układ dokrewny

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
HuB3RTuS
Posty: 2
Rejestracja: 2 gru 2008, o 18:35

układ dokrewny

Post autor: HuB3RTuS »

przejzałem kilkanascie stronek o tym i nie moge zrozumiec jak on działa niby w pewnym sensie sam kontroluje swoje działanie ale nie moge zrozumiec tych sprezen zwrotnych wogole nie badzo to pojmuje jak by mi ktos mogł to przedstawic na jakims schemacie bylbym wdzieczny
Arya
Posty: 93
Rejestracja: 1 lip 2008, o 21:32

Re: układ dokrewny

Post autor: Arya »

podwzgórze wydziela hormony, które stymulują przysadkę do wydzielania hormonów tropowych ( tyreotropiny, adrenokortykotropiny, itd.) Te hormony pobudzaja odpowiednie gruczoły dokrewne ( np. tyreotropina tarczycę) , które zaczynaja wydzielać swoje hormony( np. tarczyca tyroksynę, trijodotyroninę). Organizm musi się jakoś zabezpieczyć, zeby stężenie tych hormonów nie rosło w nieskończoność. Dlatego hormony np. tarczycy hamują dalsze wydzielanie tyreotropiny oraz hormonów podwzgórza ( tzw. ujemne sprzężenie zwrotne).
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: układ dokrewny

Post autor: Dawid Mrożek »

Chodzi tu przede wszystkim o antagonistyczne działanie hormonów. Np. gdy zjesz cukier, to brzuszek go wchłania. Jest go dużo we krwi. Dużo cukru zakłóca homeostazę, czyli równowagę w organiźmie (powoduje cukrzyce). Dlatego trzustka wydziela insulinę, powodując że cukier jest usuwany z krwi do wątroby. Potem jednak odrobisz głupie zadania domowe i komórki zużyją trochę cukru. W organiźmie masz alarm, bo jest go za mało i umrzesz, jeżeli stracisz cały jego zapas. Dlatego masz wątrobę. Produkuje ona glukagon, który przyspiesza spalanie cukrów oraz uwalnia za jego pomocą cukier. Teraz komórki mają cukier i są happy (zy heppy), bo wiedzą, że przeżyją. Podobnie jest w ekologii- lwy jedzą zebry. Zebr jest mniej, więc lwy nie mają co jeść i umierają. Gdy jednak umrze trochę lwów, to nie ma kto jeść zebruńci, więc się mnożą i jest ich więcej. Z tego powodu mnożą się też lwy, bo mają co jeść i tak w nieskończoność.
Sprzężenie ujemne- odpowidź wpływa hamująco na bodziec, czyli np. bodziec=cukier odpowiedź=insulina, która zmniejsza jego ilość, coś jakby hamowała go. Dodatnie polega na wzmacnianiu się czynników, np. produkcja mleka w piersiach zwiększa się, gdy są często ssane. Zapytaj się też nauczycielki, bo nie wiem czy to dobrze ci dałem
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: układ dokrewny

Post autor: Jakusz »

Dawid Mro&#x17Cek pisze:(powoduje cukrzyce)
!? Cukrzyca do choroba która objawia się hiperglikemia, ale występującą przez dłuższy czas i zaburzeniem wydzielania insuliny. Chwilowe podwyższenie poziomu cukru we krwi po zjedzeniu posiłku NIE JEST cukrzycą!

[ Dodano: Wto Gru 02, 2008 21:03 ]
Dawid Mro&#x17Cek pisze:Dlatego masz wątrobę. Produkuje ona glukagon, który przyspiesza spalanie cukrów oraz uwalnia za jego pomocą cukier.
Glukagon nie odpowiada za nasilenie procesów przemiany materii tylko za przemianę glikogenu w glukozę.

Dawidzie, nie wprowadzaj ludzi w błąd! Jeśli się na czymś nie znasz, to nie staraj się usilnie odpowiedzieć na pytanie.
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: układ dokrewny

Post autor: Dawid Mrożek »

JakubikF pisze:!? Cukrzyca do choroba która objawia się hiperglikemia, ale występującą przez dłuższy czas i zaburzeniem wydzielania insuliny. Chwilowe podwyższenie poziomu cukru we krwi po zjedzeniu posiłku NIE JEST cukrzycą!
Trochę źle się wyraziłem, faktycznie masz racje. Chodziło mi o taką poważną cukrzycę. Próbowałem to zaznaczyć-powoduje cukrzycę. Chodziło mi o stan, w którym produkcja insuliny jest zaburzona przez długi czas. Ale niestety u mnie jest kiepsko z logicznym wyrażaniem się
JakubikF pisze:Glukagon nie odpowiada za zwiększenie metabolizmu tylko za przemianę glikogenu w glukozę
A glukoza z tego co pamiętam trafia do komórek i jest tam spalana. No, chyba że źle wiem. Chociaż coś mi się tam pokiełbasiło (jak zwykle gdy piszę w pośpiechu):
Dawid Mro&#x17Cek pisze: Produkuje ona glukagon, który przyspiesza spalanie cukrów oraz uwalnia za jego pomocą cukier
Ajć. Czuj się, jakby wszystko co napisałem przeduwalnia nie istniało. Chodziło mi o to, że glukagon zamienia glikogen w glukoze (uwalnia cukier do krwi w postaci glukozy), a następnie trafia ona do komórek, gdzie jest spalana. Sorki. Z resztą widać jak dokładnie się temu przyjrzałem. Piękny błąd powtórzeniowy. Sorki za kłopot.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: układ dokrewny

Post autor: Marcin_skc »

Dawid Mro&#x17Cek pisze:Dlatego masz wątrobę. Produkuje ona glukagon
glukagon jest wydzielany przez trzustkę.
Arya pisze:podwzgórze wydziela hormony
mam co do tego wątpliwości. chyba to jest informowanie droga nerwową przysadki że ona ma wydzielac hormony.

mam wrażenie że gdzieś opisywałem jak wygląda sprzężenie zwrotne w przypadku poziomu glukozy we krwi.
Sprzężenie zwrotne ujemne polega na tym, ze wydzielanie jakiejś substancji powoduje wydzielenie innej która pośrednio hamuje wydzielanie substancji pierwszej co sprawia, ze sama przestaje być wydzielana.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: układ dokrewny

Post autor: Jakusz »

Marcin_skc pisze:Dawid Mrożek napisał/a:
Dlatego masz wątrobę. Produkuje ona glukagon

glukagon jest wydzielany przez trzustkę.
A właśnie - pominąłem to.

[ Dodano: Wto Gru 02, 2008 21:52 ]
Marcin_skc pisze:mam co do tego wątpliwości. chyba to jest informowanie droga nerwową przysadki że ona ma wydzielac hormony.
Podwzgórze wydziela mnóstwo liberyn i statyn - są to jak najbardziej hormony.
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: układ dokrewny

Post autor: Dawid Mrożek »

Marcin_skc pisze:glukagon jest wydzielany przez trzustkę.
Musicie się tak czepiać!? Przepraszam za błąd, insulinka i glukagon produkowana jest przez trzustkę. Pomieszało mi się z miejscem magazynowania glikogenu. Przepraszam za byka. Znowu mam nauczkę- nie tylko na Wikipedii nie wolno pisać w pośpiechu i zawsze należy używać podglądu. Ale jak się położyłem spać to właśnie nie dawał mi spokoju ten glukagon. Nie pamiętałem co dokładnie napisałem, ale czułem w tym jakiś błąd
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: układ dokrewny

Post autor: Marcin_skc »

Dawid Mro&#x17Cek pisze:Dużo cukru zakłóca homeostazę, czyli równowagę w organiźmie (powoduje cukrzyce). Dlatego trzustka wydziela insulinę, powodując że cukier jest usuwany z krwi do wątroby
to jest mało precyzyjnie. To nie idzie tak prościutko.

Powinno być tak:
Po jedzeniu mamy wysoki poziom glukozy we krwi, co odbiera podwzgórze i stymuluje przysadke do wydzielania hormonu tropowego, który pobudza trzustke do wydzielania insuliny. Insulina sprawia, ze glukoza jest magazynowana w wątrobie w postaci glikogenu, przez co jej poziom we krwi maleje, na co reaguje podwzgórze przestając stymulowac przysadke do produkcji hormonu tropowego, przez co trzuska przestaje wydzielać insulinę. (Sprzeżenie zwrotne ujemne. Wydzielanie hormonu tropowego sprawiło ze zostaje wydzielana insulina, która obniżając poziom cukru pośrednio wpływa na hamowanie wydzielania hormonu tropowego). Identycznie jest jak mamy za niski poziom cukru, tyle ze wtedy wydzielany jest glukagon nie insulina. To wszystko jest po to zeby zachowac w organiźmie homeostazę, czyli stan równowagi poszczególnych substancji najprosciej mówiąc.
Dawid Mro&#x17Cek pisze:Musicie się tak czepiać!?
Spokojnie Ja tylko napisałem krótką poprawkę do twojej wypowiedzi, bez żadnych oskarżeń, czy docinków, jak robią inni, więc nie przejmuj się tym
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: układ dokrewny

Post autor: Dawid Mrożek »

Wiem, że korygujesz moje błędy i zapewne jest to działanie dobre. No cóż, szczerze mówiąc to trochę mi wstyd tego twierdzenia z glukagonem.
Marcin_skc pisze:Powinno być tak:
Po jedzeniu mamy wysoki poziom glukozy we krwi, co odbiera podwzgórze i stymuluje przysadke do wydzielania hormonu tropowego, który pobudza trzustke do wydzielania insuliny. Insulina sprawia, ze glukoza jest magazynowana w wątrobie w postaci glikogenu, przez co jej poziom we krwi maleje, na co reaguje podwzgórze przestając stymulowac przysadke do produkcji hormonu tropowego, przez co trzuska przestaje wydzielać insulinę. (Sprzeżenie zwrotne ujemne. Wydzielanie hormonu tropowego sprawiło ze zostaje wydzielana insulina, która obniżając poziom cukru pośrednio wpływa na hamowanie wydzielania hormonu tropowego). Identycznie jest jak mamy za niski poziom cukru, tyle ze wtedy wydzielany jest glukagon nie insulina. To wszystko jest po to zeby zachowac w organiźmie homeostazę, czyli stan równowagi poszczególnych substancji najprosciej mówiąc
Zgodnie z:
HuB3RTuS pisze:przejzałem kilkanascie stronek o tym i nie moge zrozumiec jak on działa niby w pewnym sensie sam kontroluje swoje działanie ale nie moge zrozumiec tych sprezen zwrotnych wogole nie badzo to pojmuje jak by mi ktos mogł to przedstawic na jakims schemacie bylbym wdzieczny
Chciałem wytłumaczyć jak najprościej. Ja tam nie potrafię tłumaczyć prosto. Np. wiem co to diploid, ale podać jego definicję mógłbym tylkowłasnymi słowami i było by to baardzo zagmatwane. Muszę się pouczyć na drugi etap Olimpiady z biologii w gimnazjujm
HuB3RTuS
Posty: 2
Rejestracja: 2 gru 2008, o 18:35

Re: układ dokrewny

Post autor: HuB3RTuS »

no dobra niby cos rozumiem ale nie do konca wiec moze zadam wam pytanie jakie moge miec na egzaminie ustnym :
Układ dokrewny w pewnym sensie sam kontroluje swoje działanie . Tego rodzaju samoregulacja wymaga oddziaływań na zasadzie sprzężen zwrotnych ujemnych . Narysuj schemat takiego oddziaływania posługując sie dowolnie wybranym przykładem .

naucze sie schematu na pamiec tak chyba bedzie najprosciej
Dawid Mrożek
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2008, o 13:50

Re: układ dokrewny

Post autor: Dawid Mrożek »

No cóż, chyba schematu Ci nie podam- niestety. Ale w ćwiczeniach z seriiPuls Życia dla klasy drugiej jest podany schemat antagonistycznego działania hormonów. Może w Internecie też coś znajdziesz.
Arya
Posty: 93
Rejestracja: 1 lip 2008, o 21:32

Re: układ dokrewny

Post autor: Arya »

próbowalam, ale nie potrafię tych wszystkich strzalek rozrysowac na klawiaturze:P
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości