Zadania teoretyczne - jajka i walce

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Awatar użytkownika
zielenica
Posty: 502
Rejestracja: 5 sty 2008, o 19:13

Zadania teoretyczne - jajka i walce

Post autor: zielenica »

Studiuję biologię, ale obecnie, na drugim roku, mamy fascynujący przedmiot o nazwie fizyka.
Żebyśmy się nie nudzili w ogniu zaliczeń z anatomii, kręgowców itd. dostaliśmy obowiązkowe zadania domowe.
Obliczeniowe jeszcze samodzielnie da się zrobić, ale jak łdnie, w fizycznym języku, odpowiedzieć na dwa poniższe pytania?

1) Dwa jajka, jedno ugotowane, a drugie surowe, początkowo spoczywające na stole, wprowadzono w ruch obrotowy. Wyjaśnij, dlaczego jajko ugotowane obraca się swobodnie, a ruch surowego jest hamowany.
w surowym lata jego wnętrze, ale jak opisać to fizycznie"?

2) Wyjaśnij, dlaczego walec zawieszony wzdłuż osi walca i płytka zawieszona na brzegu przy obrocie ustawiają się prostopadle do osi obrotu.
i tu nawet moja wyobraźnia zawodzi - jakże ta płytka zawieszona? Przy walcu, czy to osobny przypadek? Jest napisane toćka w toćkę jak w pdfie od pani z ćwiczeń.

Dali czas do piątku, może coś sama wykombinuję, ale będę BAAARDZO wdzięczna za podpowiedzi
Z góry dziękuję
Grzenek
Posty: 36
Rejestracja: 17 kwie 2010, o 21:08

Re: Zadania teoretyczne - jajka i walce

Post autor: Grzenek »

Właśnie w surowym jego wnętrze nie lata. Gdy jajko jest ugotowane to tworzy jedną zwartą całość wprawianą w ruch obrotowy. Innymi słowy nadajesz jajku moment pędu. Posiada go całe jajka, bo w tym momencie jajko ugotowane to praktycznie bryła sztywna. W jajku nieugotowanym masz ciecz w środku. Moment pędu zatem nadajesz prawie że tylko skorupce (jak z herbatą w obracanej szklance). Początkowa prędkość kątowa jest ta sama, ale znacznie mniejszy moment pędu jajka nieugotowanego to też mniejsza energia kinetyczna tego ruchu. A mało energii szybko się rozprasza i jajko się zatrzymuje.

W drugim sądzę, że to nawet nie ma znaczenia czy są razem czy oddzielnie. Chodzi o siłę odśrodkową, a jej wektor jest prostopadły do osi obrotu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości