Produkcja rybosomów

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
hubertg
Posty: 1
Rejestracja: 30 maja 2010, o 22:19

Produkcja rybosomów

Post autor: hubertg »

Podjednostki rybosomów składają się z rRNA i białek rybosomowych. Jąderko produkuje rRNA. Czy mógłby ktoś wyjaśnić kiedy do rRNA dołączane są białka rybosomowe? W jąderku? W jądrze ale poza jąderkiem? A może w cytoplazmie? Mam nieścisłości w notatkach bo w jednym miejscu mam zapisane, że przez pory otoczki jądrowej do cytoplazmy wydostają się podjednostki rybosomów a w innym że rRNA.
Awatar użytkownika
Prins
Posty: 122
Rejestracja: 21 sty 2010, o 16:50

Re: Produkcja rybosomów

Post autor: Prins »

Wyczytałem że zarówno białka rybosomowe jak i rRNA są produkowane w jąderku i tam też są składane w podjednostki. A same podjednostki ulegają złożeniu w jeden rybosom w cytoplazmie i to tylko na czas translacji.

Jednakże dobrze by było gdyby ktoś to zweryfikował.
PeReS
Posty: 141
Rejestracja: 14 cze 2009, o 18:41

Re: Produkcja rybosomów

Post autor: PeReS »

Bialka produkowane sa na zewnatrz jadra w ER. Nastepnie transportowane sa do jadra gdzie lacza sie z rRNA. Kompletna podjednostka zostaje przetransportowana przez NPC i zdaje sie jest jednym z najwiekszych cargo jakie tamtedy przechodza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości