Związki amfoteryczne

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Związki amfoteryczne

Post autor: dermatogen »

Chodzi mi zadania maturalne typu wykaż amfoteryczność wodorotlenku glinu". Czy w reakcji z mocną zasadą równoważne (i tak samo poprawne) jest napisanie jako produktów: soli kompleksowej i nierozpuszczalnej soli prostej z wodą? Z jakiegoś powodu Witowski w odpowiedziach do zadań ciągle proponuje tę drugą opcję.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Związki amfoteryczne

Post autor: DMchemik »

możnaby to rozpatrywać dwojako, ale napiszę jak jest z mojego punktu widzenia. Jak wiemy, w środowisku wodnym powstaje sól kompleksowa, np. Na[Al(OH)4], rozpuszczalna w wodzie doskonale. Zatem wypada zapisać równanie powstawania tej soli. Jeśli jednak odparować ten r-r, to jako produkt odparowania rozpuszczalnika otrzymamy NaAlO2 (metaglinian sodu). Ale jeśli ten stały produkt rozpuścić w wodzie, to odtworzy się sól kompleksowa, czyli można zapisać równowagę:

Na[Al(OH)4]lt=== NaAlO2 + 2H2O

NaAlO2 można też otrzymać bezpośrednio stapiając ze sobą NaOH i Al(OH)3 lub zamiast niego Al2O3.

Z mojego punktu widzenia, zapis NaOH+Al(OH)3===Na[Al(OH)4] jednoznacznie nam sugeruje środowisko wodne.

Natomiast zapis NaOH+Al(OH)3===NaAl)2+2H2O już nie jest taki jednoznaczny, bo może oznaczać albo stapianie ze sobą tych substratów, albo uproszczony zapis reakcji w środowisku wodnym (w końcu jako produkt reakcji wydzielimy nie kompleks, tylko sól prostą). Osobiście w środowisku wodnym zalecałbym zapis z tworzeniem kompleksu.
hepi93
Posty: 182
Rejestracja: 25 sty 2010, o 19:35

Re: Związki amfoteryczne

Post autor: hepi93 »

Skąd mamy wiedzieć, jaka jest liczba koordynacyjna dla poszczególnego pierwiastka? To jest gdzieś zapisane
Awatar użytkownika
domdom91
Posty: 48
Rejestracja: 5 sty 2010, o 17:33

Re: Związki amfoteryczne

Post autor: domdom91 »

najbezpieczniej pisać liczbę koordynacyjną 6 dla związków z pierwiastkiem o wartościowości III, liczbę koordynacyjną 4 dla tych z pierwiastkiem o wartościowości II, liczbę koordynacyjną 2 dla tych z pierwiastkiem o wartościowości I.

Ale tak to powinno być to podane gdzieś w jakimś nietypowym przypadku bo są odstępstwa od tej reguły, np.: [Cu(NH3)6](OH)2

Ale do matury to myślę że śmiało powinno wystarczyć to co wcześniej napisałem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości