łysienie a płodność

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Doroti
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2008, o 19:10

łysienie a płodność

Post autor: Doroti »

Mężczyzna z nieczynnymi jądrami nie łysieje, co jest związane z brakiem produkcji testosteronu (jest produkowany w cewkach nasiennych krętych miąższu jądra). Jak to jednak w biologii często bywa,zawsze znajdzie się wyjątek, w tym wypadku łysienie może wystąpić, ale z powodów zewnętrznych np. stresu, nieodpowiedniej diety.

Z kolei wzmożona produkcja testosteronu (predyspozycja genetyczna) prowadzi do powstawania łysiny.

Wyczytane z książki:)
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: łysienie a płodność

Post autor: Jakusz »

Testosteron produkowany jest jeszcze przez nadnercza i być może to powoduje łysienie (w przypadku genotypu BB lub Bb u mężczyzny). Taki jest mój logiczny wniosek. Pytanie tylko, czy ta niewielka ilość androgenów produkowanych przez nadnercza wystarczy by indukować łysienie - tego nie wiem.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: łysienie a płodność

Post autor: DMchemik »

chyba wystarczy, bo w kobiety też ulegają łysieniu typu męskiego, tyle że wolniej i rzadziej niż mężczyźni
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: łysienie a płodność

Post autor: Jakusz »

Ale jajniki również produkują testosteron. Po za tym nie wiem jakie jest molekularne podłoże łysienia.
Doroti
Posty: 6
Rejestracja: 26 lis 2008, o 19:10

Re: łysienie a płodność

Post autor: Doroti »

Taka jest biologia - nic nie da sie stwierdzić napewno
mokia
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2009, o 09:25

Re: łysienie a płodność

Post autor: mokia »

Ja jeszcze słyszalam ze łysienie może byc dodatkowo spowodowane intesywnym rozwojem mózgu tzndużo wiesz = duża łysina Mózg działa jak mięsień, jeśli go rozwijamy i cwiczymy to napiera na skórę głowy
Awatar użytkownika
Illuminat
Posty: 17
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 17:38

Re: łysienie a płodność

Post autor: Illuminat »

mokia pisze:Ja jeszcze słyszalam ze łysienie może byc dodatkowo spowodowane intesywnym rozwojem mózgu tzndużo wiesz = duża łysina Mózg działa jak mięsień, jeśli go rozwijamy i cwiczymy to napiera na skórę głowy
Przyjmuję, że to żart.
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: łysienie a płodność

Post autor: ziabol »

genialny wprost można rzec
nawet ziabol by tego nie wymyślił . OO
Arya
Posty: 93
Rejestracja: 1 lip 2008, o 21:32

Re: łysienie a płodność

Post autor: Arya »

mokia pisze: Mózg działa jak mięsień, jeśli go rozwijamy i cwiczymy to napiera na skórę głowy
od razu na skóre? a czaszka to gdzie?:D
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: łysienie a płodność

Post autor: Medycyna Lwów »

Doroti pisze:Z kolei wzmożona produkcja testosteronu (predyspozycja genetyczna) prowadzi do powstawania łysiny.
to też nie ejst do końca pewno. Na pewno jest gen Wnt który sprzyja łysieniu ( cecha związana z płcią, u kobiet recesywna, u mężczyzn dominująca), łysienie może mieć podłoże autoimmunologiczne i wiele innych.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: łysienie a płodność

Post autor: malgosi35 »

Kaamil pisze:cecha związana z płcią, u kobiet recesywna, u mężczyzn dominująca
dominująca u kobiet i u mężczyzn, uzyskująca jednaj różną ekspresję w zależności od płci.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: łysienie a płodność

Post autor: yeast »

biolog21 pisze:to się nazywa neuroplastyczność
Tzn co?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość