skład mieszaniny poreakcyjnej

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
biolog91
Posty: 125
Rejestracja: 7 paź 2007, o 11:57

skład mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: biolog91 »

Mam problem z 1 zadaniem : Ile moli wody przypada na każdy mol wodorotlenku sodu w roztworze otrzymanym przez działanie 2,3 g sodu na 5,4 g wody ?

Z gory dzieki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: skład mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: Savok »

stezenie molowy wody w wodzie to 55,5 mol/l, wiedzac ile masz moliwody i znajac stezenie roztworu naoh w tej wodzie, latwo odpowiesz na pytanie.
Azjatka
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2014, o 18:50

Re: skład mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: Azjatka »

Podczas prażenia węglanu sodu z dwutlenkiem krzemu wydziela się dwutlenek węgla i tworzy się krzemian sodu. W otwartym naczyniu ogrzewano mieszaninę, zawierającą mol węglanu sodu i mol dwutlenku krzemu. Po pewnym czasie przerwano ogrzewanie i stwierdzono, że masa substancji w naczyniu wynosi 144g. Ile gramów krzemianu sodu znajdowało się w naczyniu?
Bardzo proszę o pomoc, ponieważ mi wyszły 64 g , natomiast w odp jest 61 i chcę się dowiedzieć kto ma racje

Moje rozwiązanie:

Na2CO3 + SiO2CO2 + Na2SiO3

Wykorzystano do reakcji mol węglanu sodu i mol dwutlenku krzemu więc masa mieszaniny wyjściowej to masa mola węglanu sodu + mola dwutlenku krzemu = 160g + 60g = 166g

W wyniku przerwania ogrzewania w naczyniu zostało 144g mieszaniny. Rożnica pomiędzy mieszaniną wyjściową a tą po przerwaniu ogrzewania to wg mnie masa wydzielonego dwutlenku węgla więc:
166-144= 22 g

Za x wzięłam masę mieszaniny Na2CO3 i SiO2 jaka potrzebna jest do wytworzenia 22g CO2, czyli
x 22g
Na2CO3 + SiO2 CO2 + Na2SiO3
160g 44g

x= 80g

Co oznacza że w mieszaninie po przerwaniu ogrzewania o masie 144g znajdowało się 80g mieszaniny wyjściowej. Więc masa częściowo wytworzonego w wyniku podgrzewania krzemianu sodu będzie różnica masy mieszaniny po przerwaniu ogrzewania a masa mieszaniny wyjściowej po przerwaniu ogrzewania.

144 - 80 = 64g.

Czyli wg mnie w naczyniu znajdowały się 64g krzemianu sodu.

Czy wg Was jest to ok? Błąd w odpowiedziach czy w moim rozwiązaniu? Będę Bardzo wdzięczna za pomoc
pesel

Re: skład mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: pesel »

Azjatka pisze: Wykorzystano do reakcji mol węglanu sodu i mol dwutlenku krzemu więc masa mieszaniny wyjściowej to masa mola węglanu sodu + mola dwutlenku krzemu = 160g + 60g = 166g
Literówka 106g + 60g = 166g
Azjatka pisze:Na2CO3 + SiO2 CO2 + Na2SiO3
160g 44g

x= 80g
Na2CO3 + SiO2 CO2 + Na2SiO3
166g 44g

x= 83g
pesel

Re: skład mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: pesel »

Aha. Można też na szybko zrobić to zadanie. Jak powstało pół mola CO2 (22/44) to i pół mola krzemianu (0.5*122=61).
Azjatka
Posty: 16
Rejestracja: 27 sie 2014, o 18:50

Re: skład mieszaniny poreakcyjnej

Post autor: Azjatka »

dziękuję bardzo , tak myślałam że jednak tok rozumowania był dobry
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości