Ewolucjonizm - daltonizm

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
mess_alex
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2010, o 13:25

Ewolucjonizm - daltonizm

Post autor: mess_alex »

Witam!

W populacji ludzkiej jest około 9% mężczyzn z daltonizmem. Zakładając, że daltonizm nie zmniejsza żywotności osobników, podaj, jaki procent kobiet będzie daltonistami.
Odpowiedź to 0,81%.

Jako, że gen daltonizmu jest zlokalizowany w chromosomie X nie mam pomysłu jak zabrać się za to zadanie.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie sposobu(ów) jego rozwiązania.

Z góry dziękuję za pomoc

zadanie pochodzi ze zbioru Zbiór ćwiczeń. Pakiety zadań i testy wydawnictwa Omega (dział Podstawy ewolucjonizmu. Biogeneza. Antropogeneza zad. nr 18)
Drewizz
Posty: 9
Rejestracja: 15 lut 2010, o 22:44

Re: Ewolucjonizm - daltonizm

Post autor: Drewizz »

Hej
Pamiętaj ,że gen X daltonizmu jest recesywny czyli kobieta musi odziedziczyć obydwa geny zmutowane z zakodowanym daltonizmem (dwa recesywne) ,myślę ,że o tym zapomniałeś. Mężczyzna natomiast dziedziczy automatycznie chorobę jeżeli w parze znajduje się zmutowany gen.

Mam nadzieję ,że tu tkwił twój problem

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mess_alex
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2010, o 13:25

Re: Ewolucjonizm - daltonizm

Post autor: mess_alex »

Dzięki za szybką odpowiedź.

Pamiętam o tym, ale co najmniej nie ułatwia mi to sprawy
Mamy przez to 5 możliwości: YX, Yx (9%), XX, Xx, xx (szukana) a nie jak normanie 3 (AA, Aa, aa), gdzie przez x oznaczyłem recesywny gen daltonizmu w chromosomie X.

Wnioskując po tym, że już od dłuższego czasu nie potrafię rozwiązać tego zadania prawdopodobnie chodzi błędny tok rozumowania a nie o pojedynczy błąd (niedopatrzenie). Uprzejmie proszę więc o naprowadzenie mnie na ten poprawny (tok rozumowania)
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Ewolucjonizm - daltonizm

Post autor: malgosi35 »

XaY - chory mężczyzna jest ich 0,09 (częstość genotypu)
częstość genu w populacji mężczyzn: 0,09 (częstość genu)


W populacji kobiet będzie taka sama 0,09 (częstość genu)
ze wzoru (p+q)^2=p^2+2pq+q^2
mamy częstość genotypu XaXa q^2=0,09*0,09=0,81

(genetyka populacji. Prawo Hardy-Weinberga)
Awatar użytkownika
mess_alex
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2010, o 13:25

Re: Ewolucjonizm - daltonizm

Post autor: mess_alex »

Bardzo dziękuję za pomoc.

Nie pomyślałem, że w populacji kobiet częstość genu będzie taka sama i stąd mój problem.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości