Twardość wody

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
wormek
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 16:54

Twardość wody

Post autor: wormek »

Proszę o pomoc w zadaniach , ponieważ nie potrafię ich rozwiązać a pierwszy raz w życiu mam styczność z tym tematem :

1.Woda zawiera wodorowęglan magnezu i siarczan wapnia. Jak zmiękczyć tę wodę ? Ułożyć równania.

2.Dlaczego używanie twardej wody do prania bielizny powoduję większe zużycie mydła ?

3.Które z podanych niżej substancji można zastosować do usunięcia twardości wywołanej obecnością wodorowęglanu wapnia : NaCl , NaOH , Na2CO3 , HCl ? Odpowiedź uzasadnij równaniami reakcji.

4.Ile węglanu sodu należy zużyć do zmiękczania 10cm3 twardej wody zawierającej 0,0% siarczanu wapnia i 0,015% wodorowęglanu wapnia ?

5.Na zobojętnienie 100cm3 twardej wody zawierającej wodorowęglan wapnia , zużyto 2,5cm3 0,12-molowego kwasu solnego. Ile moli wodorowęglanu wapnia zawierał 1dm3 twardej wody ?

6.Ile kamienia kotłowego pozostanie po odparowaniu 10^3kg wody zawierającej 0,1% wodorowęglanu wapnia ?


z góry dziękuje
dżema19
Posty: 60
Rejestracja: 14 cze 2008, o 17:05

Re: Twardość wody

Post autor: dżema19 »

wormek pisze:1.Woda zawiera wodorowęglan magnezu i siarczan wapnia. Jak zmiękczyć tę wodę ? Ułożyć równania.
zastosujemy metodę wapienno -sodową
Na2CO3 REAGUJE Z ZW. POWODUJACYMI TWARDOŚĆ NIEWĘGLANOWĄ
Ca(OH)2 - Z ZW. POWODUJACYMI TW. WĘGLANOWĄ

równania:
Mg (HCO3)2 + 2Ca(OH)22 CaCO3 + Mg (OH)2 + 2H2O
CaSO4 + Na2CO3 CaCO3 + Na2SO4

[ Dodano: Wto Wrz 23, 2008 22:32 ]
wormek pisze:3.Które z podanych niżej substancji można zastosować do usunięcia twardości wywołanej obecnością wodorowęglanu wapnia : NaCl , NaOH , Na2CO3 , HCl ? Odpowiedź uzasadnij równaniami reakcji.
zasady , czyli NaOH
Ca (HCO3)2 + 4 Na OH Ca(OH)2 + 2Na2CO3 + 2H2O
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Twardość wody

Post autor: persil1991 »

d&#x17Cema19 pisze:Mg (HCO3)2 + 2Ca(OH)22 CaCO3 + Mg (OH)2 + 2H2O
Tutaj chyba wystarczy samo podgrzanie wody, w wyniku którego nastąpi rozkład wodorowęglanu magnezu:
Mg(HCO3)2 MgCO3 + CO2 + H2O
Aspirynka
Posty: 35
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 16:53

Re: Twardość wody

Post autor: Aspirynka »

persil1991 pisze:Tutaj chyba wystarczy samo podgrzanie wody, w wyniku którego nastąpi rozkład wodorowęglanu magnezu:
Mg(HCO3)2 MgCO3 + CO2 + H2O
Tak samo podgrzanie wystarczy
wormek pisze:2.Dlaczego używanie twardej wody do prania bielizny powoduję większe zużycie mydła ?
Bo zawarte w twardej wodzie rozpuszczalne sole wapnia i magnezu reaguja ze srodkami piaracymi tworzac zwiazki ktore nie maja zdolnosci pioracych. Tak mi sie wydaje
wormek pisze:3.Które z podanych niżej substancji można zastosować do usunięcia twardości wywołanej obecnością wodorowęglanu wapnia : NaCl , NaOH , Na2CO3 , HCl ? Odpowiedź uzasadnij równaniami reakcji.
Wydaje mi sie ze oprocz NaOH moze byc tez Na2CO3
wormek
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 16:54

Re: Twardość wody

Post autor: wormek »

Dzięki za odpowiedź

nie wiecie jak zrobić resztę ?

Moglibyście chociaż jakiś wzór wg. którego mogę to obliczyć ?
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Twardość wody

Post autor: ulala »

Bo zawarte w twardej wodzie rozpuszczalne sole wapnia i magnezu reaguja ze srodkami piaracymi tworzac zwiazki ktore nie maja zdolnosci pioracych. Tak mi sie wydaje
tak tak. twarda woda ma np MgCl2 ktory reaguje z mydlem tworzac sol kw. karboksylowego nierozpuszczalna w wodzie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości