Dziwny odruch podczas snu

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Olus
Posty: 167
Rejestracja: 21 lut 2010, o 11:15

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Olus »

Ja odkąd pamiętam za każdym razem spadam w ten sam sposób. I zawsze ze schodów a Tobie to się zmienia czy zawsze krawężnik?
Awatar użytkownika
Prins
Posty: 122
Rejestracja: 21 sty 2010, o 16:50

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Prins »

Czasem nie chodzi nawet o spadanie. Kilka razy z nikąd pojawiał się jakiś pojazd albo zwierze pędzące prosto na mnie i się budziłem w krytycznym momencie
Awatar użytkownika
Ollie
Posty: 443
Rejestracja: 17 gru 2008, o 16:56

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Ollie »

A mnie co jakiś czas próbuje przejachać pociąg wyłaniający się zza zakrętu, a ja uciekając przed nim potykam się o kamień i wpadam w przepaść co zawsze mnie budzi
Awatar użytkownika
Prins
Posty: 122
Rejestracja: 21 sty 2010, o 16:50

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Prins »

Coś jak w filmie Ściągany z Leslie Nielsenem p
Awatar użytkownika
Ollie
Posty: 443
Rejestracja: 17 gru 2008, o 16:56

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Ollie »

Jednak w tym śnie nie jest tak śmiesznie jak w filmie
Awatar użytkownika
fitterhappier
Posty: 31
Rejestracja: 9 cze 2010, o 23:00

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: fitterhappier »

Takie zrywy poprzedzające zaśnięcie to po prostu przygotowanie ciała do snu. Fachowo nazywa się to porażenie przysenne".
pl.wikipedia.org/wiki/Pora%C5%BCenie_przysenne
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 14
Rejestracja: 1 wrz 2010, o 12:49

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Pleiades »

A to, o czym piszesz (paraliz przysenny) to nie zrywy", tylko coś innego - taka bezwładność podczas zasypiania, a najczęściej podczas budzenia.
Bardzo nieprzyjemna sprawa, zwłaszcza jak człowiek już się wybudza i nie może wykonać żadnego ruchu, często przychodzą wtedy jakieś mary, halucynacje. Brr.

A jeśli chodzi o zrywy to ktoś już pisał, że są to te mioklonie. Mam to bardzo często, raz na kilka dni, przy zasypianiu wieczornym. Zawsze wtedy śni mi się, że spadam. Mój mąż ma to praktycznie każdorazowo, ale jak sam twierdzi, wtedy nic śni mu się nie śni (szczęściarz . Ja jakoś się do tego przyzwyczaiłam - mam to całe życie i podejrzewam, że większość ludzi tak ma.
Awatar użytkownika
henryka
Posty: 177
Rejestracja: 30 kwie 2010, o 22:18

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: henryka »

czytałam kiedyś o tych dziwnych odruchach jeszcze przed zapadnięciem w sen. dzieje się to, gdy organizm znajduje się między jawą a snem, w mózgu zachodzą wtedy wyładowania elektryczne, które właśnie objawiają się tym drganiem mięśni szkieletowych i jest to sprawa zupełnie normalna. z tego co pamiętam, organizm broni się przed zapadnięciem w stan nieświadomości, czyli przed snem. drgania te można porównać do drgań epileptyków, z tym, że u nich drgania te są dużo silniejsze i jest ich też więcej.

gdyby ktoś zauważył jakiś błąd lub nieścisłość w mojej wypowiedzi byłoby miło, gdyby się z tym ujawnił
wantuła
Posty: 67
Rejestracja: 15 sie 2010, o 14:01

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: wantuła »

Ja słyszałem teorie, że jest to swojego rodzaju reakcja obronna.
Te odruchy zdarzają się tylko wtedy gdy jesteśmy bardzo zmęczeni i wyczerpani, wtedy po położeniu się szybko zasypiamy i nagle w szybkim tempie zwalnia większość reakcji życiowych. Mózg, który jest wtedy między snem a rzeczywistością odczytuje te nagłe zwolnienie reakcji jako zagrożenie dla organizmu,"myśli że organizm tak jakby umierał i dlatego ten pobudzający silny impuls, który rzeczywiście przyspiesza funkcje.Tak słyszałem
Awatar użytkownika
Pleiades
Posty: 14
Rejestracja: 1 wrz 2010, o 12:49

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Pleiades »

Hmm, ciekawe, muszę zaobserwować, czy mam to częściej podczas zmęczenia Jakoś jednak do takiego wniosku nie doszłam, obserwując mój organizm. Za to mój mąż ma to zawsze - jakby zupełnie niepowodowane zmęczeniem, a więc.trudno powiedzieć w tym przypadku
Ciekawa teoria, tak czy inaczej.
mtj
Posty: 7
Rejestracja: 2 wrz 2010, o 12:28

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: mtj »

Witam wszystkich serdecznie.
Muszę się przyznać, że mi też się zdarza mieć owe zrywy senne.
Kiedy je mam najczęściej śni mi się, że przewracam się na ulicy lub na jakiejś ślizgawce. Skąd ta ślizgawka, nie mam pojęcia. Nawet nie umiem jeździć na łyżwach.
Biollka
Posty: 9
Rejestracja: 7 wrz 2010, o 13:22

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: Biollka »

witam!
jestem nowa na forum, studiuję coś zupełnie innego, ale biologia bardzo mnie interesuje, więc mam nadzieję, że dowiem się tu wielu ciekawych rzeczy
ale żeby nie offtopować: mi się też czasem zdarzają takie zrywy i śni mi się wtedy, że . pływam kraulem w dodatku i że łóżko to woda. to bardzo realistyczny sen w dodatku. to właśnie jest takie troszkę smutne w biologii, że takie doznania metafizyczne tłumaczy np. skurczem mięśni pozdrawiam wszystkich biomaniaków!
Awatar użytkownika
arjukrejzi
Posty: 4
Rejestracja: 11 paź 2010, o 13:44

Re: Dziwny odruch podczas snu

Post autor: arjukrejzi »

HEJ:)
ja też jestem nowa:)
ale cieszę się, że tutaj trafiłam bo za rok mam zamiar dostać się na studia medyczne:)

ale do rzeczy, temat pomógł mi rozwiązać pewien problem określony tutaj jako paraliż senny, faktycznie rzecz jest nieprzyjemna, i dobrze, że dowiedzialam sie wiecej na ten temat, bo już zaczynałam powoli wierzyć w to że jestem opętana, czy coś w tym stylu:P
(wiem wiem, za dużo egzorcymów emily rose i innych podobnych filmów)
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że dzieję się to koło godziny 3 zwykle (tu już pewnie moja podświadomość mi płata figle), a ci co oglądali ww. film będą wiedzieli o co chodzi:)

A co do odruchów przy zasypianiu słyszałam podobną teorie jak wantula.
To taki odruch obronny, bo nasz organizm myśli", że umieramy.
Też to mam, nawet dosyć często i rzadko kiedy coś mi się śni, przeważnie nic konkretnego, głownie jakieś gwałtowne ruchy, a czasem mam tak jakbym jeszcze wiedziała, że zasypiam i wydaje mi się ze kopnę czy coś, a tak naprawdę to nic się nie dzieje, to też jakiś nibysen :D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość