Pytania...proszę o pomoc

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
dzastina350
Posty: 8
Rejestracja: 8 lut 2009, o 10:16

Pytania...proszę o pomoc

Post autor: dzastina350 »

Mam odpowiedzieć na kilka pytań z biologii.mamm nadzieje, że ktoś mi pomoże:)
1. Spróbuj wyjaśnić mechanizm przesuwania się pokarmu wzdłuż jelita?
2. Wyjaśnij znaczenie łuku odruchowego dla bezpieczeństwa organizmu?
3. Wyjaśnij w jaki sposób skórka chroni korzeń przed wniknięciem drobnoustrojów?
4. Wymień i omów dwa procesy, dzięki którym możliwy jest transport substancji w włośnikach?
5. Dlaczego komórka korzenia nie zawierają chlorofilu?
6. Spróbuj podać dwa powody dla których jest ważne by larwa nie dopuściła do porwania jej przez nurt.
7. Określ dwie cechy które umożliwiają larwie opieranie się nurtowi strumienia.

Bardzo prosze o pomoc.z góry dziękuje:)
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Pytania...proszę o pomoc

Post autor: ika006 »

dzastina350 pisze:1. Spróbuj wyjaśnić mechanizm przesuwania się pokarmu wzdłuż jelita?
Poczytaj o ruchach perystaltycznych, wahadłowych i segmentowych.
dzastina350 pisze:2. Wyjaśnij znaczenie łuku odruchowego dla bezpieczeństwa organizmu?
Pomyśl np. o tym co robisz, kiedy się poparzysz.
dzastina350 pisze:3. Wyjaśnij w jaki sposób skórka chroni korzeń przed wniknięciem drobnoustrojów?
Wytworzenie łoju, pełniącego funkcję ochronne, izolacyjne.
dzastina350 pisze:5. Dlaczego komórka korzenia nie zawierają chlorofilu?
Nie jest jej potrzebny. Pod ziemią jest ciemo, więc fotozynteza nie mogłaby zajść.
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: Pytania...proszę o pomoc

Post autor: u3a »

dzastina350 pisze:3. Wyjaśnij w jaki sposób skórka chroni korzeń przed wniknięciem drobnoustrojów?
Wytworzenie łoju, pełniącego funkcję ochronne, izolacyjne.

Tu raczej chodzi o skórkę, a nie skórę, o tę na powierzchni np liści. Jest pokryta kutykulą, jest to warstwa izolacyjna, ochrona mechaniczna, bierna.

[ Dodano: Nie Kwi 26, 2009 23:26 ]
dzastina350 pisze:Mam odpowiedzieć na kilka pytań z biologii.mamm nadzieje, że ktoś mi pomoże:)
4. Wymień i omów dwa procesy, dzięki którym możliwy jest transport substancji w włośnikach?
raz - dyfuzja- - włośniczki sobie poprzez dyfuzje wprowadzają w swoje wnętrze sole i wodę
dwa- zasysanie- ponieważ w liściach woda paruje, (transpiracja) tworzy się podciśnienie w tkankach przewodzących, jest to tzwsiła ssąca którapompuje substancje z korzenia w górę. Jest to transport bierny, bez użycia ATP wszystko dzięki prawom fizyki.

[ Dodano: Nie Kwi 26, 2009 23:27 ]
co do tych larw to aż sama jestem ciekawa. za dwa tygodnie matura
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Pytania...proszę o pomoc

Post autor: ika006 »

u3a pisze:dzastina350 napisał/a:
3. Wyjaśnij w jaki sposób skórka chroni korzeń przed wniknięciem drobnoustrojów?

Wytworzenie łoju, pełniącego funkcję ochronne, izolacyjne.

Tu raczej chodzi o skórkę, a nie skórę, o tę na powierzchni np liści. Jest pokryta kutykulą, jest to warstwa izolacyjna, ochrona mechaniczna, bierna.
Tak, źle przeczytałam polecenie- przepraszam.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości