Dekarboksylacja oksydacyjna

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Ann91
Posty: 44
Rejestracja: 24 lis 2008, o 15:58

Dekarboksylacja oksydacyjna

Post autor: Ann91 »

Witam! Na Wikipedii znalazłam informację: Oksydacyjna dekarboksylacja pirogronianu jest katalizowana przez kompleks wieloenzymatyczny, zwany dehydrogenazą pirogronianową, zlokalizowaną w macierzy mitochondrialnej. W przebiegu tego procesu pirogronian ulega dekarboksylacji (odłącza CO2), a pozostający fragment dwuwęglowy utlenia się do acetylo-S-CoA. Nie rozumiem jednak, co w grupie acetylowej ulega utlenieniu, czyli podwyższeniu stopnia utlenienie.
Za każdą wskazówkę bardzo dziękuję!
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: Dekarboksylacja oksydacyjna

Post autor: anulkax7 »

Przytoczę Ci fragment z mojego podręcznika do biologii:

"Końcowy produkt glikolizy (.) ulega dekarboksylacji (czyli odłączeniu cząsteczki CO2). Równocześnie następuje jego (tzn tegoż pirogronianu) utlenienie przy udziale NAD+ do dwuwęglowej grupy acetylowej (-CO-CH3), która zostaje przyłączona do koenzymu A."

O to chodziło? Jeżeli nie, to mam nadzieję, że i tak pomoże Ci w dalszych refleksjach nad dekarboksylacją oksydacyjną.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Dekarboksylacja oksydacyjna

Post autor: Astacus »

Ann91 pisze:Witam! Na Wikipedii znalazłam informację: Oksydacyjna dekarboksylacja pirogronianu jest katalizowana przez kompleks wieloenzymatyczny, zwany dehydrogenazą pirogronianową, zlokalizowaną w macierzy mitochondrialnej. W przebiegu tego procesu pirogronian ulega dekarboksylacji (odłącza CO2), a pozostający fragment dwuwęglowy utlenia się do acetylo-S-CoA. Nie rozumiem jednak, co w grupie acetylowej ulega utlenieniu, czyli podwyższeniu stopnia utlenienie.
Za każdą wskazówkę bardzo dziękuję!
Dehydrogenaza pirogronianowa jest kompleksem 3 tak na prawde enzymów uczestniczących w procesie oksydacyjnej dekarboksylacji pirogronianu. Każdy z nich katalizuje inny typ reakcji. Enzym 1: składnik o aktywności dehydrogenazy pirogronianowej zawiera difosforan tiaminy (DTP) jako grupe prostetyczną, enzym 2: acetylotransferaza dihydoliponianowa (grupa prostetyczna - kwas liponowy). Enzym 3: Dehydrogenaza dihydroliponianowa (grupa prostetyczna - FAD)

Przebieg dekarboksylacji oksydacyjnej pierogronianu:
Pirogronian wiąże się z DPT i ulega dekarboksylacji, jednocześnie powstaje difosforan hydroksyetylotiaminy. Reakcja przebiega z udziałem E1. Grupa hydroksyetylowa tiaminy zostaje utleniona do grupy acetylowej i przeniesiona na kwas liponowy, który ulega redukcji. Powstaje acetylolipoamid. Reakcję katalizuje E2. Grupa acetylowa jest przenoszona na CoA ( koenzym A), reakcję katalizuje E2. Zredukowany kwas liponowy ulega regeneracji (odtwarzana jest utleniona forma kwasu) z udziałem E3, FAD i NAD. Powstaje NADH. Kompleks dehydrogenazy pirogronianowej gotowy do katalizowania kolejnej reakcji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości