Zdjęcia mikroskopowe

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Rogacz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2008, o 15:04

Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: Rogacz »

Witam!

Czy możecie mi powiedzieć jak nazywają się teczerwone rubinki"?

Ta orzęska (niestety nie wiem jak się nazywa) wyrzuciła to z siebie.
Dodatkowo je jeszcze pożerała (nie te wyrzucone, inne)
oto i ona

Pozdrawiam!
Adam
Celebe
Posty: 9
Rejestracja: 19 lis 2006, o 08:47

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: Celebe »

Taorzęska wygląda na jakiś gatunek oczlika/cyklopa, a to czerwone hmm może to resztki jego pożywienia .
Rogacz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2008, o 15:04

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: Rogacz »

Dzięki za nazwę ,ale jeśli chodzi o to pożywienie to jestem właśnie ciekaw czy ma jakąś specyficzną nazwę ,bo wg. mnie wygląda specyficznie :P
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: PiotrTeodor »

Zdjęcia bardzo ładne. Czy robiłeś je świeżo sprawionym sobie mikroskopem? Po jakości mogę domniemywać, ze kamerka 1,3Mp, czy tak? Powiększenie gdzieś ok. x40. Pisz zawsze proszę jakim instrumentem i przy jakim powiększeniu dokonałeś obserwacji oraz skąd pochodził okaz. To podstawy dobrego rzemiosła naukowego, które przydadzą ci się w życiu jak również pomogą w interpretacji na forum Twoich obserwacji.

Co do okazu, to oczywiście drobny skorupiak - oczlik. Interpretacja czerwonych ziarenek jest trudna, z powodu zbyt słabego powiększenia. Mogą to być, jak pisał jeden z kolegów resztki pokarmu, ale mogą być też pasożyty, np. grzyby (na co może wskazywać coś na kształt kłębka strzępków na czółku oczlika, wtedy te rubinowe ziarenka byłyby zaronikami) czy protista, czy cokolwiek innego, naprawdę trudno powiedzieć.

Jak tam, nastawiłeś nalewkę sianową? Czekam z niecierpliwością na piękne orzęski z twojej hodowli. Czy gotowa - poznasz po smrodzie.

Nie chciałbym być niegrzeczny, ale czy musisz mieć taki okropny awatar? Ja się tego faceta z wytrzeszczonymi oczyma po prostu boję!

Pozdrowienia
PiotrTeodor
Rogacz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2008, o 15:04

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: Rogacz »

PiotrTeodor pisze:PiotrTeodor
Witam! i przepraszam za niewiedze

Kamerka ma rozdzielczość 0,3 mp ,powiększenie 15x tubus i 10x okular, tak zdjęcia robiłem nowym mikroskopem niestety musiałem użyć lusterka(chyba z dosyć dobrym skutkiem ,choć przy powiększeniu 1280x obraz był dosyć ciemny) ,bo wysiadło oświetlenie (odesłałem mikroskop i czekam na nowy). Nalewki z sianem jeszcze nie mam ,w najbliższym czasie ją przygotuję. Dziękuję za informację, te czerwone kropki przesuwały się po ciele oczlika a po skumulowaniu się zostały wyrzucone na zewnątrz ,więc prawdopodobnie jest to reszta pokarmu.
Awatar zmienię

Pozdrawiam!
Adam


PS: Trudno było tego oczlika sprowadzić na szkiełko ,bardzo ruchliwe stworzenia.
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: PiotrTeodor »

Nalewka na sianie. garść siana, pół litra wody, odstawić w ciepłe miejsce na 1-2 tygodnie. Jak już śmierdzi okropnie, to obserwować pod mikroskopem w powiększeniu x400-600. Gwarantowane wyhodowanie ślicznych orzęsków, często ameb, fajnych grzybów. Polecam! Pyszności!

Co do użycia lusterka, to efekt jest znakomity. Trzeba bowiem pamiętać, że sztuczne oświetlenie zawsze daje jakąś dominantę barwną (np. żarowe czerwoną, diodowe niebieską) fałszującą naturalne kolory okazu. Lusterko przy dobrym słońcu może dać nawet silniejsze światło niż sztuczne oświetlenie.


Pozdrowienia
PiotrTeodor
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, o 15:17 przez PiotrTeodor, łącznie zmieniany 1 raz.
Rogacz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2008, o 15:04

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: Rogacz »

PiotrTeodor pisze:Nalewka na sianie. garść siana, pół litra wody, odstawić w ciepłe miejsce na 1-2 tygodnie.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
ola&#x15B pisze:jeszcze jedno.Zalać wodą przygotowaną czy z kranu?przykryć to czymś?
Właśnie ,można w zakręconym słoiku ? I otwierać go co jakiś czas ,żeby tlen wpadł?
Co do światła to jak wiadomo robi się zimno coraz bardziej ,słońce coraz niżej, lekcji coraz więcej. a słońce w zimę nie daje tyle światła i przy największym powiększeniu obraz jest bardzo niewyraźny i ciemny.


Pozdrawiam!
Adam
Ostatnio zmieniony 17 lis 2008, o 15:18 przez Rogacz, łącznie zmieniany 1 raz.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: milka.1985 »

Rogacz pisze:PS: Trudno było tego oczlika sprowadzić na szkiełko ,bardzo ruchliwe stworzenia.
mam radę zanim nałożysz kroplę z oczlikami, nałóż na szkiełko odrobinę waty, tylko ją porozciągaj tak, aby tworzyła dość rzadką sieć - dzięki wacie oczliki będą miałykomory z których tak szybko nie uciekną i będzie się lepiej oglądało te ruchliwe maleństwa
powodzenia
Rogacz
Posty: 10
Rejestracja: 31 paź 2008, o 15:04

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: Rogacz »

Milka, tak znam ten sposób. Miałem na myśli to ,że z pojemnika którym nabrałem wodę z żyjątkami było trudno oczlika wyjąć. Chodziło mi oupolowanie go z obserwacją był mniejszy kłopot
ola&#x15B pisze:Ale chyba nie w zakręconym tylko tak lekko przykrytym żeby gazy mogły uciekać
Dzięki
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: dragonka »

A co to może być- bardzo podobne do tego oczlika ale intensywnie czerwone Gdzies mam rysunki jeszcze, choć obserwowałam dość dawno. Ten kolor nadal mnie nurtuje.
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: dragonka »

ola&#x15B pisze:Dragonka , a może to światło takie padało?i przez to było czerwone?
Trop jest dobry, ale to niemożliwe. Gołym okiem tez był czerwony.
michicho
Posty: 131
Rejestracja: 26 gru 2007, o 15:13

Re: Zdjęcia mikroskopowe

Post autor: michicho »

dragonka - rok temu z bibl. pożyczyłem jakiś atlas ze zwierzakami, i pamiętam, że był tami taki intensywnie czerwony wrotek. Może to właśnie to - szkoda, że juz nie mam, bym sprawdził.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości