pierwsze zajęcia z anatomii

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
misiaqd
Posty: 340
Rejestracja: 14 sie 2008, o 12:15

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: misiaqd »

a ja mam pytanie do studentów z Poznania. Jak to jest z tymi pierwszymi zajęciami z anatomii?
Natalka89
Posty: 79
Rejestracja: 3 maja 2008, o 09:07

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: Natalka89 »

u nas w Katowicach to też zależy od asystenta, ale raczej na 1 zajęcia nie oblewali nikogo, ale pytali. od kolejnych zajęć lecieli już na maksa tzn jak ktoś nie umiał to szybko kończył z 2. ja też polecam systematyczną naukę chociaż samej mi sięto niestety do końca nigdy nie udawało o wykładach powiem tyle że mi się z anatomii w ogóle nie podobały, bo albo były omawiane przydatne rzeczy ale z opóźnieniem tzn. po kolokwium już było albo szłam na wykład po ćwiczeniach a wykład był o podstawowych informacjach na te ćwiczenia. strata czasu jak dla mnie. osteologii uczyłam się tylko ze skryptu, później i tak mało z bochenka czytałam. w dużej mierze skrypt, atlas miałam Simielnikovaltnie pamiętam jak się pisze stary ale jary bochenek na oun standardowo musiał być, a reszte tematów to tak sobie doczytywałam z bochenka tylko. ja raczej książek nie nosiłam na zajęcia, było można na miejscu sobie wziąść jak ktoś chciał bo były. raczej swoje notatki i atlas ewentualnie. polecam chociaż trochę się oczytywaćz tematem ćwiczeń wcześniej, bo z zajęc o wiele więcej się wynosi.
justys123
Posty: 45
Rejestracja: 30 lip 2008, o 19:07

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: justys123 »

Arya pisze:Bochenek ma ten minus, że czasami zwyczajnie nie zdążysz go przeczytać, bo niektóre rzeczy są tak szczegółowo omawiane. Pituchowa jest ok. A co do Skawiny- asystenci tępią ją za liczne błędy (i fakt- trochę ich jest), ale wszystko, co potrzebne tam znajdziesz .
Co do atlasu- Sobotta świetny na kończyny, w Netterze dobrze zrobione np. nerwy. Dobrze jest jeden z nich kupić, a drugi wypożyczyć z biblioteki:) Chociaż jeden z nich też wystarczy w zupełności:)
Dokładnie tak podziwiam osoby ktore zdazyly przeczytac calosc materialu z bochenka na dane cwiczenia. ja osoboscie wole tzw ksiazki telefoniczne", czyli wszystko zwięzle wypunktowane (SKAWINA ) fakt, troche bledow posiada i dletego asystenci nie patrza na niego przychylnie, lecz nie sa to bledy niemozliwe do wykrycia, nie powinno sie miec wiekszych problemow z ich znalezieniem. atlas, tak jak pisze Arya- jeden z nich wystarczy i bedzie na pewno dobry. kwestia gustu jesli chodzi o ryciny. nie glupim pomyslem jest zakupienie nettera (bo od konczyn sie zaczyna na GUMie), a dopiero na neuro w 2 semestrze wypozyczyc sobotte
Santa_Justina
Posty: 49
Rejestracja: 4 lip 2009, o 16:12

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: Santa_Justina »

justys123 pisze:podziwiam osoby ktore zdazyly przeczytac calosc materialu z bochenka na dane cwiczenia
ile jest srednio czasu zeby przygotowac sie na zajecia z anatomii? i ile materialu wchodzi przykladowo na takie zajecia?
Mary
Posty: 20
Rejestracja: 22 lip 2008, o 12:23

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: Mary »

justys123 pisze:Co do atlasu- Sobotta świetny na kończyny, w Netterze dobrze zrobione np. nerwy.
justys123 pisze:nie glupim pomyslem jest zakupienie nettera (bo od konczyn sie zaczyna na GUMie), a dopiero na neuro w 2 semestrze wypozyczyc sobotte
To w końcu który jest lepszy do kończyn a który do neuro ?gt
Awatar użytkownika
safa_tt
Posty: 73
Rejestracja: 4 lut 2007, o 21:11

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: safa_tt »

Różnice nie są wielkie, ja wszystko przejechałem z Sobotty i nie wiem jak wygląda Netter. Nieistotne który kupisz/wypożyczysz możesz w nim znaleźć co potrzebne.
A z tym Bochenkiem to śmieszna sprawa, bo niby nie ma czasu go przeczytać w dziewięć miesięcy, a jak przychodzi do poprawek to się to robi w miesiąc. Do poprawek uczyłem się właśnie z niego. Ale prawda na codzień wystarcza Pituchowa, w miare czasu można w czytelni poszerzyć wiedzę
Do przygotowania na zajęcia są dwa dni i tyle czasu ile sobie wygospodarujesz
Ilość materiału strasznie różna. Na pierwsze zajęcia parę kości i trochę teorii(co na początek i tak wydaje się niemożliwe). Później na jakieś brzuchy czy głowę jest duużo.

1.Osie i płaszczyzny ciała ludzkiego. Kości obręczy i części wolnej kończyny górnej.

2.Tylna ściana jamy brzusznej. Mięśnie, nerwy, naczynia tylnej ściany jamy brzusznej. Przestrzeń zaotrzewnowa i jej zawartość (nerki, nadnercza, moczowody). Pęcherz moczowy.

O tak na przykład.
justys123
Posty: 45
Rejestracja: 30 lip 2008, o 19:07

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: justys123 »

Mary pisze:justys123 napisał/a:
nie glupim pomyslem jest zakupienie nettera (bo od konczyn sie zaczyna na GUMie), a dopiero na neuro w 2 semestrze wypozyczyc sobotte


To w końcu który jest lepszy do kończyn a który do neuro ?gt
Sorka, pomyłka moja była wczesniej netter do konczyn, Sobotta do neuro
takijeden
Posty: 33
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:04

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: takijeden »

a czy ktoś może wie jak to wyglada na CM w Bydgoszczy pozdrawiam
mam jeszcze pyatnie, bo gdzieś przeczytałem, że Pituchova to praktycznie to samo co Sylwanowicz, prawda?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: Medycyna Lwów »

to samo, napisał prof. Sylwanowicz z Warszawy, a po jego śmierci przejęła w dziwny sposób prof. Pituchowa z Krakowa.
takijeden
Posty: 33
Rejestracja: 2 lip 2009, o 19:04

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: takijeden »

dzięki
veni vidi vici
Posty: 55
Rejestracja: 28 lut 2009, o 08:44

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: veni vidi vici »

piekielny_ogar pisze:mysle, ze procz dat wiele sie nie zmieni : )
Ma ktos moze cos takiego dla Lublina?
Awatar użytkownika
kuskus
Posty: 182
Rejestracja: 8 lip 2008, o 12:38

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: kuskus »

Nie tylko na pierwsza anatomię, ale na wszystkie polecam z atlasów fotograficzny - Yokochi. Jest tam wszystko od kości począwszy po niesamowite zdjęcia z wypreparowaną torebką wewnętrzną - miodzio
Szczególnie pomaga, gdy ciężko sobie coś wyobrazić. Można też przejrzeć przed zajęciami na prosektorium, wtedy zawsze lepiej się orientujemy.
Jest i wersja książkowa i na cd- polecam na cd, ponieważ można dowolnie przybliżać i oddalać obraz

A w klasycznej wersji korzystałam z Sinielnikowa- cały po rusku ale moim zdaniem zrobiony porządnie i jest w nim wszystko co potrzeba.

Gdzieś na forum widziałam zapytanie o Prometeusza- atlas ładnie zilustrowany, sporo aspektów klinicznych i ciekawostek, ale żeby kupować. Nie kupiłabym. Cena zdecydowanie odstraszająca. Za kilka lat stanie się bardziej przystępny
maragber
Posty: 12
Rejestracja: 11 lip 2010, o 19:08

Re: pierwsze zajęcia z anatomii

Post autor: maragber »

Przejrzałam cały wątek i nie znalazłam odpowiedzi na moje dziwne pytanie. Chodzi mi o anatomie na WUM-ie. Czy na pierwsze zajęcia mam sie ubrać w fartuch? Czy w budynku, gdzie odbywają się zajecia są szatnie, w których MUSZĘ zostawić plecak/torbę?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości