Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: wojtak »

przy następnym zastrzyku gotówki kupię coś z tej serii

Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: Wanna »

Z fizyki polecam zbior zadan testowych Horodeckiego, ktory teraz juz jest dosc trudno dostepny, ale warto poszukac go w antykwariatach czy na allegro. Pytania sa bardzo podobne do tych pojawiajacych sie na maturze podstawowej, zbior pomaga tez powtorzyc material, nadaje sie tak samo dla osob zdajacych rozszerzenie jako forma treningu. Dla rozszerzonych polecam podreczniki wydawnictwa Zamkor - wg mnie wszystko jest w bardzo przystepny sposob opisane, swietne zrodlo wiedzy, ale z podrecznikami zazwyczaj jest tak, ze kazdy lubi co innego. Na podreczniki WSiPu tez nie narzekalam, troche wiecej informacji, troche zbyt rozwlekle przekazywanej (wg mnie), ale tez nadaja sie jak najbardziej.
Moje przygotowania do matury z fizyki R wygladaly tak (zaczelam w kwietniu):
+ czytanie podrecznikow Zamkor,
+ zadania w maturalnie, ze zdasz - fizyka (wydanie, ktore mialam, bylo totalna katastrofa! polowa odpowiedzi bledna, choc zadania ciekawe, ale mozna bylo tylko zgadywac, czy dobrze sie cos rozwiazalo),
+ arkusze probne, tak chyba ze 4, ale to na lekcjach fizyki w liceum.
Wynik: 95%.
Osobom, ktore zastanawiaja sie nad wyborem poziomu matury z fizyki, mowie - nie bojcie sie rozszerzenia To tylko tak strasznie brzmi, a tak naprawde calosc opiera sie na jako takim pojeciu o dzialach opracowanych w kazdym podreczniku i bieglym poslugiwaniu sie karta wzorow. Nie trzeba byc orlem, by dobrze zdac

Co do chemii - mialam MNOSTWO roznych ksiazek, wiekszosci pozbylam sie w klasie maturalnej, bo nie zdawalam, niestety, chemii, teraz jestem w trakcie zbierania ksiazek do nauki. Jest tylko jedna taka, ktora moge polecic bez mrugniecia okiem, to jedyny zbior, w jaki chce sie zaopatrzyc:
autor: Andrzej Persona, wydawnictwo Medyk, Wybor testow z egzaminow wstepnych na Akademie Medyczna i kierunki przyrodnicze, czy to stare dwutomowe wydania, czy tez nowe jednotomowe - niewazne, przerobienie wszytskich zadan wg mnie gwarantuje sukces maturalny. Juz pomijam fakt, ze matura z chemii nalezy do tych przewidywalnych i nie zmieniajacych sie za bardzo z roku na rok. Wiele osob poleca Witkowskiego - z tego, co pamietam, to pan Witkowski wzial zadania wybrane przez pana Persone i zamienil je z testowych na otwarte, wiec chyba bez roznicy, ktory kto wybierze zbior, wazne, ze zadania swietne do przedmaturalnego treningu.
Jesli chodzi o podreczniki - przez 3 lata liceum do podrecznika zagladalam kilka-kilkanascie razy, prawie wszystkie przypadki pochodza z klasy maturalnej, kiedy to mielismy organiczna. Nie jestem fanka podrecznikow, mam swoje notatki z lekcji, to wystarcza mi w zupelnosci. Pamietam jednak, ze do godnych polecenia zestawow byl komplet wydawnictwa Zak, a co najwyzej tom z organiczna, podobaly mi sie w nim schematy reakcji, bardzo przejrzyste, zwiezle i na temat. Mialam w rekach Operon mojej siostry - jakas masakra. Nie wiem, wg mnie to tragedia. Mialam w domu tez komplet wydawnictwa M.Rozak (juz nie drukowany z tego, co wiem) - bardzo obszerny, ale dosc przystepny, chociaz wole, jak jest krotko i na temat.

Z biologii korzystalam w liceum z podrecznikow WSiP i Operon, oba sa w porzadku, chociaz WSiP mial tendencje do podawania troche niepotrzebnych informacji, chociaz. moze byly potrzebne? Bardzo lubie zbiory testow Omegi pani Bukaly, cenie takze zadania testowe z ksiazeczki Biologia od A do Z - swietne podreczniki, zeby sprawdzic swoja wiedze.
To tyle ode mnie
Awatar użytkownika
godziasia
Posty: 1058
Rejestracja: 3 cze 2009, o 16:50

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: godziasia »

mam pytanie, wojta121, nie wiem czy widziałeś, ale spis książek i opracowań, jakie są zalecane na lekarski, jest, delikatnie rzecz biorąc, obszerny. Też zamierzasz kupić wszystkie?
Wiedzę, owszem trzeba mieć, tylko potem się okazuje, że mózg zapchałeś sobie informacjami zupełnie zbędnymi i nigdy ich nie wykorzystasz (a nadmiar wiedzy na maturze jest zdecydowanie szkodliwy - a maturę musisz napisać dobrze, jeśli chcesz studiować medycynę).
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: Wanna »

wojta121 pisze: CHEMIA:
.
- może chemia Atkinsa
Jesli chcesz podchodzic do matury z chemii, to w zupelnosci wystarcza Ci pozostale pozycje przez Ciebie wymienione Niewarto pakowac pieniedzy w cos, co okaze sie niezbyt przydatne w przygotowaniach maturalnych - wystarczy Ci podrecznik, z ktorego korzystasz w szkole.
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: wojtak »

No nie, też myślę że to dużo książek, niektóre pewnie sprzedam a nad innymi jeszcze pomyślę. Na pewno z chemii skorzystam z 2-3 zbiorów, z fizyki też a do biologi te kilka książek + testy.

Mam w zwyczaju odpowiadać dość wyczerpująco na pytanie a to nie jest za dobre. Parę razy już się przejechałem na tym.
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: Wanna »

Niestety, szczegolnie biologia wymaga od nas odpowiadania na pytania w konkretny sposob zamiast rozpisywania sie troche nie na temat. Tez mialam tendencje do pisania niepotrzebnych rzeczy, kiedy poszlam do liceum, ale szybko sie tego oduczylam, postaraj sie nad tym popracowac, wojta121
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: wojtak »

Np. masz zdjęcie sarkomeru i pytanie: Co widzisz na obrazku? Jaką spełnia funkcję. To mam napisać że jest to sarkomer i że jest to podstawowa jednostka mięsnia pop. prążk. w której skład wchodzą białka aktyna i miozyna?
Awatar użytkownika
Wanna
Posty: 341
Rejestracja: 10 sie 2010, o 01:04

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: Wanna »

Wg mnie odpowiedziales teraz czesciowo - co widzisz. Co z funkcja?
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: wojtak »

Czyli nawet na swoim pytaniu się złapałem. No dzięki kationom wapnia sarkomer się kurczy a dzięki niemu cały mięsień.
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: Przemeqq »

Zbiory witowskiego, Pazdro i Persona to wystarczająco jeżeli chodzi o mature.
Awatar użytkownika
Żubraczy
Posty: 64
Rejestracja: 15 cze 2010, o 18:55

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: Żubraczy »

Witowskiego odradzam, zarówno z chemii jak i biologii. Uczy tego, o czym na obecnej maturze musisz zapomnieć - schematycznego myślenia.
Przemeqq
Posty: 811
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:40

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: Przemeqq »

Kostuch pisze:Witowskiego odradzam, zarówno z chemii jak i biologii. Uczy tego, o czym na obecnej maturze musisz zapomnieć - schematycznego myślenia.
Na obecnej maturze ciągle przynajmniej 50% zadań to zadania czysto schematyczne. Osoby, które uważają inaczej próbują zrzucić winę za swoje nieróbstwo na złe CKE.
Awatar użytkownika
Żubraczy
Posty: 64
Rejestracja: 15 cze 2010, o 18:55

Re: Jakie książki wybrać do nauki na maturę?

Post autor: Żubraczy »

Witowski to strata czasu i pieniędzy. Jeśli chodzi o chemię, to te jego zbiory mogłyby być o połowę cieńsze, bo połowa zadań różni się tylko danymi i polega na podstawieniu do wzoru. Lepszy jest Persona, ma wszystko co Witowski + zadania trudniejsze, nieszablonowe z dawnych egz. wstępnych. Co do biologii, poza obowiązkową Bukałą, są dobre zbiory wsipu (abc maturalne, maturalnie, że zdasz). Witowski daleko, na szarym końcu, polecam tylko tym, którzy mają nadwyżkę czasu i pieniędzy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości