Biogrupy drzew cieniem głębszej struktury Wszechświata?

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
Beskidzianin
Posty: 22
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:13

Biogrupy drzew cieniem głębszej struktury Wszechświata?

Post autor: Beskidzianin »

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów.

Czy np. biogrupy drzew są cieniem głębszej struktury Wszechświata?

Po przeczytaniu poniższych książek dających wielu przyjemnych i emocjonujących doznań, zadałem sobie to powyższe pytanie.

Poniższe cytaty z książki:
Heller M. 2004. Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia Wszechświata. Prószyński i S-ka.
Niestety już niedostępna w sprzedaży.

„Satelita COBE stwierdził równomierność temperatury mikrofalowego promieniowania tła z dokładnością 1:0000, ale poniżej tego poziomu wykrył małe fluktuacje temperatury. To znaczy, że temperatura promieniowania tła w dwu różnych punktach nieba nie rożni się o więcej niż 1/10000 w skali bezwzględnej. Wykrycie tak małych fluktuacji temperatury było ogromnym sukcesem satelity COBE, a równocześnie bardzo wymownym potwierdzeniem modelu standardowego. Według tego modelu galaktyki ich gromady powstały z małych zaburzeń gęstości skądinąd równomiernie rozłożonej materii w Młodym Wszechświecie. Gdyby rozkład materii był idealnie gładki, bez jakichkolwiek zagęszczeń, świat pozostałby idealnie gładki do dziś, nie istniałyby w nim gromady galaktyk, galaktyki, a co za tym idzie, gwiazdy, planety i. my. Jak wiemy, fluktuacje temperatury promieniowania tła świadczą o istnieniu niejednorodności w pierwotnym rozkładzie materii”.
„Probabilistyczny charakter mechaniki kwantowej jest cieniem własności reżimu nieprzemiennego [warto zwrócić uwagę, że zwykły cień jest także rzutem, jaki tworzą promienie świetlne]. Żyjemy w świecie cieni”.

Poniższe cytaty z książki:
Coyne G. V., Omizzolo, A. 2003. Podróż przez Wszechświat. Kraków, WAM.

„Interesujące, że większość gwiazd rodzi się gromadnie. Pojedynczy, ogromny obłok gazu i pyłu rozrywa się na kawałki, a jego fragmenty o różnej masie kurczą się, aby utworzyć gwiazdy różniące się się jasnością i temperaturą. Bardziej masywne gwiazdy formują się szybciej niż gwiazdy o mniejszej masie, tak więc narodziny gwiazdy są znacznie krótsze od jej życia. Na przykład, Słońce zostało uformowane w czasie równym pięciu setnym jego całego życia bądź też, inaczej mówiąc, pięciokrotnie szybciej w porównaniu z człowiekiem. Tak więc, możemy mówić o rodzinach gwiazd, podobnie jak mówimy o gromadce dzieci tych samych rodziców”.
„Gromada gwiazd, powstałych z tego samego obłoku molekularnego, tworzy rodzinę gwiazd. Są powiązane ze sobą siłą grawitacji wokół wspólnego środka masy”.
W refleksji nad analogią między gromadą gwiazd, a ludzką rodziną autorzy zwracają uwagę na elementy struktury Wszechświata, którego nazywają „rodziną”, a które powtarzają się na różnych poziomach: planety, gwiazdy, galaktyki, itp. Stwierdzają, że podobna struktura ukryta jest w fizycznym, organicznym i biotycznym Wszechświecie.
Pytają ponadto, czy wynika z tego, że mamy do czynienia ze „społecznym” charakterem Wszechświata: „rodziny” galaktyk, gwiazd, planet, narodów, społeczeństw? Czy istnieją dowody wspólnych powiązań między tymi „rodzinami”? „Wiemy już, że pierwiastki chemiczne, najliczniej występujące na naszym ciele, pochodzą od trzech generacji gwiazd, a niektóre rzadziej występujące mogą wymagać syntezy jądrowej w milionach odległych galaktyk. Gdy jako naukowcy nadal chodzimy po omacku, aby zrozumieć ten widoczny „społeczny” charakter Wszechświata, jesteśmy przekonani, że żaden element we Wszechświecie, nas samych nie wyłączając, nie może być ostatecznie poznany bez powiązania z całością”.



Inne książki, które polecam:

Coyne G. V., Heller M. 2007. Pojmowalny Wszechświat. Prószyński i S-ka.
Heller M. 2006. Filozofia i wszechświat. Wybór pism. Kraków, Universitas.
Heller M. 2007. Filozofia przyrody. Zarys historyczny. Kraków, Znak.
Heller M. 2008. Ostateczne wyjaśnienia wszechświata. Kraków, Universitas.
Heller M. 2008. Kosmologia Lemaitre`a. WUW.
Heller M. 2008. Podglądanie Wszechświata. Kraków, Znak.
Heller M. 2008. Podróże z filozofią w tle. Kraków, Znak.
Heller M. 2009. Filozofia nauki. Wprowadzenie. Kraków, Petrus.
Heller M. 2009. Jak być uczonym. Kraków, Znak.
Księdzu Michałowi Hellerowi współpracownicy i uczniowie. 2006. Wyzwania racjonalności. Praca zbiorowa. Kraków, WAM – Ośrodek badań interdyscyplinarnych.

Polecam także wizualizację piękna i tajemnicy ogarniającego nas Wszechświata przy muzyce - Jean-Michel Jarre

I na koniec poniższe cytaty wzięte z książek:
Heller M. 2007. Filozofia przyrody. Zarys historyczny. Kraków, Znak.
Heller M. 2009. Filozofia nauki. Wprowadzenie. Kraków, Petrus.

„Sama nauka nie jest filozofią, ale z pewnością prowadzi do filozoficznych pytań” jak stwierdza ks. prof. Michał Heller i sądzi, że najważniejszym pytaniem filozofii przyrody, które stanie się bardziej palące niż obecnie po znalezieniu teorii unifikującej całą fizykę jest pytanie, „dlaczego struktury matematyczne tak skutecznie modelują fizyczną rzeczywistość?”
„I wreszcie najbardziej metafizyczne pytanie – pytanie o istnienie. Jeżeli nawet będziemy dysponować matematyczną strukturą, w której będą zawarte odpowiedzi na wszystkie interesujące pytania fizyczne, to i tak nie będzie wiadomo, w jaki sposób układy równań otrzymały „zapłon istnienia””.

Mam Nadziej, że są tu osoby interesujące się tą tematyką, bo na poniższych forach, gdzie ten post umieściłem, to ani jednej chętnej osoby do dyskusji.
Beskidzianin
Posty: 22
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:13

Re: Biogrupy drzew cieniem głębszej struktury Wszechświata?

Post autor: Beskidzianin »

Kolejny przykład „cienia” głębszej struktury Wszechświata.

Polscy badacze na tropie tajemnic węzłów w białkach.

Najnowsze symulacje komputerowe przeprowadzone przez polskich naukowców rzucają nowe światło na zagadkę węzłów tworzących się na łańcuchach białkowych - poinformował rzecznik Instytutu Problemów Jądrowych (IPJ) w Świerku, dr Marek Pawłowski. Symulacje zrealizowali fizycy z IPJ i Instytutu Fizyki PAN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Kalifornijskim.
„Dość trudno sobie wyobrazić, żeby w procesie zwijania łańcucha najpierw utworzyła się pętla, a potem by przez nią precyzyjnie przeszła końcówka łańcucha białkowego” - uważa dr Piotr Sułkowski (IPJ, Caltech).
Sułkowski na co dzień zajmuje się teorią strun, potencjalną teorią kwantowej grawitacji, która ma głębokie związki z matematyczną teorią węzłów. Dzięki temu można było wykorzystać wiedzę fizyka-teoretyka do rozwiązania konkretnego problemu biofizycznego: zagadki powstawania węzłów w białkach.
Węzły w matematyce są klasyfikowane za pomocą liczby skrzyżowań, widocznych, gdy dany węzeł zrzutuje się na płaszczyznę. „Rzuty można zrobić na wiele sposobów, lecz zawsze da się znaleźć taki, gdzie liczba przecięć jest najmniejsza” - mówi dr Sułkowski.
Beskidzianin
Posty: 22
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:13

Re: Biogrupy drzew cieniem głębszej struktury Wszechświata?

Post autor: Beskidzianin »

Delfiny i nietoperze mają wspólny gen sonaru

Udało się odkryć uderzające podobieństwo genetyczne u lokalizujących zdobycz za pomocą sonaru nietoperzy i delfinów - informuje pismo Current Biology".

Powstawanie podobnych cech w różnych grupach zwierząt zdarzało się wielokrotnie - na przykład kły słonia przypominają kły morsa, skrzydła mają i ptaki, i nietoperze, zaś bioluminescencja występuje zarówno wśród meduz, jak i robaczków świętojańskich. Jednak podobieństwu widocznemu gołym okiem nie towarzyszy podobny zapis DNA - taki sam efekt można osiągnąć na różne sposoby. Po raz pierwszy natrafiono na identyczne zmiany DNA u całkiem różnych zwierząt, w dodatku, jak wykazały dalsze badania, pojawiające się stopniowo w tej samej kolejności. W dodatku żywiołem nietoperzy jest powietrze, a delfinów i innych waleni- woda, w której dźwięk rozchodzi się pięć razy szybciej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości