Ratujmy Puszczę Białowieską

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: Iwus »

Ruszyła akcja zbierania podpisów pod apelem do Prezydenta i Premiera RP w sprawie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej.
Do 2011 roku z nadleśnictw puszczy ma być wyciętych 1,5 miliona m3 drzew.

Celem akcji jest zebranie 100 000 podpisów, które trafią do kancelarii Prezydenta RP. Akcja będzie trwała do końca grudnia. Podpis może złożyć każdy, kto ukończył 16 lat.
możecie wyrazić swój protest
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: Pablo »

Juz podpisalem sie pod ta akcjia. Jak najbardziej jestem za ta akcjia w 100% w koncu trzeba dbac o przyrode
sigaltbg
Posty: 34
Rejestracja: 25 sty 2007, o 19:56

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: sigaltbg »

Podpisałem się ale już chyba po czasie


Uważam, że powinno powstawać jak najwięcej obszarów chronionych, a tam gdzie już takie istnieją to zwiększać ich obszar. Przyroda powinna mieć obszary na których nic i nikt nie zakłóca jej rytmu życia.

Jestem jak najbardziej za powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego.
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: RedFoX »

Skoro po czasie to może wiadomo, jaką decyzję podjął Pan Prezydent (czyt. Kaczor)
Snickers
Posty: 13
Rejestracja: 14 sty 2007, o 16:54

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: Snickers »

ok Mieszkam w pobliżu Białowieskiego PN i mam pytanie
GDZIE CHCECIE POWIĘKSZAĆ BPN
Część z lasów na zachód od PN są to lasy prywatne a ogromna część to lasy państwowe, duża część społeczeństwa żyje z lasu - TZN zbiera grzyby, jagody a jeżeli bedzie tam wprowadzona ścisła ochrona to pożegnaja się z zarobkiem. Wiem że nie cały park będzie pod ścisłą ochroną ale dużą część obecnej otuliny na pewno wejdzie w jego poczet.
Może to i dobry pomysł ale czy nie ma mniej radyklanych.

DO SKRAJNYCH FUNDAMENALISTÓW nikt nie chce wycinać całego PN
P.S wycinki lasów są złem
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: RedFoX »

Snickers pisze:GDZIE CHCECIE POWIĘKSZAĆ BPN
Tzn. ja w tym temacie nie widzę, żeby ktoś chciał go powiększać
Snickers pisze:duża część społeczeństwa żyje z lasu - TZN zbiera grzyby, jagody a jeżeli bedzie tam wprowadzona ścisła ochrona to pożegnaja się z zarobkiem.
Jaja sobie robisz? Ile osób może żyć ze zbierania grzybów i jagód w okolicach Puszczy Białowieskiej, zwłaszcza, że są one tam przez 2 miesiące w roku
Snickers pisze:DO SKRAJNYCH FUNDAMENALISTÓW nikt nie chce wycinać całego PN
No nie gadaj
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: Iwus »

Celem akcji było zebranie 100 000 podpisów,jak na razie petycje podpisało 75615
powinni wspomnieć czy akcja zbierania podpisów jest jeszcze aktualna,ale podejrzewa że mozna jeszcze dołączyć się do protestu.
Snickers
Posty: 13
Rejestracja: 14 sty 2007, o 16:54

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: Snickers »

Iwus pisze:Ruszyła akcja zbierania podpisów pod apelem do Prezydenta i Premiera RP w sprawie powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego na obszar całej Puszczy Białowieskiej.
Do 2011 roku z nadleśnictw puszczy ma być wyciętych 1,5 miliona m3 drzew.
Stary mieszkasz w Olsztynie W sumie powinienem zostawić ten komentarz alego rozbuduje zbieractwo to baardzo dochodowy interes (sam nie raz trudniłem się tym procederem, mimo że wówczas nie odróżniłbym koślarza od borowika )) Zapomniałem jeszcze dodać o poziomkach , a poza tym to nie tylko osoby utrzymujące sie ze zbieractwa, pozostają jeszcze amatorzyMarynowanych Grzybków". Nie uwierze że nigdy nie byłeś na grzybach
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: Iwus »

WWF pisze: Dlatego też na początku lat 1990-tych rozpoczęła się kampania na rzecz objęcia ochroną całej polskiej części Puszczy Białowieskiej. W rezultacie w 1996 roku powiększono park narodowy do 10 502 ha, co jednak stanowi zaledwie 1/6 obszaru polskiej części Puszczy. W 2003 roku poza parkiem utworzono nowy, duży rezerwat (ok. 8600 ha). Jednocześnie w tym samym roku zostały podpisane nowe Plany Urządzania Lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej na lata 2002-2011, które przewidują znaczny wzrost ilości pozyskiwanego drewna. Również obowiązujące od 1998 roku moratorium zabraniające wyrębu ponad stuletnich drzew i drzewostanów zostało zniesione. W konsekwencji degradacja Puszczy Białowieskiej trwa nadal.
Snickers twój podpis jest bardzo mądry,szkoda tylko że to co reprezentujesz na forum to zupełnie coś innego.
Jako mieszkaniec parku i osoba znająca się na wielu rzeczach powinieneś wiedzieć że jest coś takiego jak ochrona ścisła,częściowa i otulina parku,bo nie uwierze ,że mieszkasz w Parku Narodowym skoro tylko nieliczni mają tam wstęp.
Zbieractwo na części objętej ochroną częściowa jest dozwolone ale tylko dla mieszkańców otuliny parku(wg ustawy o ochronie przyrody)
Snickers
Posty: 13
Rejestracja: 14 sty 2007, o 16:54

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: Snickers »

Iwusik prawda jest taka że uwielbiam polemike - to jest takie fajne. Moge powiedzieć też reszte, miałem przygotować pogadanke na temat ochrony środowiska na Podlasiu zwłaszcza na terenie Białowieskiego PN , komu przyznałbym laur za ochrone tego środowiska itd więc potrzebowałem dobrych argumentów - Brak inwencji zmusił mnie do forum CHyba się nie gniewasz

P.S. jestem alergikiem więc nie moge przebywać zbyt długo w lesie. nie lubie grzybków marynowanych, Nie mieszkam w PN ani w otulinie, nie lubie gdyObcy niszczą moje podwórko- Podlasie - więc Via Baltica to największe zło, Rzadko zbierałem grzyby, Staram się uwarunkowywać do ostatniego raportu ONZ, kocham żarówki energooszczędne, jestem wegetarianinem [prawie 2-metrowym (196cm) wegetarainem] no i leniem
Za brak szczerości ppszepraszam
POotrzeba matką wynalazku
Elfik
Posty: 3
Rejestracja: 7 maja 2007, o 23:08

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: Elfik »

Akcja zbierania podpisów została już zakończona i to z pomyslnym skutkiem! Udało sie zebrać ponad 100.000 podpisów, chociaz troche to trwało i akcja sie przedłuzyla na ten rok

W każdym razie teraz sprawa wygląda następująco:

"Wasze podpisy mogą zadecydować o losie najstarszego lasu Europy. Specjalny Zespół powołany przez Prezydenta RP opracował już projekty ustaw regulujące status Puszczy. Niebawem ustawodawcza inicjatywa Prezydenta trafi pod obrady Sejmu. Wówczas przekażemy wasze głosy politykom. (z WWF Polska)

Pozdrawiam
Morwies
Posty: 10
Rejestracja: 17 gru 2007, o 18:59

Park

Post autor: Morwies »

Należy powiększyć białowieski park narodowy na całą puszczę bo to ostatni pierwotny bezcenny las Europy inie wolno go zniszczyć jest on m.in zapisany Liście światowego dziedzictwa UNESCO, liście rezerwatów biosfery UNESCO itd. został uhonorowany dyplomem Europy itd.Tego nie trzeba tłumaczyć bo to i tak wszyscy wiedzą.Ale na takim skrawku kilkudziesięciu hektarów przyroda parku nie będzie długo istniała i samoczynnie ulegnie degradacji.Więc należy go natychmiast powiększyć chociaż trzeba zadbać o tych ludzi którzy żyją na terenie puszczy, którzy po części z niej żyją.
***DI***
Posty: 1
Rejestracja: 7 mar 2008, o 09:01

Re: Ratujmy Puszczę Białowieską

Post autor: ***DI*** »

uwielbiam bialowieze :-D tez twardo jestem za tym aby ratowac puszcze i zwierzaki takze jak cos wiadome bedzie dajcie znac ok. znalazlam fantastyczna piosenke ekologiczna nie taka tam popierdulke ale naprawde fajna optuje za tym aby stala sie hymnem ekologow
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości