Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: doktorka »

wybacz:D ale lata obserwacji nauczyly mnie, ze nie rozrozniacie zapachow, a z kolorami jest jeszcze gorzej (i nie mowie o osobach z daltonizmem)]]]]] dla rownowagi powiem, ze ja mam uposledzona orientacje w terenie, co podobno jest charakterystyczne z kolei dla kobiet

rapsodia, no, porownanie z roza jest calkiem trafne. pozdrawiam!
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Jakusz »

Moim zdaniem powielasz stereotypy. Pokaż mi badania wskazujące na mniejsze działanie ośrodków odpowiedzialnych za percepcję kolorów czy smaków/zapachów u mężczyzn albo inne racjonalne dowody to wtedy przyznam Ci rację.

To, że większość mężczyzn nie zwraca uwagi na różnice w kolorach, nie znaczy, że zapytani o porównanie czy coś jest czerwono-różowe, czy wiśniowo-czerwone, czy też może burgund w zielone grochy, nie poradzą sobie z odpowiedzią na takie pytanie. Percepcja jest moim zdaniem taka sama, ale kwestia oceny wartości informacji może się różnić.

Osobiście nie mam problemu w rozróżnieniu odcieni barw i rodzajów barw, choć często nie wiem jak je nazwać, co dziewczyny robią bez problemu właśnie dlatego, że zwracają uwagę na te kwestie i zwyczajnie nauczyły się większej gamy nazw barw. Tak jak Eskimosi rozróżniają kilkanaście rodzajów śniegu nie oznacza, że są jedyną grupą ludzką która ma jakoś szczególnie wyostrzona percepcję w tej kwestii. Po prostu przydatność takiej informacji jest dla nich kluczowa, stąd popularność tej informacji w tamtej społeczności.
naturelover
Posty: 13
Rejestracja: 13 lut 2009, o 14:08

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: naturelover »

z tego co wiem mezczyzni maja 2x wiecej kubkow smakowych niz kobiety
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: yeast »

doktorka pisze:wybacz:D ale lata obserwacji nauczyly mnie, ze nie rozrozniacie zapachow, a z kolorami jest jeszcze gorzej (i nie mowie o osobach z daltonizmem)]]]]] dla rownowagi powiem, ze ja mam uposledzona orientacje w terenie, co podobno jest charakterystyczne z kolei dla kobiet
Yhm, a poza tym kazda kobieta jest naturalnie predysponowana do rodzicielstwa i kocha dzieci, a kazdy mezczyzna uwielbia samochody. Niech zyja stereotypy:P.
Moze statystycznie to sie sprawdza, ale ja mam na przyklad dobra orientacje w terenie, a jestem kobietaP.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Jakusz »

yeast pisze:Yhm, a poza tym kazda kobieta jest naturalnie predysponowana do rodzicielstwa i kocha dzieci, a kazdy mezczyzna uwielbia samochody. Niech zyja stereotypy:P.
A ja rozrózniam zapachy i kolory, mam też dobrą orientację w terenie, a motoryzacji nie znoszę.

[ Dodano: Sob Lut 14, 2009 20:32 ]
Piłki nożnej też nie
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Biochejter »

doktorka pisze:ale lata obserwacji nauczyly mnie, ze nie rozrozniacie zapachow, a z kolorami jest jeszcze gorzej
To ja się przyznam że jestem tym właśnie stereotypowym przypadkiem Nie wiem do końca jak z zapachami, ale z kolorami to od zawsze słynąłem że nie rozróżniam. Zawsze jak znajomi widzą coś dziwnie niebiesko-zielone (i podobno to turkusowe też nie jest ) to pytają:jaki kolor widzisz? i salwy śmiechu zanim odpowiem Przeżyłem nieorgany i analityczną i te durne kolorki i już nie muszę mówić co widzę
doktorka pisze:ja mam uposledzona orientacje w terenie, co podobno jest charakterystyczne z kolei dla kobiet
Z tym sobie radzę dobrze
mokia
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2009, o 09:25

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: mokia »

W sprawie orientacji w przestrzeni to faktycznie kobiety ogólnie rzecz ujmując są mniej rozwinięte niż mężczyzni
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Korczaszko »

Biochemister, hehe to ja też jestem stereotypowym facetem
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: yeast »

JakubikF pisze:Piłki nożnej też nie
Za to ja lubie piłke nożną:P Powinnam zmienić płećP?
Zagu
Posty: 48
Rejestracja: 27 paź 2008, o 11:44

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Zagu »

ja nie znosze motoryzacji i piłki noznej,podobnie jako kolega JakubikF.
Sportów ogolnie nie lubie,nie ciekawią mnie

a co do kolorow?czy slabsza znajomosc nazwy barw odwzorowuje moją predyspozycje określania koloru?

wiekszosc ludzi odnosi sie do stereotypów a szkoda.swiata nie znaja a ludzi oceniaja
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Biochejter »

Korczaszko pisze:Biochemister, hehe to ja też jestem stereotypowym facetem
Chciałabyś
yeast pisze:
JakubikF pisze:Piłki nożnej też nie
Za to ja lubie piłke nożną:P Powinnam zmienić płećP?
No nieeee zmieniaj ] teraz nawet drużyny kobiet w piłę nożną zaczynają tworzyć, także jest okej zupełnie ]
Ismena
Posty: 67
Rejestracja: 17 mar 2009, o 16:41

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Ismena »

a jak powiesz facetowi ze seledynowy to cos jak pistacja ale odrobine bardziej wpadajaca w niebieski to zrozumie? napewno nie kazdy ale rozróżniajacy barwy tez napewno gdzies sa ostatnio nazywalysmy z kolezanka rozne kolory. zaczelo sie wlasnie od tego seledynowego, a potem to przerodzilo sie w jakas manię. nawet niebo nie bylo niebieskie a trawa poprostu zielona. wszedzie doszukiwalysmy sie odcienia morskiego albo turkusu. naszczecie to juz minelo i znow widze normalne barwy
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: yeast »

Ismena pisze:a jak powiesz facetowi ze seledynowy to cos jak pistacja ale odrobine bardziej wpadajaca w niebieski to zrozumie?
Pytanie brzmi czy chodzi o problem w odróżnianiu kolorow czy może w ich nazywaniu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości