Diagnosta laboratoryjny

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
bambi

Diagnosta laboratoryjny

Post autor: bambi » 23 cze 2006, o 15:07

No właśnie. Kim jest diagnosta laboratoryjny, czym zajmuje się na co dzień.
Czy po biologii moŻna zrobić taką specjalizację?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: Vinci » 23 cze 2006, o 15:11

Art. 2. 1. Czynności diagnostyki laboratoryjnej obejmują:
1) badania laboratoryjne, mające na celu określenie właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych oraz składu płynów ustrojowych, wydzielin, wydalin i tkanek pobranych dla celów profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych lub sanitarno-epidemiologicznych,
2) mikrobiologiczne badania laboratoryjne płynów ustrojowych, wydzielin, wydalin i tkanek pobranych dla celów profilaktycznych, diagnostycznych i leczniczych lub sanitarno-epidemiologicznych,
3) działania zmierzające do ustalenia zgodności tkankowej.

2. Za wykonywanie czynności diagnostyki laboratoryjnej uważa się także działalność naukową, dydaktyczną i polegającą na kierowaniu laboratorium, prowadzoną w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej przez osobę wpisaną na listę diagnostów laboratoryjnych.
Diagnosta laboratoryjny jest uprawniony do wykonywania zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału do badań laboratoryjnych.

olgap5
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2006, o 17:22

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: olgap5 » 23 cze 2006, o 16:04

Po biologii uprawnien nie masz. Mozesz jedynie zrobic podyplomowke np w bydgoszczy- 3 semestry kazdy od 3000 do 6000 zł

blue_witch

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: blue_witch » 27 cze 2006, o 20:45

sa uprawnienia po biologii ze specjalizacja diagnosty laboratoryjnego P czytalam rozporzadzenie o tym ] mozna byc diagnosta po takiej biologii,biotechnologii i analityce med.

olgap5
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2006, o 17:22

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: olgap5 » 27 cze 2006, o 23:19

tylko ze trzeba zdac egzamin

lato

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: lato » 4 lip 2006, o 09:59

Gdzie moŻna zrobić taką specjalność?

olgap5
Posty: 37
Rejestracja: 14 cze 2006, o 17:22

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: olgap5 » 4 lip 2006, o 17:44

np. właśnie w bydgoszczy, wiecej sie nie orientuje

lato

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: lato » 5 lip 2006, o 21:24

to jest właśnie Polska.

karlajn

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: karlajn » 28 lip 2006, o 11:28

Tytuł diagnosty laboratoryjnego uzyskują automatycznie osoby po skonczeniu studiów wyŻszych magisterskich na kierunku Analityka Medyczna. O taki tytul moga ubiegac sie biotechologowie, biologowie, chemicy, farmaceuci ale tylko po zdaniu egzaminu panstwowego poprzedzonego 2-letnimi studiami podyplomowymi w zakresie diagnostyki lab.
Zaznaczjac równiez, iŻ kierownikiem zakładu diagnostyki laboratoryjnej moze byc wyłanie magister Analityk Medyczny lub ew. ( coraz rzedziej ostatnio) lekarz.
Wszelakie 2-letnie studium,po ukonczeniu których uzyskuje sie tytul technika analityki medycznej, nie daja mozliwosc zdobycia zawodu diagnosty lab. Osoby konczące takie szkoły maja srednie wykształcenie profilowane, sa średnim presonelem medycznym i wykonuja prace laboratoryjne bez prawa do diagnostyki.
to chyba na tyle. :)

N

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: N » 6 lis 2006, o 16:42

Dokładnie, czyli po (mikro)biologii, biochemii czy biotechnologii moŻna pracować w laboratorium ale ma sie dosyć ograniczone perspektywy :] (No chyba Że ma sie tam jakieś specjalizacje, bo wtedy chyba tez nie jest potrzebny tytuł diagnosty). Jeśli sie nie myle u nas na AM w Lublinie takie dwuletnie podyplomowe studia kosztują chyba 3500zł za semestr :]
Zaznaczjac równiez, iŻ kierownikiem zakładu diagnostyki laboratoryjnej moze byc wyłanie magister Analityk Medyczny lub ew. ( coraz rzedziej ostatnio) lekarz.
Z tego co czytałem to chyba nie. Kierownikiem moŻe być ten kto posiada tytułdiagnosty", niekoniecznie magister analityki. Zresztą moŻe nim być chyba takŻe licencjat czy nawet technik analityki, tyle tylko Że potrzeby jest w tym przypadku dłuugi staŻ pracy )

Ale mogę się mylic.

lab-biol

Re: Diagnosta laboratoryjny

Post autor: lab-biol » 7 gru 2006, o 13:00

bambi pisze:No właśnie. Kim jest diagnosta laboratoryjny, czym zajmuje się na co dzień.
Czy po biologii moŻna zrobić taką specjalizację?

Pozdrawiam.
DIAGNOSTA LABORATORYJNY - to nie jest specjalizacja. To jest po po prostu prawo wykonywania zawodu (tak jak np. prawo wykonywania zawodu lekarza, pielegniarki). Aby mgr biologi dosta prawo wykonywania zawodu musi ukonczyc studia podyplomowe z analityki medycznej (od 1,5 - 2) Czas trwania tych studiow podyplomowych zalezy od tego ile przedmiotow mozaprzepisac tzn jesli skonczyles biologie np. o specjalnosci biologii molekuarnej i miales okreslana ilczbe godzin z fizjologii, biochemii itp to masz te przedmiot zaliczone. W tej prywatnej szkole w Bydgoszczy czesne kosztuje za semestr maksymalnie 3500 zl a nie 5000.
Ostatnio zmieniony 7 gru 2006, o 13:03 przez lab-biol, łącznie zmieniany 1 raz.

BIO-LOG

biolog i diagnosta laboratoryjny

Post autor: BIO-LOG » 7 gru 2006, o 13:21

karlajn pisze:Tytuł diagnosty laboratoryjnego uzyskują automatycznie osoby po skonczeniu studiów wyŻszych magisterskich na kierunku Analityka Medyczna.
Kierownikiem laboratorium diagnostycznego moze byc diagnosta laboratoryjny (a nie wylcznie mgr analityki medycznej!) posiadajacy tytul specjalisty. Lekarze nie maja prawa wykonywania zawodyu diagnosty laboratoryjnego!
Analityk medyczny czyli mgr analityki medycznej to osoba ktora ukonczyla studia o takim kierunku a DIAGNOSTA LABORATORYJNY - to prawo wykonywania zawodu (tak jak np. prawo wykonywania zawodu lekarza, pielegniarki). Aby mgr biologi lub mgr biotechnologii dostal prawo wykonywania zawodu musi ukonczyc studia podyplomowe z analityki medycznej (od 1,5 - 2) Czas trwania tych studiow podyplomowych zalezy od tego ile przedmiotow mozaprzepisac tzn jesli skonczyles biologie np. o specjalnosci biologii molekuarnej i miales okreslana ilczbe godzin z fizjologii, biochemii itp to masz te przedmiot zaliczone. Studia podyplomowe mozna ukonczyc na wybranych akademicha medycznych oraz na jednej prywatnej uczelni wyzszej. W tej prywatnej szkole w Bydgoszczy czesne kosztuje za semestr maksymalnie 3500 zl a nie 5000.
A co do wykonywanai zawodu diagnosty to wszystki inf. sa na stronie kidl.org.pl

profesor

studia podyplomowe z analityki

Post autor: profesor » 7 gru 2006, o 13:25

olgap5 pisze:Po biologii uprawnien nie masz. Mozesz jedynie zrobic podyplomowke np w bydgoszczy- 3 semestry kazdy od 3000 do 6000 zł :(
Jakie 6000 pln? Studia te kosztuja 3500 za semestr a suma czesnego zalezy czy masz szanse miec uznane przedmioty ze swoich studiow np. chemie organiczna, biochemie. a najlepiej sprawdzic u źródeł.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post