnóstwo pracy. I równie dużo można z tego czerpać przyjemności. Perfekcjoniści każdą kolejną porcję przygotują szybciej, dokładniej Kolejne nowe recepty na nie wykonywaną dotąd postać o nowym składzie dają jeszcze więcej radości, bo nie wszystkiego uczą na studiach, dopiero praktyka daje to co pokazuje teoria- bo co z tego, że euceryna ma teoretycznie takie właściwości hydro-chłonne skoro i tak można nie wkręcić r-ru. Poza tym jakaż to radość samu wykonać lek, który występuje w postaci gotowej, znać każdą substancję, działanie, właściwości, a na końcu połączyć w coś wyjątkowego, może nowego. Eh kiedyś moim marzeniem była reaktywacja receptury do formy z przed stuleci.
Teraz to wygląda trochę inaczej i przechodzimy do kolejnego zagadnienia, czyli pracy nad nowymi lekami. Tu cała gama firm kosmetycznych, producentów pastylek, badaczy jadu, czy homeopatycznych mieszanek otwiera przed młodym farmaceuta swoje ramiona, czekając przełomu w badaniach. Dr. Eris tez zaczynała od pracy dla koncernów kosmetycznych prowadząc badania na własnej, niezbyt doskonałej cerze. Potem sama założyła taki koncern. Przyjemne z pożytecznym - leczymy siebie, odkrywamy coś nowego, zarabiamy Szczególnie popularna ostatnio gałąź kosmetyczna i perfumeryjna nadal przezywa oblężenie,a coraz to nowe specyfiki osiągają niesamowite efekty.
Tu mamy do czynienia z praca dla ambitnych. Dla miłośników wzorów, równań, ale i dla praktyków, eksperymentatorów. Dla miłośników gumowych rękawiczek, laboratoriów, mikroskopów, biuret, pipet i wszystkiego, o czym duża część chemików może pomarzyć. Dobry zespół badawczy zawsze potrzebuje farmaceuty
Tak jak najlepsze szpitale. Specjaliści klinicyści. Coś nam świta. Tak, to tez farmaceuci. Mistrzowie wzorów, równań, dawkowania. Przy najbardziej skomplikowanych schorzeniach każdy lekarz liczy się z ich zdaniem. Odpowiedzialność, wpływa na przedłużenie ludzkiego, życia, skraść dodatkowe kilka minut - nie tylko lekarz może.
Być znaczniejszym, mieć większy prestiż od lekarza - także i taki cel pcha co bardziej ambitnych w tym kierunku. Ale taką patologią zawodu nie przejmujemy się zbytnio, bo dotyka to każdy zawód. Niemniej jednak istnieją i tacy.
Na koniec coś dla miłośników gier ekonomicznych. Zakładasz aptekę, rozwijasz ja dbasz o dobra lokalizację, klientów, zaskarbiasz sobie coraz większą ich rzeszę, dbasz o stany magazynowe, organizujesz szkolenia, ustalasz ceny zależne od popytu na rynku kontrolując jego wskaźniki, pozyskujesz leki z tańszych źródeł, dalej tworzysz siec placówek, każda inna, każda Twoja własna, o określonym wystroju, który przyciąga To żywcem jak z recenzji gry, ale mające ta przewagę, że przynosi rzeczywiste korzyści(ewentualnie straty) Dla ambitnych, którzy są aż tak dobrzy, że chcą zawsze więcej
Na koniec niechlubny przedstawiciel. Dlaczego? Przecież zarabia dobrze, jeździ szybkim samochodem, świetnie się ubiera Jest masa ludzi pragnących takiej pracy. Pracy choć często na krawędzi prawa, to jednak potrzebnej, także pacjentowi. Czy to, że kupi lek często taniej, dziękitajemnej umowie jest dla niego niekorzystne?
To oczywiście tylko kilka aspektów kariery farmaceuty, dość spłyconych nawet. Bo tak naprawdę każdy kieruje się innymi pobudkami, każdy szuka czegoś dla siebie - czy to za pierwszą ladą, czy w recepturze, a może w firmie kosmetycznej, laboratorium, na oddziale, jako manager, czy przedstawiciel firmy, czy zupełnie innym stanowisku Przecież tyle jest możliwości. Liczą się tylko marzenia i odrobina fantazji.
Życzę ich spełnienia w tym zawodzie, każdemu kto się zdecyduje!
dr Linneusz
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2008, o 22:05

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: dr Linneusz »

jeśli chodzi o zarobki to masz racje, są duże i myślę że 90% ludzi idzie na farmacje głównie z tego względu, nie tak jak Ty, bo poprostu to uwielbiasz,ale po kase.dzieki za odpowiedz!
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: tin »

Zwróć jednak uwagę, że są lepiej płatne zawody, a jednak farmacja wciąż jest oblegana.
Tym co kasę tylko chcą od życia polecam operatora dźwigu w Warszawie w klimatyzowanej kabinie z pensja 8 tys netto.
Linus
Posty: 79
Rejestracja: 16 mar 2008, o 21:32

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: Linus »

dr Linneusz pisze:jeśli chodzi o zarobki to masz racje, są duże i myślę że 90% ludzi idzie na farmacje głównie z tego względu
Zdziwiłbym się.farmacja do najłatwiejszych kierunków nie należy, po równie trudnych kierunkach można znaleźć pracę kilkakrotnie lepiej płatną, choćby w rafinerii na wysokim stanowisku.Gdybym ja szedł na jakieś studia ze względu na kasę to na pewno bym nie poszedł na farmację.a właśnie tam się wybieram i nie tylko dlatego że te studia to 100% tego co mnie interesuje(i może Cię zdziwię.) ale właśnie dlatego że podoba mi się praca w aptece


ps- swoją drogą jak ja bym chciał żeby było więcej takich ludzi jak dr Linneusz, łatwiej by mi się było dostać na studia
zabka1807
Posty: 118
Rejestracja: 12 maja 2008, o 19:49

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: zabka1807 »

Tin pięknie to napisałeś. szkoda, że ja się jednak nie dostanę w tym roku., powodzenia na chemii
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: tin »

Dziękuję, starałem się.
Każdy taki miły dowód uznania motywuje mnie do dalszej pracy.

A motywację, żeby jednak próbować masz powyżej

ps. Chemia już poszła szkoda, że nie powtórzyłem ogniw
Linus
Posty: 79
Rejestracja: 16 mar 2008, o 21:32

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: Linus »

A dla mnie w ogóle to pytanie jakieś nie trafione jestdlaczego warto studiować farmację? Moim zdaniem na tego typu kierunki główną motywacją są zainteresowania po prostu, jeśli ktoś idzie z innego powodu np. finansowego a to gonie kręci to ja takich osób nie rozumiem /

Ale trochę się zastanawiałem i doszedłem do wniosku żeprzeciętnym śmiertelnikom farmacja kojarzy się wyłącznie z tandetnymi reklamami lekarstw itrudnymi nazwami chemicznymi i to jest chyba powodem takich pytań jakie wystosował w tym temacieDr Linneusz . Mogę tylko dodać że jeśli jest tak jak napisałem to nie dziwię się że takie pytania padają i że ja np. patrzę na farmację pod zupełnie innym kątem, podoba mi się choćby ten opis na wikipedii

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Farmacja
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: tin »

Po pierwsze proszę tu nie offtopować- temat jest określony i zwięzły.
Po drugie nie jest pytaniem, a próbą zachętyśmiertelników do wybrania tego fachu.

I co się tyczy powyższej wypowiedzi. W wiki ujęte są prawie wszystkie zagadnienia dotyczące farmacji jako nauki. Ja pisałem swoją wypowiedź na podstawie własnych doświadczeń i przemyśleń. Nie pracowałem jeszcze chociażby nad badaniem surowców roślinnych (owszem standaryzacja, obserwacja czy przeróbka, ale nie starałem się jeszcze jakichś nowości próbować), co oczywiście nie znaczy, że mnie to nie interesuje i nie zacznę.

Poza tym każdy farmaceuta ma jakiś swój własny sposób patrzenia na swój zawód. W tym temacie chodzi o to, żeby zaprezentować pozytywne strony.
Jeśli masz jakieś zastrzeżenia - wyraź to W INNYM TEMACIE!
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: Biochejter »

tin pisze: W tym temacie chodzi o to, żeby zaprezentować pozytywne strony.
Jeśli masz jakieś zastrzeżenia - wyraź to W INNYM TEMACIE!
Ale dlaczego narzucasz o co chodzi w tym temacie, jak nie jesteś jego autorem? Może autorowi chodziło o coś innego?
tin/ to ja wydzieliłem ten temat i będę pilnował jego kształtu

Ty Tin już po studiach czy w trakcie? Bo jak po to okej, ale patrząc po znajomych po studiach to nie wiem czy ktoś by sie pod tym (w sumie fajnie napisane) podpisał.
tin/ odpowiedź powyżej

[mod] Nie offtopuj może jednak [/mod]
Ostatnio zmieniony 17 maja 2008, o 22:21 przez Biochejter, łącznie zmieniany 1 raz.
zabka1807
Posty: 118
Rejestracja: 12 maja 2008, o 19:49

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: zabka1807 »

Nie kłóćcie się o pierdoły panowie Wg mnie Tin pięknie opisał co tak ludzi kręci w farmacji, jest to jeden z wielu punktów widzenia na ten fantastyczny zawód, a to hasło z wikipedii to raczej nie przyciąga młodych ludzi do tej profesji. Dla mnie farmacja to więcej niż medycyna-bo co taki lekarz mógłby zrobić bez lekarstw, nawet tych podstawowych? spróbujcie sobie to wyobrazić. Mnie do tego kierunku ciągnie to, że będę robić, albo tylko sprzedawać coś, po czym ludzie będą się czuli lepiej. To takie prozaiczne, ale dla mnie piękne.
Linus
Posty: 79
Rejestracja: 16 mar 2008, o 21:32

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: Linus »

zabka1807 pisze:Nie kłóćcie się o pierdoły panowie Wg mnie Tin pięknie opisał co tak ludzi kręci w farmacji, jest to jeden z wielu punktów widzenia na ten fantastyczny zawód
No i jak widać jedyny jaki można tu przedstawić (choć nie twierdzę przecież że z tym punktem widzenia się nie zgadzam.)
zabka1807 pisze:a to hasło z wikipedii to raczej nie przyciąga młodych ludzi do tej profesji.
Zgadza się, tam jest napisane bardzo ogólnie ale jednak w taki sposób że jak pierwszy raz to przeczytałem, kiedy byłem zupełnie zielony to stwierdziłem że ten kierunek łączy w sobie wiele zagadnień które mnie interesują i jeszcze bardziej mi sięto wszystko spodobało.takie było moje pierwsze odczucie dlatego pomyślałem że jak ktoś zadaje takie pytanie jak zostało zadane w tym temacie to może mu to w chodź minimalnym stopniurozszerzyć punkt widzenia, to tyle, poza tym chyba od tego są fora aby przedstawiać różne punkty widzenia i żeby na ich temat dyskutować.
dżema19
Posty: 60
Rejestracja: 14 cze 2008, o 17:05

Re: Dlaczego warto wybrać ten kierunek..

Post autor: dżema19 »

mi wydaje sie ten kierunek bardzo ciekawy ,dlatego składałam papiery na farmacje, ale czy sie dostane Po wynikach to uważam ze mam małe szanse, bo z tego co przeczytałam na forum to niektórzy mieli super wyniki, a ja tyle siedziałam i kułam no ale cóz takie zycie może za rok, choć wydaje mi sie ze to praca dla ludzi którzych chemia interesuje , a ja to bym najbardziej chciała popracowac w laboratorium, no ale najpierw trzeba sie dostać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość