Być jak... dr House

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
sproject
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2009, o 14:03

Być jak... dr House

Post autor: sproject »

Hej,

Pytam z ciekawości - jakie studia/kierunek trzeba ukończyć w Polsce, by dostać posadą jaką zajmuje się Gregory House? Wiem, że ma specjalizację z nefrologii i chorób zakaźnych, ale konkretnie interesuje mnie jakie kroki musi podjąć młody człowiek, by w przyszłości stać się osobą, która zajmuje się w zasadzie głownie diagnozowaniem takich trudnych przypadków?

Przybliżając fabułę serialu pracuje on na oddziele diagnostyki medycznej. Google podpowiada jedynie o diagnostyce laboratoryjnej, a z informacji zaczerpniętych z Wikipedii wnioskuję, że to nie to samo.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Być jak... dr House

Post autor: Savok »

sproject pisze:by dostać posadą jaką zajmuje się Gregory House
tzn jaka? popularnej postaci fikcyjnej? Takie czarodziejskie czteroosobowe zespoly od wszystkiego nie istnieja w rzeczywistosci.

Czesto zespoly interdyscyplinarne sa tworzone ad hoc w zaleznosci od potrzeb.
sproject
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2009, o 14:03

Re: Być jak... dr House

Post autor: sproject »

Savok pisze:Czesto zespoly interdyscyplinarne sa tworzone ad hoc w zaleznosci od potrzeb.
Nie myślałem o takim zespole, a raczej o lekarzu, hm, diagnoście. Istnieje coś takiego, czy może po prostu każdy lekarz jest takim diagnostą?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Być jak... dr House

Post autor: Padre Morf »

Diagnostyka laboratoryjna to praca w labie i badanie materiału biologicznego od pacjentów

Ciężkie przypadki leża zwykle na OIOMie/OIOKu/OIONie.
sproject pisze:Istnieje coś takiego, czy może po prostu każdy lekarz jest takim diagnostą?
każdy diagnozuje w ramach swojej specjalności Jedne są bardziej ogólne inne mniej.
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Być jak... dr House

Post autor: zdzisław »

Lekarzy, którzy muszą - diagnozują takie trudne przypadki to wg mnie w naszym systemie:
- lekarz rodzinny - mając odpowiednie zaplecze diagnostyczne:) - bo obecnie to ze wzgledu na ograniczone możliwości może właściwie tylko przesłać dalej, opierając swoja diagnoze na wywiadzie i badaniu przedmiotowym.
- lekarz medycyny ratunkowej - przypadki z różnych innych dziedzin ale z reguły ostre:)
- lekarze orzecznicy, sądowi - też muszą mieć pojęcie o wszystkim - z tym ze specyficznie diagnozują"

Niestety w naszym kraju tak się nie da. Specjalizacje robią sie coraz bardziej szczegółowe vide medycyna matczno-płodowa, czy hipertensjologa. Tak więc dla magika tego typu nie ma miejsca.

Oczywiście to, że serial jest momentami z kosmosu, to chyba nikogo nie trzeba uświadamiać.
addictive
Posty: 12
Rejestracja: 29 cze 2009, o 17:15

Re: Być jak... dr House

Post autor: addictive »

Ja tam chodziłam do klasy z takim fanatykiem dr Gregoryego Housea, który obejrzał chyba wszystkie odcinki serialu

Później miałam problem natury medycznej i nota bene ten kolega postawił trafną diagnozę (poszłam do lekarza specjalisty - zawsze lepiej sprawdzić). Nawet nie wyobrażacie sobie jakie było moje zdziwienie gdy lekarz powiedział mi co podejrzewa
Pewnie był to czysty przypadek, ale koleś strzelił celnie
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Być jak... dr House

Post autor: Padre Morf »

zdzis&#x142aw pisze:- lekarz rodzinny - mając odpowiednie zaplecze diagnostyczne:) - bo obecnie to ze wzgledu na ograniczone możliwości może właściwie tylko przesłać dalej, opierając swoja diagnoze na wywiadzie i badaniu przedmiotowym.
no lekarz rodzinny ma spore pole do popisu Jeśli umie i ma chęci.
zdzis&#x142aw pisze:- lekarz medycyny ratunkowej - przypadki z różnych innych dziedzin ale z reguły ostre:)
hipochondria i babcie pokościelne
zdzis&#x142aw pisze:- lekarze orzecznicy, sądowi - też muszą mieć pojęcie o wszystkim - z tym ze specyficznie diagnozują"
no papierki oglądają mówiąc ogólnie

Poza tym nie wiedziałem, że matczyno-płodową już wprowadzili - był takie plany ale potem sprawa ucichła.
addictive pisze:Pewnie był to czysty przypadek, ale koleś strzelił celnie
Zdiagnozowanie niektórych chorób nie wymaga jakiejś wielkiej wiedzy mówiąc szczerze.
Mandarynka
Posty: 357
Rejestracja: 23 cze 2009, o 13:33

Re: Być jak... dr House

Post autor: Mandarynka »

addictive pisze:Ja tam chodziłam do klasy z takim fanatykiem dr Gregoryego Housea, który obejrzał chyba wszystkie odcinki serialu

Później miałam problem natury medycznej i nota bene ten kolega postawił trafną diagnozę (poszłam do lekarza specjalisty - zawsze lepiej sprawdzić). Nawet nie wyobrażacie sobie jakie było moje zdziwienie gdy lekarz powiedział mi co podejrzewa
Pewnie był to czysty przypadek, ale koleś strzelił celnie
A co to było Jeśli można wiedzieć
Awatar użytkownika
justaaa
Posty: 245
Rejestracja: 13 sty 2008, o 14:54

Re: Być jak... dr House

Post autor: justaaa »

Ja aktualnie staram się o posadę w Na dobre i na złe u boku dr Burskiego i reszty, więc doskonale Cie rozumiem sproject.
Awatar użytkownika
Mercedes
Posty: 161
Rejestracja: 22 cze 2009, o 17:30

Re: Być jak... dr House

Post autor: Mercedes »

just: spadłam z krzesła umarłam po prostu

No, ale na serio to dużo jest osób które chcą iść na medycynę z powodu Housea. Prawie plaga.
madla
Posty: 81
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 13:58

Re: Być jak... dr House

Post autor: madla »

chyba jestem jedyna osoba na swiecie, ktora uwaza, ze ten serial jest beznadziejny
sproject
Posty: 3
Rejestracja: 28 cze 2009, o 14:03

Re: Być jak... dr House

Post autor: sproject »

Mercedes pisze:No, ale na serio to dużo jest osób które chcą iść na medycynę z powodu Housea. Prawie plaga.
A kto powiedział, że i ja chcę (zresztą z takimi ocenami z biologii i chemii nie miałbym szans ))? Po prostu spytałem z ciekawości.
kira
Posty: 121
Rejestracja: 10 lip 2008, o 13:42

Re: Być jak... dr House

Post autor: kira »

madla, nie jedyną
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości