[Link] Kwasy karboksylowe

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

[Link] Kwasy karboksylowe

Post autor: Ewita »

Witam

Jest to ciąg dalszy postu.

1*. W wyniku utleniania ketonu otrzymano kwas karboksylowy o maasie molowej 60g/mol oraz jego homolog zawierający w cząsteczce o jedną grupę metylenową więcej. Ustal wzory kwasów i ketonu.

2. Stearyna używana do produkcji świec jest mieszaniną kwasu stearynowego i palmitynowego w stosunku molowym 1:3. Oblicz, ile dm3 powietrza (tlen 21%) potrzeba do całkowitego spalenia 100 g stearyny.

Zrobiłam to na dwóch równaniach reakcji. Jedno z 66,666g, drugie z 33,3333g. Potem dodałam objętość powietrza z pierwszego i drugiego. i. nie wyszło zgodnie z odpowiedziami

3. Oblicz ile gramów 40-procentowego roztworu KMnO4 potrzeba do utlenienia 86 g toluenu, jeżeli reakcja przebiega zgodnie z równaniem:
5 toluen + 6 KMnO4 + 9 H2SO4kw. benzoesowy + 3K2SO4 + 6MnSO4 + 14H2O

4. Oblicz objętość 0,1 molowego roztworu kwasu octowego potrzebną do zoobojętnienia 25 cm3 0,2-molowego wodnego zroztworu amoniaku.

5*. Realne stężenia kwasu octwoego w spożywczym occie winnym wynosi 1,1 mol/dm3. Oblicz masę etanolu konieczną do przygotowania w wyniku fermentacji octowej, 200 cm3 octu winnego.

Z góry dziękuję za odpowiedz.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Kwasy karboksylowe

Post autor: biolga »

Również mam problem z 1 zadaniem. Mógłby ktoś dać jakieś wskazówki?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Kwasy karboksylowe

Post autor: Batha »

1.
wzór ogólny utleniania ketonu do mieszaniny kwasów:
CnH(2n+1)-C(=O)-CmH(2m+1)+ [O] = CnH(2n+1)COOH + CmH(2m+1)COOH
już lepiej?
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Kwasy karboksylowe

Post autor: biolga »

Dzięki wielkie batha
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości