protisty

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
uczennica0
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 07:42

protisty

Post autor: uczennica0 »

Dawniej systematycy wyróżniali jedynie królestwo roślin i zwierząt, toteż określenie pozycji systematycznej protistów było kłopotliwe. Podaj jak najwięcej argumentów potwierdzających słuszność wyodrębnienia królestwa Protista.

Nie mam pojęcia i nigdzie tego nie mogę znaleźć, nawet w książce nie mam i do biblioteki też nie mam jak iść, bo mieszkam na wsi daleko od miasta, także proszę mnie do niej nie wysyłać.

Może mi ktoś podać przynajmniej 3, będę bardzo wdzięczna, z góry dziękuję.
Reakcja

Re: protisty

Post autor: Reakcja »

No nie wiem czy moje myślenie jest prawidłowe, ale.
Gdyby nie wyodrębiono prostistów, systematycy nadal mieliby problem z określaniem organizmu do danego królestwa. Dajmy na to amebę klasyfikowałoby się do królestwa zwierząt, co byłoby błędem.
Awatar użytkownika
paulcia3005
Posty: 113
Rejestracja: 8 lis 2009, o 20:45

Re: protisty

Post autor: paulcia3005 »

w podr.wyd WSIP cz.1 t1.(poz.rozszerz.) jest napisane, że:

"Cechą wyraźnie zwierzęcą jest odżywianie w wyniku fagocytozy-czyli pochłaniania dużych cząstek pokarmu-ale bywa ono spotykane u roślinnych bruzdnic, nie ma go zaś u pewnych zwierzęcych protistów."

w podr.T.Umińskiego cz.2 natomiast znalazłam inny opis:

"pierwotniak, będąc komórką, jest otoczony cytoplazmatyczną błoną komórkowa.W cytoplazmie ma organelle, charakterystyczne dla wszystkich komórek eukariotycznych.Niektóre zawierają również chloroplasty, podobnie jak komórki roślinne.Będąc jednak zarazem organizmem, pierwotniak jest wyposażony w organelle, które pod względem swej funkcji przypominają najbardziej narządy zwierząt-organelle ruchu, pokarmowe, wydalnicze i inne.Jako samodzielne organizmy organizmy pierwotniaki niemal bez wyjątku mają przód i tył, a nieraz nawet stronę grzbietową i brzuszną.Tego nie wykazują komórki zwierząt, nawet wtedy gdy są hodowane in vitro, tzn poza obrębem organizmu, każda osobno zawieszona w płynie pożywki lub osobno siedząca na ścianie probówki"



mam nadzieję, że opisy się przydadzą do rozwiązania zadania
pozdrawiam
uczennica0
Posty: 24
Rejestracja: 30 wrz 2009, o 07:42

Re: protisty

Post autor: uczennica0 »

dzięki wielkie :* bardzo mi to pomogło bo nie miałam pojęcia co napisać
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości