oddziaływania antagonistyczne

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
stella
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2010, o 16:06

oddziaływania antagonistyczne

Post autor: stella »

Proszę o pomoc w poniższym zadaniu, z góry dziękuje


Zadanie 1.
Dwa gatunki blisko spokrewnione, mające podobne wymagania życiowe, nie mogą równocześnie zajmować tego samego siedliska, w przeciwnym razie dochodzi do konkurencyjnego wypierania. Podkreśl te pary, w których organizmy konkurują ze sobą.

a) pełzacz leśny - pełzacz ogrodowy,
b) szczur śniady - szczur wędrowny,
c) chrabąszcz majowy - ślimak winniczek.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: oddziaływania antagonistyczne

Post autor: WojtekB »

Według mnie b)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Szczur_%C5%9Bniady#Wyst.C4.99powanie
Szczur śniady - Występowanie
stella
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2010, o 16:06

Re: oddziaływania antagonistyczne

Post autor: stella »

dzięki
po przeczytaniu strony, która podałeś tez tak myśle
stella
Posty: 6
Rejestracja: 14 lut 2010, o 16:06

Re: oddziaływania antagonistyczne

Post autor: stella »

Tylko zastanawia mnie jedno, że w zadaniu pisze:
"Podkreśl pary"
Może trzeba zaznaczyć jeszcze jedną?
Mogłaby to być odp A
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: oddziaływania antagonistyczne

Post autor: WojtekB »

Teoretycznie tak, praktycznie osobiście bym powiedział nie
Pełzacz leśny jak sama nazwa wskazuje żyje w różnego typu lasach, a pełzacz ogrodowy na obrzeżach lasów, parki i ogrody (czyli rzadsze zadrzewienie). Na pewno się spotykają w naturze, ale nie na masową skalę tak jak szczur wędrowny i śniady.

Po głębszym przeanalizowaniu treści pytania jednak bym się z Tobą zgodził:
mające podobne wymagania życiowe, nie mogą równocześnie zajmować tego samego siedliska
Nie mogą równocześnie żyć na tym siedlisku, więc zajmują inne środowiska. Jednak jakby zamieszkiwały np: ten sam lasek czy park to by doszło do konkurencji i jeden gatunek by wyparł drugi (leśny ogrodowego z lasku, a ogrodowy leśnego z parku ).
Awatar użytkownika
Agnieszka244
Posty: 58
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:03

Re: oddziaływania antagonistyczne

Post autor: Agnieszka244 »

Według mnie tylko odpowiedz B, to jest podręcznikowy przykład konkurencji. Ale fakt, że w treści zadania jest wyraźnie, że pary, albo to ich omyłka, albo powinniśmy się bardziej zagłębić i wywnioskujemy czy, któraś z tych odpowiedzi jeszcze jest poprawna. Jak doczytam się tego, to napiszę )
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: oddziaływania antagonistyczne

Post autor: WojtekB »

Agnieszka244 pisze:Według mnie tylko odpowiedz B, to jest podręcznikowy przykład konkurencji.
Właśnie dlatego instynktownie podałem odp B, nigdy bym nie pomyślał, że miałbym zaznaczyć również A.

Te pary to rzeczywiście, temu co wymyślił to pytanie, chyba przypadkowo się wpisały
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości