Pomoc w sprawie zadań z matury - chemia 2009

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Pomoc w sprawie zadań z matury - chemia 2009

Post autor: paramecium »

Zwracam sie do Was z prośbą o pomoc. Rozwiązuje od pewnego czasu zadania z matury, ktorą pisałem w ubiegłym rokultw celu opanowania sposobów rozwiązywania tychże zadań i poprawienia wyniku. Mam jednak kłopot z kilkoma, a własciwie z dwoma zadaniami.

Może wydają sie one dośc proste, ale mnie sprawiaja trudnosc, zwłaszcza, ze takich przykładów nigdzie w zeszycie ani książce wyjaśnionych nie znalazłem.

Zadanie 1.
W atomie pewnego pierwiastka w stanie postawowym trzy spośród elektronów walencyjnych znajdują sie na podpowłoce 4p (4p3)

A). opisz stan kwantowo-mechaniczny tych elektronów, wpisując do tabeli wartości trzech liczb kwantowych.

Liczby kwantowe:
głowna
poboczna
magnetyczna

B). Podaj symbol tego pierwiastka i przedstaw w formie skrótowej (z symbolem helowca) konfiguracje elektronową jego atomu w stanie podstawowym.

Moje pytanie:
1). W jaki sposób ustalić w tym przypadku liczbę poboczną i magnetyczna?
2). Jak ustalić, który to pierwiatsek?
3). W jaki sposób zapisać skróconą konfigurację elektronowa używając symbolu helowca? Czy jest odnośnie tego konkretna reguła?

Zadanie 2
Obliczyć standardową entalpię reakcji opisanej równaniem:
Al2O3 + 3SO3 - AL2(SO4)3

Znając standardowe entalpie tworzenia:
1. 2Al +3/2 O2 - AL2O3 ΔH1 = -1671,0 kJ * mol-1
2. S + 3/2 O2 - SO3 ΔH2 = -395,5 kJ * mol-1
3. 2Al + 3S + 6O2 - AL2(SO4)3 ΔH3 = -3437,4 kJ * mol-1

Wynik podaj z dokładnościa do jednego miejsca po przecinku.

Proszę o jakieś szersze wyjaśnienie. W odpowiedziach jest podany tylko sposób wyliczenia, który kompletnie nic mi nie wyjasnia.
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Pomoc w sprawie zadań z matury - chemia 2009

Post autor: BioDan »

a)

n=4
l=1
m=-1,0,+1

b)

As

[Ar]4s23d104p3

1 Liczbę poboczną ustalasz na podstawie podpowłok, dla s=0, p=1,d=2,f=3. Magnetyczna liczba kwantowa przyjmuje wartości pobocznej liczby kwantowej, czyli m NALEŻYlt-l, +l
2. Pierwiastek ustalasz na podstawie podanych info tzn. w przypadku konfiguracji 4p3, czwórka mówi o numerze okresu, podpowłoka o bloku energetycznym a elektrony walencyjne o grupie, z tym że dla p dodajesz 10 i musisz pamiętać, że to nie są wszystkie elektrony walencyjne, bo znajdują się one jeszcze na podpowłoce s.
3. Wersję skróconą konfiguracji zapisujemy za pomocą helowca, czyli piszesz w kwadratowym nawiasie konfigurację najbliższego helowca, która się zgadza z konfiguracją rdzenia atomowego danego pierwiastka a konfigurację elektronów walencyjnych piszesz normalnie.


ZADANIE DRUGIE NIE NA MOIM POZIOMIE
Awatar użytkownika
Charlize91
Posty: 219
Rejestracja: 22 lut 2010, o 17:40

Re: Pomoc w sprawie zadań z matury - chemia 2009

Post autor: Charlize91 »

w zadaniu 2 patrzysz po której stronie reakcji masz dany związek w reakcji głównej a po której w reakcji pomocniczej, jeśli się zgadza i strona i liczba moli to zostawiasz jeśli nie to jak jest po przeciwnej to mnożysz całą reakcję i entalpię razy -1 a jak sie nie zgadzają współczynniki to mnożysz albo dzielisz.
Później sumujesz entalpie
Awatar użytkownika
paramecium
Posty: 141
Rejestracja: 2 sie 2008, o 09:15

Re: Pomoc w sprawie zadań z matury - chemia 2009

Post autor: paramecium »

Dziekuje wam za wyjasnienia Chcociaz juz troche wczesniej wpadłem na rozwiazania tych zadan, ale dziekuje za waszą pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości