Od czego zacząć ?

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
jarek 12345
Posty: 436
Rejestracja: 17 maja 2010, o 23:10

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: jarek 12345 »

Jak pomyślę że znowu musialbym uczyc się calej botaniki i bezkręgowców i jescze testy wypelniać to slabo mi się robi. Dobrze że się dostalem
domka92
Posty: 46
Rejestracja: 17 lip 2010, o 20:20

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: domka92 »

Ja jak pomyślę o tych przemianach pokoleń i bezkręgowcach to mam mdłości, ale się motywuję.
Od czego zamierzacie zacząć powtórki? od komórki, a może warto lecieć wg podr z Operonu po kolei ?
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: Sorymina »

Maryjusz pisze:najlepiej jechać z biologii w takiej kolejności: biochemia (mikro, makro, białka, DNA, witaminy), potem budowa komórki, fizjologia komórki (ogólnie o metabolizmie, fotosynteza, oddychanie komórkowe), tkanki, a potem to już do wyboru, albo jedziemy najpierw z człowiekiem, albo na początek robimy ziela i zwierza, ważne żeby tak to poukładać żeby było łatwo powtarzać materiał i uczyć się nowych rzeczy w trzeciej klasie (chyba raczej wszędzie jest w 3 klasie genetyka i ewolucja?).
Myślę, że to dobry sposób powtarzania
domka92
Posty: 46
Rejestracja: 17 lip 2010, o 20:20

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: domka92 »

Ja poczytałam trochę o historii rozwoju biologii i systematyce. I chyba zacznę realizować materiał wg powyższej kolejności. Mam duże braki, bo uczyłam się wyłącznie na spr=zasada 3xz (zakuć, zdać, zapomnieć), a to mi nie pozwoli zdać tej matury
Chemię jak zacznę to też od początku, wg podręcznika
Awatar użytkownika
Susan
Posty: 231
Rejestracja: 5 lip 2010, o 01:36

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: Susan »

Sorymina pisze:
Maryjusz pisze:najlepiej jechać z biologii w takiej kolejności: biochemia (mikro, makro, białka, DNA, witaminy), potem budowa komórki, fizjologia komórki (ogólnie o metabolizmie, fotosynteza, oddychanie komórkowe), tkanki, a potem to już do wyboru, albo jedziemy najpierw z człowiekiem, albo na początek robimy ziela i zwierza, ważne żeby tak to poukładać żeby było łatwo powtarzać materiał i uczyć się nowych rzeczy w trzeciej klasie (chyba raczej wszędzie jest w 3 klasie genetyka i ewolucja?).
Myślę, że to dobry sposób powtarzania
Operon ma kompletnie inny układ. Myślicie, że to źle zacząć od prokariotów i eukariotów?
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: Sorymina »

Wydaje mi się to trochę dzikie, żeby przerabiać żyjątka wcześniej niż ich budowę i skład, że tak powiem
Awatar użytkownika
Beata91
Posty: 91
Rejestracja: 9 lut 2009, o 21:59

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: Beata91 »

Na maturze rozszerzonej z biologii i tak najbardziej liczy się myślenie i umiejętność wykorzystywania informacji, a najbardziej trzeba przywiązać uwagę do metody rozwiązywania zadań.
Awatar użytkownika
Susan
Posty: 231
Rejestracja: 5 lip 2010, o 01:36

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: Susan »

Sorymina pisze:Wydaje mi się to trochę dzikie, żeby przerabiać żyjątka wcześniej niż ich budowę i skład, że tak powiem
Pewnie dzikie. Powiedz to tym z Operonu
Awatar użytkownika
swierszczo
Posty: 233
Rejestracja: 12 sty 2010, o 20:27

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: swierszczo »

Moim zadaniem każdy ma jakieś swoje indywidualne sposoby które ułatwiają przyswajanie wiedzy.
Tomq pisze: Ważne jest też przeplatanie, raz czytam 1 klasę, potem coś z drugiej, potem na bieżąco z 3, i jakiś dział z 2. Jeśli ktoś wyćwiczy łapanie się w takim rozgardiaszu, to łatwiej będzie się odnaleźć na samym egz, bo zadania są z różnych dziedzin i niekoniecznie po kolei tak jak w podręcznikach z których się uczyliście. Dobrze też przeglądać(nie uczyć się, tylko raczej przyzwyczajać) schematy z innych książek niż te standard co macie w szkole, bo czasem trudno zgadnąć co autor miał na myśli, a rysunki na egz często czerpane są z literatury programowej i pomocniczej do 4-letniego liceum. Wiadomo, że jak coś znajomo wygląda to człowiek jakoś lepiej na to nastawiony jest.
Jak dla mnie ten sposób jest bardzo dobry, nauka nie nudzi sie bo nie uczysz sie ciągle o tym samym.


A co do kolejności, przy tym sposobie który podał Tomq trudno o jakąś kolejność, można zacząć przerabiać od tego co najbardziej sie nie lubi to tego co nam najłatwiej wchodzi do głowy.
Awatar użytkownika
JustySka91
Posty: 32
Rejestracja: 1 lip 2010, o 21:41

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: JustySka91 »

Hej, w wolnej chwili przejrzyjcie te linki. To dodatkowe testy, pytania, arkusze konkursowe( niektóre z gim, ale poziom maturalny). Zawsze dobrze sprawdzić wiedzę w praktyce Ja czasami wieczorami przeglądałam, dużo rzeczy się można ciekawych dowiedzieć, szperając w necie

Kod: Zaznacz cały

memorizer.pl/testy_i_quizy/5/biologia

Kod: Zaznacz cały

bryk.pl/teksty/liceum/biologia/botanika/10754-test_glony_grzyby_porosty.html

Kod: Zaznacz cały

kurkiewicz-family.com/biologia.htm 
(fajnie opisane bakterie, wirusy i grzyby)

mam nadzieję, że ktoś skorzysta
Awatar użytkownika
mona16
Posty: 110
Rejestracja: 2 sie 2010, o 20:10

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: mona16 »

Fajnie że pomyślałaś o nas i gratuluje
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: Sorymina »

Dzięki za te linki, ja na pewno skorzystam
Awatar użytkownika
Exence
Posty: 31
Rejestracja: 13 mar 2009, o 19:54

Re: Od czego zacząć ?

Post autor: Exence »

Tak nawiasem, jeśli matura z bio ma być w takiej formie jak w tym roku to na dobrą sprawę przygotowanie do niej mogą dążyć do zera mi osobiście wiedza bardziej przeszkadzała niż pomagała bo niektóre pytania można było rozważać wieloaspektowo, więc głównie myślałam nad tym czy to co napisze będzie ujęte w kluczu.

Co do sposobu nauki wiele Wam nie podpowiem, bo nauczyłam się całej podstawy programowej przy przygotowaniach do olimpiady Ale do samej matury robiłam dużo testów i powtarzałam z własnych notatek na wyrywki.

. Jak dobrze mieć to za sobą:D
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości