Człowiek jako ssak naczelny

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
janosiknh
Posty: 2
Rejestracja: 6 cze 2006, o 16:37

Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: janosiknh »

Otóż problem jest taki. Mam do wykonania referat na biologie na tematCzłowiek jako ssak naczelny mam w nim zawrzeć podstawowe informacje o ssakach naczelnych oraz porównać cżłowieka i małpę ( różnice i podobieństwa). Nie jestem orłem z biologii i niestety mimo moich usilnych poszukiwań mało co udało mi się znaleźć. Z pojęciem ssak naczelny jeszcze jako tako coś naskrobałem tak już z porównaniem człowieka do małpy mam spory problem ( wiem że wydaje się to śmieszne). Więc gdyby któryś z użytkowników forum miał jakies pomocne materiały, linki do jakiś stron bądź kserówki książek to byłbym wdzięczny za umieszczenie ich w tym temacie ( od tego zależy moja ocena na świadectwie maturalnym) z góry dziękuje za okazaną pomoc. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 6 cze 2006, o 18:20 przez janosiknh, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: Vinci »

to powinno pomoc:

Królestwo: zwierzęta
*zdolnośc do poruszania się
*stadium blastuli w rozwoju embrionalnym
*kolagen w substancji międzykomórkowej

typ: strunowce:
*cewkowaty układ nerwowy
*struna grzbietowa ( w trakcie rozwoju zarodkowego)
*układ nerwowy po grzbietowej stronie ciała
*wrotne krażenie krwi

podtyp: kręgowce
*szkielet osiowy zbudowany z kostnego kregoslupa skladajacego sie z kregów
*czaszka
*pieciopecherzykowy mózg
*2 pary kończyn zaopatrzonych we własny szkielet

Grupa: ssaki
-stałocieplnośc
-cialo pokryte włosami
-gruczoły w skórze
-gruczoł mleczny
-w czasie rozwoju zarodkowego powstaja błony płodowe
-2 kłykcie
-7 kręgów w szyi
-w uchu wewnętrznym 3 kosteczki
-zęby zróżnicowane moffologicznie , difidiodontyzm
-przepona

podtyp: łozyskowce
-w rozwoju zarodkowym wykształca sie łozysko

rząd: naczelne
-pięciopalczaste kończyny zprzeciwstawnym kciukiem
-płaskie paznokcie
-czesc twarzowa czaszki skórna
-zamkniety oczodół
-kostna obudowa oczodołu
-rozwiniete kresomózgowie

TO WSZYSTKO WYZEJ TO CECHy WSPOLNE CZLOWIEKA I MALPY (oczywiscie z pominieciem tego co sie wyklucza z tym ponizej) A TO NA DOLE TO CECHY CZLOWIEKA ( jesli miales porownac z malapmi czlekokształtnymi to dla czloweka bedze tylko ten ostatni akapit )

podrząd: człekokształtne
-nie maja ogona
-brak nagniotków posladkowych
-zachowania socjalne
-wykorzystanie mimiki
-nie wystepuje sezonowsc rozmnarzania

rodzina: czlowekowate
-szeroka miednica
-wysklepiona stopa
-brak przeciwstawnego palca
-umiejetnosc wytwarzania narzedzi
-kły nie wtstaja poza linie zgryzu
-otwór wielki w czaszce przesuniety doklanie na spodnia czesc mozgoczaszki
bagatha

Re: Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: bagatha »

Rodzina człowiekowatych (Hominidae) obejmuje jedyny dzisiejszy gatunek — człowieka (Homo sapiens). Charakteryzuje się on przede wszystkim ogromnym mózgiem, trzykrotnie większym od mózgu małp człekokształtnych oraz słabo wykształconymi szczękami i zębami. Ma natomiast wyrostek podbródkowy, co pozostaje w związku z silnym rozwojem języka, a takŻe odznacza się redukcją pokrywy włosowej. Wiele cech wiąŻe się z pionową postawą ciała. Czaszka łączy się od góry z kręgosłupem, który jest ustawiony pionowo i tworzy trzy charakterystyczne wygięcia (szyjne, piersiowe i lędźwiowe), a noga zakończona jest wysklepioną stopą, co jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech ludzkich. Dzięki takiej budowie podczas chodzenia lub biegania kręgosłup i nogi działają jak spręŻyna i mózg zamknięty w czaszce nie ulega gwałtownym wstrząsom. TakŻe kształt miednicy, słuŻącej do podtrzymywania wnętrzności od spodu, oraz fakt, Że nogi człowieka są dłuŻsze i mocniej zbudowane niŻ ręce, które w stanie wyciągniętym nie sięgają do kolan, tłumaczy się pionowym ustawieniem ciała ludzkiego podczas chodzenia.
Z punktu widzenia systematyki zoologicznej człowiek naleŻy więc do gromady ssaków, rzędu małp, podrzędu małp wąskonosych i tylko w granicach tej ostatniej jednostki wyodrębnia się go w osobną rodzinę. Jednak pozycję człowieka określa się nie tylko jego miejscem w systematyce zoologicznej. NajwaŻniejszymi czynnikami w ewolucji człowieka były praca i rozwój mowy, połączone z Życiem społecznym.

zrodlo: Bobrinski, Matwiejew, Zoologia tom 2
janosiknh
Posty: 2
Rejestracja: 6 cze 2006, o 16:37

Re: Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: janosiknh »

WIELKIE DZIĘKI!
Pozdrawiam
sandy

Re: Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: sandy »

mam pytanie.z biologii. kiedy wyodrebnila sie rodzina czlowiekowatych?
bagatha

Re: Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: bagatha »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Cz%C5%82owiekowate
marcin

Re: Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: marcin »

mam wielki problem z tematemczlowiek jako gatunek biologiczny i nie moge znalezc referatu na ten temat. POMOCY! :x
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: Aniaww »

W sumie to jest to wyżej. Dlaczego szukasz gotowego referatu, skoro tyle informacji jest już w tym temacie?
Dominika

Re: Człowiek jako ssak naczelny

Post autor: Dominika »

czy ktos moŻe mi pomuc, :( mam na jutro przygotować pracę z biologi. Kto wie duŻo o koniach, psach lub Krainie Wielkich Jezior :?: ciekawostki , informacje lub coś w tym stylu. pomocy!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości