Rozbudowa mikroskopu

Archiwalne tematy forum mikroskopii o mniejszym znaczeniu ale poruszające poglądy o różnych aspektach mikroskopii.
amadi09
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2009, o 15:45

Rozbudowa mikroskopu

Post autor: amadi09 »

Witam, posiadam mikroskop xsp-41, który powiększa maksymalnie 400x przy okularze wf10x 16mm. Z instrukcji wyczytałem,że mogę do niego zamontować okular wf16x. W jakim sklepie mogę go kupić i czy mógłbym do mikroskopu zamontować jeszczę soczewkę barlowa? Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Rozbudowa mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

Z tym okularem który masz uzyskujesz najlepszy pod względem użytkowym obraz, z ok. 16x obraz straci nieco na jakości(np. mniejsza kontrastowość i jasność,przedmiotoewe pole widzenia itd.) ale będzie powiedzmy do zniesienia.Z soczewką barlowa uzyskasz już tylko puste powiększenie, skutki będą już raczej zdecydowanie niekorzystne. Moim zdaniem niema sensu kupować tych okularów czy barlowa.
Najczęściej korzysta się ze średnich wartości powiększeń użytecznych przy pomocy odpowiednich obiektywów i okularów(pow. użyteczne oblicza się mnożąc NA obiektywu przez 500(min. pow. użyt.) i 1000(max) a dobierając okulary dzieli się uzyskane wartości przez powiększenie obiektywu i wychodzi pow. okularu które można stosować).
amadi09
Posty: 8
Rejestracja: 25 lis 2009, o 15:45

Re: Rozbudowa mikroskopu

Post autor: amadi09 »

Widziałem w kilku mikroskopach pow. 1280 przez obietyw 40x razy okular 16x i razy 2 soczewka barlowa. Czyli w takich mikroskopach obraz był nie wyraźny ?

NA mojego obiektywu 40x wynosi 0.65 czyli maksymalne powiększenie 650x, więc okular 16x będzie dobry. Gdzie mogę kupić okular do tego mikroskopu i jak rozpoznać czy będzie pasował ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Rozbudowa mikroskopu

Post autor: _Marcin_ »

Widziałem w kilku mikroskopach pow. 1280 przez obietyw 40x razy okular 16x i razy 2 soczewka barlowa. Czyli w takich mikroskopach obraz był nie wyraźny ?
W standardowych mikroskopach, w tym laboratoryjnych i badawczych takie duże powiększenia uzyskuje się zestawiając obiektyw 100x imersyjny i okulary od10 do 12,5x.Przy obiektywie 40x
wyciąganie aż takich powiększeń jest bezsensowne, nic nowego nie zobaczysz od tego co umożliwia zdolność rozdzielcza obiektywu(ok.0,85um dla standardowej 40stki).Za to stracisz na pewno na obrazie.
NA mojego obiektywu 40x wynosi 0.65 czyli maksymalne powiększenie 650x, więc okular 16x będzie dobry. Gdzie mogę kupić okular do tego mikroskopu i jak rozpoznać czy będzie pasował ?
Fakt, okular 16x jeszcze można zestawić z tym obiektywem.Ale gdzie można takowy kupić i czy będzie pasował to nie wiem.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość