Stechiometria reakcji w roztworach

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
wormek
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 16:54

Stechiometria reakcji w roztworach

Post autor: wormek »

1)obliczyć stężenie procentowe roztworu azotanu sodu otrzymanego przez zmieszanie 40% roztworu NaOH ze stechiometryczną ilością roztworu NaOH ze stechiometryczną ilością roztworu HNO3 o stężeniu 8mol/dm3 i gęstości 1,24 g/cm3

2)do 1 dm3 0,5-molowego kwasu solnego dodano 250g 10-procentowego roztworu wodorotlenku sodu. Jaki odczyn miał roztwór?

3)do 180g 11,1-procentowego roztworu wodorotlenku sodu wprowadzono 5dm3 siarkowodoru odmierzonego w warunkach normalnych. Obliczyć stężenie procentowego siarczku sodu w otrzymanym roztworze.

4) Chlorowodór , otrzymany przez działanie kwasem siarkowym na 2 mole soli kuchennej rozpuszczono w 300g wody. Obliczyć stężenie procentowe otrzymanego kwasu solnego

5)Do 100cm3 1,5-molowego kwasu solnego dodano 6,5g cynku. Gdy wodór przestał się wydzielać, roztwór odparowano do sucha. Ile gramów chlorku cynku otrzymano?


proszę o pomoc w tych zdaniach , gdyż nie mogę sobie z nimi poradzić
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Stechiometria reakcji w roztworach

Post autor: ulala »

propozycje?
wormek
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2008, o 16:54

Re: Stechiometria reakcji w roztworach

Post autor: wormek »

1)do 1 dm3 0,5-molowego kwasu solnego dodano 250g 10-procentowego roztworu wodorotlenku sodu. Jaki odczyn miał roztwór?

2)do 180g 11,1-procentowego roztworu wodorotlenku sodu wprowadzono 5dm3 siarkowodoru odmierzonego w warunkach normalnych. Obliczyć stężenie procentowego siarczku sodu w otrzymanym roztworze.


mam problem tylko z tymi zadaniami , tamte udało mi się rozwiązać

mam wrażenie że robi się je anaologicznie do tamtych ale nie mogę zabardzo zrozumieć jak?
może mała wskazówka ?

co do 1 :

Ułożyłam takie równanie :
H2SO4 + 2NaOH = Na2SO4 + 2H2O

Dane :
VH2SO4 = 1dm³
CmH2SO4 = 0,5mola/dm³
mNaOH = 250g
CpNaOH = 10%
Szukane :
Odczyn roztworu ?

Nie mam pojęcia jak to ze sobą połączyć żeby wyszło mi rozwiązanie


zaś drugie zadanie rozpatruje tak :

równanie:
2NaOH + H2S Na2S + 2H2O

Dane:
mNaOH = 180g
CpNaOH = 11,1%
VH2S = 5dm³

Szukane :
CpNa2S = ?

obliczyłam
mase molową9M) NaOH = 63
MNa2S = 78

i wiem że muszę użyć proporcji tylko nie wiem jak ją ułożyć aby wyszło mi rozwiązanie



bardzo proszę o pomoc
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Stechiometria reakcji w roztworach

Post autor: ulala »

w 1 mial byc HCl a nie H2SO4

[ Dodano: Czw Paź 09, 2008 17:12 ]
majac stzeznia liczysz masy substancji. obliczasz czego byl nadmiar. jesli wodorotlenku to odczyn zasadowy, jesli kwasu to wiadomo jaki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 3 gości