kierunki zamawiane

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
tomek5
Posty: 24
Rejestracja: 22 sty 2008, o 20:07

kierunki zamawiane

Post autor: tomek5 »

Głośno teraz jest o tzw. kierunkach zamawianych na których co miesiąc studenci dostają stypendium 1000 zł.

Kumpel mówił mi, że na pierwszym roku stypendium dostaja Ci z najlepsza matura a od 2 roku liczy sie index.

Tak sie zastanawiam, ktoś pójdzie na 2 kierunki w tym jeden zamówiony ale oleje go sobie już od samego początku, wyrzucą go pewnie po 2-3 miesiącach ale przez ten czas bedzie zgarniał to stypendium. Napewno duzo jest takich cwaniaków wiec pewnie wymyslili jakis przepis/warunek. Wie ktos cos wiecej na ten temat?
klakiereq
Posty: 348
Rejestracja: 12 maja 2009, o 15:21

Re: kierunki zamawiane

Post autor: klakiereq »

Jak wyleja ze studiow to zwraca kase. Gdzies to bylo pisane.

[ Dodano: |18 Lip 2009|, o 16:28 ]
Bo zobowiazuje sie ukonczyc studia.
lee
Posty: 20
Rejestracja: 24 mar 2009, o 13:37

Re: kierunki zamawiane

Post autor: lee »

Warto wiedzieć, że warunkiem otrzymania stypendium jest podjęcie studiów po raz pierwszy.
Co do zwracania kasy, to tez coś takiego słyszałam.
Awatar użytkownika
mimose91
Posty: 44
Rejestracja: 24 lis 2009, o 13:01

Re: kierunki zamawiane

Post autor: mimose91 »

a ja mam pytanie, wiecie moze czy na jakims uniwersytece jako kierunek zamawiany jest tez biologia?
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: kierunki zamawiane

Post autor: Korczaszko »

chyba tylko kierunki inż. są zamawiane, wątpię w tą biologię
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: kierunki zamawiane

Post autor: Biochejter »

Nie tylko inżynierskie - zamawiane są przyrodnicze i ścisłe. Matematyka, biotechnologia, chemia, ochrona środowiska, fizyka, itp. na wielu uniwerkach nie są inżynierskie, a są zamawiane.

Biologii zamawianej nie ma.
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: kierunki zamawiane

Post autor: Sephora »

ja też o biologii zamawianej nie słyszałam,za to o ochronie środowiska zamawianej już tak
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: kierunki zamawiane

Post autor: Korczaszko »

no tak zapomniałam o uniwersytetach u mnie jest OŚ i IŚ zamawiane (chyba coś jeszcze) ale one są inż to się zmyliłam
Awatar użytkownika
oszka
Posty: 622
Rejestracja: 19 lip 2009, o 13:10

Re: kierunki zamawiane

Post autor: oszka »

ja przegladalam rozne stronki o tym, wejdz sobie na perspektywy.pl
pisze ze inzynieria biomedyczna owszem ale biologii juz tam nie ma.
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Re: kierunki zamawiane

Post autor: Alien18 »

Proszę Państwa, jeśli nie jesteście odpowiednio poinformowani i nie wiecie czegoś w 100% to nie szerzcie błędnie zasłyszanych informacji.
Różne uniwersytety, różne regulaminy, projekt w ramach ministerstwa ten sam. Każda uczelnia, która została zakfalifikowana do projektu i zostały jej przydzielone fundusze musi przedstawić projekt regulaminu Kierunków Zamawianych. Ten z koleji zatwierdza lub nie Rada Główna Szkolnictwa Wyższego. Ja mogę się głównie wypoweidzieć w ramach UJ, bo aktualnie studjuję chemię i otrzymuję to stypendium. Stypednium zostało nam wypłacone dopiero pod koniec lutego, ponieważ było ogromne zamieszanie z regulaminem, ale ważne jest to, że jednak ruszyło. Aby otrzymać to stypendium na pierwszym roku liczy się lista rankingowa z matury. W zależności ile stypendiów można przyznać na danym kierunku, tyle osób z pierwszych miejsc je otrzymuje. Ale. Osoba ubiegająca się o stypendium musi: zaczynać studiować kierunek zamawiany pierwszy raz w życiu, nie studiować żadnego innego kierunku(obojętne czy zamawiany czy nie). I nie prawdą jest, że trzeba to stypendium zwrócić, jeśli sie zrezygnuje wcześniej, chyba, że regulamin stanowi inaczej. Stypendium moi świetnie poinformowani forumowicze to nie pożyczka, którą trzeba zwrócić. Jeśli ktoś otrzymuje np. stypendium socjalne i np. zrezygnuje, to też je musi zwórić? NIE.
Jeśli ktoś ma więcej pytań, proszę pytać, napewno odpowiem, jeśli tylko będę w stanie )
Azz
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2010, o 21:12

Re: kierunki zamawiane

Post autor: Azz »

Alien18, jeśli mogę spytać, stypendium dostaliście od lutego ale z wyrównaniem za poprzednie miesiące? Czy dopiero od lutego wystartował program i to co powinno być wcześniej przepadło?

Lista rankingowa z matury- rozumiem, że według listy przyjętych na dany kierunek, najlepszych ileś (ustalone odgórnie) osób ?
A w następnych latach stypendium pewnie przyznawane jest według średniej ocen ?

Oprócz tego, że dostajesz stypendium, masz jeszcze jakieś korzyści (darmowe kursy, dodatkowe godziny języków obcych, staże, konferencje itp. wiadomo o co mi chodzi )?
Alien18
Posty: 171
Rejestracja: 21 lut 2007, o 20:40

Re: kierunki zamawiane

Post autor: Alien18 »

A więc tak, stypednium wypłacane od lutego ale z wyrównaniem od października. Tak, na chemii UJ podajrze 45 osób, najlepsze wyniki z matury, to na pierwszym roku, na pozostałych średnia ocen się liczy. Dodatkowe korzyści, hm. Prowadzone są zajęcia wyrównawcze z chemii matematyki i fizyki. Języków obcych na pierwszym roku nie ma wogóle. Od drugiego roku dopiero.
cora
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2010, o 15:50

Re: kierunki zamawiane

Post autor: cora »

vitam
mam pytanie dot. stypendium v tym roku /tj. v tym roku idę na piervszy rok/
orientuje się ktos może, kiedy trzeba złożyć vniosek?
podczas rekrutacji, vcześniej, a może termin już minął?
z góry thx
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości