Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
opiotreko
Posty: 1
Rejestracja: 4 cze 2010, o 13:13

Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: opiotreko »

Witam . mam prace na chemi aby wykonać doświadczenie i nakręcić o tym film w domu . nie wiem co zrobić . siedze ale niczego nie ma . albo są za trudne albo za proste . składnik nie mogą pochodzić ze sklepu chemicznego . z góry dzięki
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: Katarzyna- »

Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu NaHCO3) + kwas cytrynowy (HOOC-CH2-C(OH)(COOH)-CH2-COOH * H2O) lub kwas solny ( HCl, np. z płynów do czyszczenia toalet) lub kwas octowy (CH3COOH, ocet to ok. 10% roztwór).

Z kw. solnym:
NaHCO3 + HCl → NaCl + H2O + CO2 (gaz)
Z kw. octowym:
NaHCO3 + CH3COOH → CH3COONa + H2O + CO2 (gaz)

Jest to reakcja zobojętniania (NaHCO3 w wodzie ulega hydrolizie, ma odczyn słabo zasadowy). Powinno się pienić, może się nada na film.
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: Tau »

ewentualnie przeprowadzić reakcję REDOKS Nadmaniagnianu Potasu z Ocetem/Wodą utelnioną/vit C.

zmiana barwy etc
Awatar użytkownika
tusiulka
Posty: 475
Rejestracja: 25 lip 2008, o 17:28

Re: Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: tusiulka »

Lub wrzucić po prostu mentosa do Coli!

Ewentualnie polecałabym jakaś reakcje z kationami, tam są ładne kolorki najfajniejsze wychodzą z Cu2+ można dodać jakiegoś wodorotlenku np KOH i powstanie nam niebieski galaretowaty osad (jak to moja nauczycielka z LO mówiła budyń smerfowy")

Jeszcze była taka fajna reakcja, gdzie wytrącał się taki ładny brokacik, tylko nie pamiętam z czym to było. Wiem, że się chyba najpierw ogrzewało, potem ochładzało i wychodził brokat. Już wiem, to było z jonami I- + Pb 2+
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: Katarzyna- »

opiotreko pisze:składnik nie mogą pochodzić ze sklepu chemicznego .
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: Tau »

nadmanganian można kupić jako Calic (Kalik?) w Aptece więc moja reakcja jest lepsza nie tylko, że jest Mojsza ale też łatwo dostępna :d
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: Katarzyna- »

przekonałeś mnie, Twoja lepsza
ps. bo cytryny i ocet w sklepie są rzadkością.
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: Tau »

Katarzyno, mój Post był odpowiedzą na dwa kolejne akapity Tasiulki odnośnie jonów. A co do twojej to po wnikliwej analizie to ta reakcje robiliśmy w dzieciństwie na podwórku do zabawy w rzucanie granatem tyle, że przepis był:
woda z kałuży (no co innej nie było pod ręką a to akurat granica między drużynami była)+ kwasek cytrynowy+ soda oczyszczona w jajku od kinderniespodzianki. ech to były czasy nie myślało się o reakcjach tylko żeby nie wybuchło po mojej stronie a przeciwnika
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: Proste doświadczenia chemiczne ... PILNIE

Post autor: Katarzyna- »

mi sekret tej reakcji zdradziła mama ( z wykształcenia gastronom )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości