Analiza substancji

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Analiza substancji

Post autor: Gosiaczek »

Czy ktoś z Was przeprowadzał kiedyś analizę substancji na laboratorium z chemii organicznej? Dostałam malutką buteleczką z tajemniczym związkiem w środku muszę na podstawie odpowiednich reakcji ustalić czym jest owa substancja.
liczę na wskazówki które pomogą mi w tym trudnym zadaniu.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Analiza substancji

Post autor: DMchemik »

masz ją tylko zaliczyć do klasy związków czy ustalić jej wzór sumaryczny?
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Re: Analiza substancji

Post autor: Gosiaczek »

DMchemik, najpierw zaliczyć do grupy związków jeśli to dobrze zrobię dostaję widma i na ich podstawie ustalam wzór sumaryczny
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Analiza substancji

Post autor: DMchemik »

ja bym zaliczył do klasy związków na podstawie widm, zwłaszcza IR. Ale skoro tak jak piszesz, to najpierw wykonujesz reakcja charakterystyczne, są one podane w każdej preparatyce, każda grupa funkcyjna daje jakieś reakcje charakterystyczne. Jeśli masz już widma, to najlepiej zacząć od IRa dla sklasyfikowania związku, czasem na podstawie IRa można wywnioskować co to jest za związek. Następnie na podstawie MS można wzór sumaryczny ustalić i ustalić z jakich pierwiastków składa się związek. Z kolei widmo protonowe mówi o sąsiedztwie grup, więc jak to poskładać to jakoś samo wyjdzie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości