Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Cadyk
Posty: 1
Rejestracja: 12 mar 2009, o 12:23

Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: Cadyk »

Nigdy nie udało mi się nic na ten temat przeczytać.
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: Lifaen90 »

Cadyk pisze:Nigdy nie udało mi się nic na ten temat przeczytać.
Zwierzęta cierpią na bezpłodność tylko wtedy,gdy w ich genotypie zajdzie jakaś poważna mutacja genowa na skutek której nie będą one w stanie dalej się rozmnażać,co mogłoby powodować przenoszenie wadliwych genów na potomstwo.
To taki swoisty mechanizm obronny wymyślony przez samą Matkę Naturę
Przykładem może być słynna muszka owocowa(Drosophila melanogaster) pod postacią gynandromorfa.Wtedy jest bezpłodna
Delfin
Posty: 52
Rejestracja: 22 mar 2009, o 13:09

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: Delfin »

Istnieje jeszcze bezpłodność którą nazwałbym etologiczną. Przykładami są pomocnice w stadzie lisów czyli córki pary lisiej z poprzedniego miotu.
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: Lifaen90 »

Delfin pisze:Istnieje jeszcze bezpłodność którą nazwałbym etologiczną. Przykładami są pomocnice w stadzie lisów czyli córki pary lisiej z poprzedniego miotu.
Ale czy te pomocnice są bezpłodne
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: yeast »

Nie, po prostu nie przystepują do rozmnażania.

[ Dodano: Pon Kwi 13, 2009 13:31 ]
Generalnie nie jestem weterynarzem, ale przypuszczam, że u zwierząt równiez występują różne formy bez/niepłodności, tak jak u ludzi. Mogą być wrodzone lub powstałe poprzez działąnie czynników środowiska (choćby zatruć pestycydami).
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: Korczaszko »

yeast pisze:Generalnie nie jestem weterynarzem, ale przypuszczam, że u zwierząt równiez występują różne formy bez/niepłodności, tak jak u ludzi. Mogą być wrodzone lub powstałe poprzez działąnie czynników środowiska (choćby zatruć pestycydami).
mam podobne zdanie, bo dlaczego bezpłodność miałaby ominąć zwierzęta? znajoma ma 11letnią sukę która nigdy nie miała cieczki - więc można przypuszczać, że jest bezpłodna.
Lifaen90
Posty: 33
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 19:46

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: Lifaen90 »

No tak,nie ma wątpliwości co do tego,że zwierzęta cierpią na bezpłodność.
Pytanie tylko,czy dzieje się to wyłącznie na skutek mutacji genowych(tak jak już wcześniej wspominałem),czy może są inne przyczyny
karchola
Posty: 369
Rejestracja: 22 lut 2009, o 14:11

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: karchola »

Chyba kiedyś czytałam, że u chomików żyjących w stadzie dominująca samica produkuje hormony, które hamują rozród innych czyli też powoduje bezpłodność u swoich konkurentek
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: yeast »

Zatrucie srodowiska chociazby srodkami ochrony roslin (zdaje sie DDT powodowalo problemy).
Delfin
Posty: 52
Rejestracja: 22 mar 2009, o 13:09

Re: Czy zwierzęta cierpią na niepłodność.

Post autor: Delfin »

yeast pisze:Zatrucie srodowiska chociazby srodkami ochrony roslin (zdaje sie DDT powodowalo problemy).
Mało tego powodowało pękanie skorupek jaj, jeżeli siadła na nich samica. Skorupy jaj były anormalnie cienkie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 1 gość