płazy- zadanie z biologii PILNE !

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
pluto_
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2009, o 23:02

płazy- zadanie z biologii PILNE !

Post autor: pluto_ »

Witam. Potrzebuje pomocy w pracy domowej dotyczącej płazów.
Mianowicie:
a.) formy opieki nad potomstwem płazów bezogonowych
b.) zaangażowanie samca w opiekę nad potomstwem
c.) zapłodnienie wewnętrzne

Oczywiście wszystkie pytania dotyczą płazów.

Za każdą odpowiedź baardzo dziękuje .
Awatar użytkownika
sparky
Posty: 251
Rejestracja: 27 gru 2007, o 09:32

Re: płazy- zadanie z biologii PILNE !

Post autor: sparky »

3. Zapłodnienie wewnętrzne w płazów występuje wyjątkowo tylko u salamandry plamistej ( żyje na terenie Polski ) - reszta ma zewnętrzne a jaja to oczywiście skrzek .

1.
-Ochrona potomstwa
-przynoszenie pokarmu w fałdzie gębowym
Awatar użytkownika
ziabol
Posty: 319
Rejestracja: 22 wrz 2007, o 16:10

Re: płazy- zadanie z biologii PILNE !

Post autor: ziabol »

U większości gatunków zapłodnienie jest wewnętrzne, nie występują jednak narządy kopulacyjne. Samce w czasie toków składają spermatofory, które następnie podejmowane są przez samice, a uwolnione z nich plemniki zapładniają jaja w jajowodach. Większość jest jajorodna, ale niektóre gatunki rodzą larwy (np. salamandra plamista) lub przeobrażone młode (np. salamandra czarna). Kijanki w stadium maksymalnego rozwoju przypominają wyglądem formy dorosłe (różnią się obecnością skrzeli zewnętrznych). U wielu gatunków występuje neotenia.

U płazów bezogonowych zapłodnienie jest zewnętrzne, a u płazów beznogich i większości ogoniastych – wewnętrzne. Większość jest jajorodna, ale występują też gatunki jajożyworodne i żyworodne.
Wikipedia

Co do opieki samców. cóż nie chcę zmylić, ale raczej się samce potomstwem nie zajmują. Nie jestem pewna czy to samiec nie trzyma kijanki w żołódku, albo pod skórą.
pluto_
Posty: 3
Rejestracja: 16 maja 2009, o 23:02

Re: płazy- zadanie z biologii PILNE !

Post autor: pluto_ »

dzięki za odpowiedzi, a ma może ktoś więcej informacji ? w necie ciężko mi cokolwiek znaleść, a musze z tego cały referat zrobić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości