Ekosystem prosty

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Ekosystem prosty

Post autor: alicja403 »

Czym są ekosystemy proste i jak nazywają się ekosystemy nie proste?
Ekosystemem prostym spośród niżej podanych jest
a)las tropikalny
b)pole uprawne
c)step
Znalazłam takie pytanie w teście i podejrzewam ze odp poprawna to b, ale nie rozumiem pojęcia ekosystem prosty czy chodzi tutaj o liczbę łańcuchów pokarmowych, bioróżnorodnośc? jesli ktos mógłby rozwinąc tą definicje byłabym wdzięczna)
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Ekosystem prosty

Post autor: eszel »

Mnie sie wydaje, ze chodzi tu o to, w jakim stadium sukcesji sa owe wymienione ekosystemy. Czyli na mój rozum, to prosty (pole uprawne) jest wtedy, gdy jest na początku sukcesji, dwa pozostałe wymienione to już zaawansowane stadium.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Ekosystem prosty

Post autor: alicja403 »

jezeli przyjmniemy, że pole jest kolejnym stadium sukcesji ekosystemu sztucznego to chyba tak może byc jak napisałes. dzięki
Natalia1986
Posty: 1
Rejestracja: 27 cze 2010, o 12:36

Ekosystem wrażliwy / ekosystem skrajny

Post autor: Natalia1986 »

Witam!
Czy mógłby ktoś pomóc mi zdefiniować te dwa typy ekosystemów?
Pozdrawiam, Natalia
Awatar użytkownika
eszel
Posty: 280
Rejestracja: 16 paź 2009, o 22:36

Re: Ekosystem wrażliwy / ekosystem skrajny

Post autor: eszel »

To sa tylko moje dywagacje. Nie znalazlem definicji takowych.

Ekosystem to fragment przyrody z biocenozą i jej biotopem. A wrażliwy to chyba taki, który jest podatny na wszelkiego rodzaju szkodliwa działalnosc, np. ekosystemy górskie, bagienne, niektóre morza jak nasz Bałtyk.
Skrajne, to juz chyba beda takie, ktore sa zagrozone i wszelka nieporzadana dzialalnosc w tym ekosystemie jest zabroniona, nie wiem, moze to takie, ktore sa objete najscislejszymi formami ochrony, np. fragmenty dzikich, bardzo rzadkich lasów, w ktorych wyrąb jakiegokolwiek drzewa moglby doprowadzic do zaglady tego ekosystemu.
nm11
Posty: 1
Rejestracja: 16 lis 2010, o 10:12

Ekosystem pól na Żuławach (także łąk, wód)

Post autor: nm11 »

Jak zdobyć dane dotyczące gatunków roślin i zwierząt (głównie naturalnych, np. chwastów czy szkodników) występujących na polach na terenie Żuław Wiślanych? Jest to potrzebne na pracę związaną z ekologią i ochroną środowiska, trudno znaleźć informacje tego typu (najwięcej jest informaji dotyczących wód). Szczególnie ważne jest ustalenie dominanty (najpowszechniejszych gatunków), należałoby przedstawić gatunki chronione, zagrożone, warto przedstawić ich działanie, znaleźć grafikę opisującą te zależności (jeżeli jest).

Gdzie można zdobyć dokładniejsze informacje dotyczące innych ekosystemów na Żuławach (np. łąk, rzek, jezior), także z wymienieniem dominanty i gatunków chronionych?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości