Fotosynteza - faza ciemna

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Karola89
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2010, o 14:24

Fotosynteza - faza ciemna

Post autor: Karola89 »

Czesc. Mam pewien problem. Otoz faza ciemna u roslin C4 przebiega nieco inaczej niz u C3 i jesli mam napisac faze karboksylacji i regeneracji u roslin c4 to o ktore reakcje dokladnie chodzi?
Awatar użytkownika
Rose...
Posty: 185
Rejestracja: 17 mar 2009, o 19:20

Re: Fotosynteza- P O M O C Y !!!!

Post autor: Rose... »

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o karboksylacje to do 6 cząsteczek RUBP przyłączy się 6 cz. CO2 co w sumie da nam 6 cz. heksoz, które hydrolizują na 12 cz. trioz kwasu fosfoglicerynowego czyli PGA, natomiast regeneracji część czasteczek aldehydu będzie stanowiło produkt końcowy, a reszta będzie brała udział w odbudowie RUBP.
Karola89
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2010, o 14:24

Re: Fotosynteza- P O M O C Y !!!!

Post autor: Karola89 »

Ale jezeli u C4 mamy 2 akceptory CO2 to nie trzeba tam pisac fazy karboksylacji dwa razy? raz do pierwotnego akceptora i drugi raz do wtornego? (i tak samo z faza regeneracji)
Nie chodzi mi o to jak wygladaja same reakcj,bo to wiem sama tylko o to czy u C4 mamy niejako podwojana karboksylacje i regeneracje?
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Fotosynteza- P O M O C Y !!!!

Post autor: Astacus »

Fosfoenolopirogronian (czyli pierwotny akceptor) jest odtwarzany w wyniku dwóch reakcji. Najpierw dekarboksylacja jabłczanu z jednoczesną dehydrogenacją - powstaje pirogronian. Potem już w komórkach mezofilu pirogronian jest fosforylowany za pośrednictwem dikinazy i powstaje fosfoenolopirogronian - mamy odtworzony akceptor pierwotny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości