Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: Teba »

Dlaczego czasem stosuje się jako eluent mieszaninę rozpuszczalników? Chodzi mi o coś więcej niżbo wtedy lepiej wychodzi".
Wiktoria
Posty: 27
Rejestracja: 5 wrz 2005, o 01:00

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: Wiktoria »

wiem niewiele, tylko, że chodzi o polarność eluentu
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: DMchemik »

mniej więcej chodzi o to, że jeden rozpuszczalnik może być zbyt polarny, wtedy planki mogą się za bardzo rozmazać lub rozpuszczalnik może bardzo szybko przejść przez całą płytkę, dodatek eluentu o innej polarności sprawia, że układ może się liepiej rozwijać
aania_krk

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: aania_krk »

hej, ja mam takie pytanie: w jakim celu ścianki komory chromatograficznej wykłada sie bibułą nasyconą eluentem? MoŻe ktoś mi pomoŻe, bo mam napisac sprawozdanie.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: MiRACiDiUM »

Może po to, aby komora chromatograficzna była wypełniona parami rozpuszczalnika.
Mili
Posty: 193
Rejestracja: 14 wrz 2006, o 11:55

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: Mili »

nie może tylko na pewno
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: DMchemik »

wnętrze komory komory być nasycone parami eluentu (prężność par eluentu musi być równa prężności pary nasyconej danego eluentu w danych warunkach), w przeciwnym razie eleunt zamiast posuwa ć się w górę płytki po prostu by wyparowywał z niej
aania_krk

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: aania_krk »

Dziękuję bardzo,wlasnie myślałam coś w tym stylu, ale nie byłam do końca przekonana. Dochodzę do wniosku, Że świat jest pełen Życzliwych i pomocnych ludzi :P :)))
e-dzia
Posty: 1
Rejestracja: 4 mar 2008, o 17:54

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: e-dzia »

heja:) jak cudownie, że są ludzie znający odpowiedzi na te pytania:)
w takim razie ja tez mam pytanie do mądrych ludzi:)
czemu rozwijana nikotyna dłuższą drogę przebywa w układzie chloroform/metanol/amoniak niż w układzie chloroform/metanol/kwas octowy
tgoz
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2009, o 21:56

Re: Chromatografia cienkowarstwowa TLC

Post autor: tgoz »

chodzi o to ze związek w tym przypadku (nikotyna) nie moze reagowac z ze zwiazkiem w ukladzie rozwijajacym w tym przypadku(kwas octowy), nikotyna czyli amina 3 rz. jest zasada i amoniak jest zasadowy wiec reakcja przebiega szybciej. pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość