Dlaczego jeziora zarastają?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Teniu

Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: Teniu »

Dlaczego jeziora zarastają? Mam napisać zadanie domowe na ten temat.
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: Kuba »

Będzie to na ścierzce ekologicznej.

Do jezior spływają nawozy z pól i różne inne związki cemiczne(np. po myciu samochodu przy jeziorze) co pozytywnie wpływa na rozwój roślin. Jest to naturalny proces w przyrodzie, którego przyspieszyć mogą ludzie. Wolniej zarastają jeziora które mają wiele odpływów.
Awatar użytkownika
Twincast
Posty: 151
Rejestracja: 9 mar 2006, o 19:40

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: Twincast »

To zjawisko nosi nazwę eutrofizacji wód, jesli się nie pomyliłem
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: Aniaww »

Jest to niezalezne od działalności człowieka. Woda jest środowiskiem życia organizmów, które ją zmieniają i przystosowują do życia innych roślin, aż do utworzenia warunków dla roślin lądowych.
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: Ambasador »

po prostu zachodzi sukcjesja ekologiczna(w tym przypadku wtórna) tak sie dzieje wszedzie na cąłym swiecie takimi prawami rządzi sie przyroda
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: speedrw »

Ambasador pisze:Jest to niezalezne od działalności człowieka
Wydaje mi się, że człowiek ma na to mały wpływ np. madmierne nawożenie pól uprawnych przy których znajdują się jeziora.
Ambasador
Posty: 90
Rejestracja: 4 kwie 2006, o 14:58

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: Ambasador »

speedrw pisze:
Ambasador pisze:Jest to niezalezne od działalności człowieka
gdzie ja tak napisałem?
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: speedrw »

Ambasador pisze:gdzie ja tak napisałem?
Ty nie napisałeś tak, poprostu czasem się zdarzają bugi na forum.
biotechnolog
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2006, o 13:05

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: biotechnolog »

Bardziej szczegółowo Twincast masz rację- jest to zjawisko eutrofizacji, czyli do jezior spływają nawozy sztuczne i działa to tak, że zarośnięte dno nie pozwala oddychać destruentom, czyli bakteriom i grzybom i nie mają jak przekształcić związków nieorganicznych0 organiczne. Z czasem do głębi jezior spada coraz więcej roślin i martwych zwierząt i jeziora stają się płytkie. Jeszcze nie miałem tego tematu. Spróbuję dodać więcej szczegółów do mojej wypowiedzi jak już go przerobie. Na razie pozdrawiam
toczekvolvox
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2006, o 22:11

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: toczekvolvox »

Eutrofizacja wód jest spowodowana przez wiele czynników, między innymi :

- wzrostem spływu nawozów sztucznych do bezodpływowego jeziora ( wzrost pierwiastków biogennych - S i P )

- wzrostem temperatury jezior , jest to zanieczyszczenie powstałe w wyniku spływu ciepłych wód z fabryk .

- głębokości danego zbiornika wodnego . Gdy jest on płytki szybciej zajdzie eutofizacja, ponieważ do każdego miejsca w jeziorze dochodzi duża ilość światła. Dlatego jeziora oligotroficzne ( te u których proces eutrofizacji zachodzi w minimalnym stopniu ) znajdują się w górach, ponieważ jeziora górskie zazwyczaj są głębokie

Eutrofizacja polega przede wszystkim na bujnym rozwoju glonów i zielenic w danym zbiorniku wodnym . Im więcej jest organizmów żywych w danym jeziorze tym większe jest zużycie tlenu w tym zbiorniku ( każdy organizmi potrzebuje przecież do życia tlenu ) . A poza tym te organizmy kiedyś muszą umrzeć . Gdy umierają przyczyniają się do zwiększenia szczątków organicznych . Co znowu obciąża z kolei destruentów żyjących również w tym zbiorniku wodnym. Ich zadaniem jest rozkład szczątków organicznych . Ten nadmiar szczątków jest przez nie rozkładany początkowo w procesach tlenowych ( znowu ubywa tlenu ) , później gdy już zabranie tlenu rozkładają te szczątki jedynie w procesach beztlenowych. Rozkładanie szczątków organicznych w procesach beztlenowych to gnicie . Produktami gnicia są zazwyczaj metan i amoniak, szkodliwe dla wszystkich organizmów związki.
W wyniku eutrofizacji dane jezioro staje się ubogie w tlen i bogate w szkodliwe związki ( metan i metan ) . Powoduje to obumarcie roślinożerców , co wiąże się z zachwianiem równowagii ekologicznej ( koło się nakręca - jak nie ma roślinożerców to jest więcej roślin ) i drapieżników. Póżniej zanika całkowicie życie w takim jeziorze. Jezioro staje się mętne i brzydko pachnie.
Rafał
Posty: 49
Rejestracja: 9 sty 2006, o 19:13

Re: Dlaczego jeziora zarastajĄ?

Post autor: Rafał »

toczekvolvox pisze:Póżniej zanika całkowicie życie w takim jeziorze. Jezioro staje się mętne i brzydko pachnie.
no i w ten sposób powstaj torfowisko
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości