Wędrówki węgorzy

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Wędrówki węgorzy

Post autor: Vinci »

Węgorze żyją w wodach słodkich, na rozród wędrują w głebiny morza Sargassowego. Wiadomo, ze pod ciepłym, idącym ku brzegom Europy Prądem zatokowym, płynie prąd zimny, zmierzający ku Ameryce. Uważa sie, że do Morza Sargassowego, mimo obecności tego zimnego prądu, docierajątylko węgorze amerykańskie, które maja stosunkowo niedaleką trase do przebycia. Natomiast węgorze płynące z Europy i północnej Afryki giną po drodze z wyczerpania (wegorze od chwili rozpoczęcia wędrówki przestająsie dożywiać, inna hipoteza głosi, że giną one dopiero po osiągnieciu celu). Larwy węgorzy odstająsie do prądu ciepłego lub zimnego - stąd biorą sie róznice anatomiczne pomiedzy węgorzem europejskim a amerykańskim (są to odmiany ekologiczne -ekofenotypy- a nie inne gatunki)
Laura
Posty: 177
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: Laura »

Vinci pisze: węgorze płynące z Europy i północnej Afryki giną po drodze z wyczerpania (wegorze od chwili rozpoczęcia wędrówki przestająsie dożywiać, inna hipoteza głosi, że giną one dopiero po osiągnieciu celu)
Hmm. Powinna być jakaś jednoznaczna odpowiedź. Jak dla mnie - ta druga możliwość jest bardziej przekonywująca.
inter

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: inter »

Mam małe pytanko:
Mianowicie czy nie wiecie gdzie moŻna znaleść mapkę dotyczącą wędrówki węgorza z polski do morza sargassowego,bo jeśli tak to dajcie mi znać na gg,albo podajcie link.Zgóry dziękuję inter. :?: :!: Moje gg to :/ :3489350
robson

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: robson »

bardzo lubię węgorze czy ktoś moŻe zna odpowiedŻ na pytanie na czym polega wędrówka węgorzy do morza sargasowego :/
Ka
Posty: 63
Rejestracja: 13 gru 2006, o 08:57

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: Ka »

Z tego co wiem wędrowka wegorzy zalezy od polozenia ziemi wzgledem ksiezyca dokladnie nie wiem na czy polega ale wiem ze ksiezyc jest czyms w rodzaju kompasu. gdy w pewnym okresie ksiezyc osiaga jakies szczegolne polozenie, wegorze wyruszaja na wędrowke. wiem jescze jedno ze gdy pogoda nie sprzyja ksiezyc jest za chmurami itp ofiar wsrod wegorzy jest znacznie wiecej niz gdy niebo jest czyste i bezchmurne.
zastanawia mnie jedenak fakt w jaki sposob wegorze radza sobie gdy mieszkaja w jeziorze] jak sobie z tym radza bo za daleko powedrowac nie moga]
Jynx

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: Jynx »

Węgorz to jedna z nielicznych ryb która moŻe wędrować po lądzie, nocą po trawie pełnej rosy. Wtedy moŻe przechodzić kilkaset metrów do pobliskiego kanału aby opuścić zbiornik bezodpływowy. W jaki sposób się węgorz orientuje gdzie jest następny zbiornik, kanał nie wiem.
Jędruś
nucia

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: nucia »

jak zaznaczyc na mapce wędróki węgorzy. prosze o szybka odpowiedz! :(
Afrodyta

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: Afrodyta »

dzięki wam napisałam pracę domową z przyrody i dostałam 6
Ka
Posty: 63
Rejestracja: 13 gru 2006, o 08:57

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: Ka »

] Jak masz jescze jakies pytania zapraszamy na konsultacje osobiscie]
najelli
Posty: 1
Rejestracja: 14 gru 2007, o 18:43

Re: Wędrówki węgorzy

Post autor: najelli »

hej, wiecie co. tak naprawdę to nikt jeszcze nie widział dorosłego węgorza z wód europejskich w Morzu Sargassowym. i to jest ten problem, że widuje się tam tylko ich larwy,które dorastają podczas wędrówki na wschód. Ale jak dochodzi to tarła, skoro nie ma tam dorosłych węgorzy? no i właśnie tego jeszcze nie wiadomo
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości