kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Pomoc w przygotowaniu do olimpiady Wiedzy Ekologicznej zwanej też olimpiadą ekologiczną. Wykaz materiałów, testy i rozwiązania.
Awatar użytkownika
kocizna
Posty: 74
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 18:00

kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: kocizna »

mam takie małe pytanko dotyczące testu. bo tam w pytaniu 2 nieprawdziwe zdanie wg szyfru to c. a nie powinno byc a?

_
Wiadomość od moderatora (przepraszam, że w poście innego użytkownika):

PODSUMOWANIE

BŁĘDNE PYTANIA/ODPOWIEDZI

nr 2
nr 11 (liczne źródła naukowe, publikacje naukowe w różnych czasopismach o wysokim Impact factor)
nr 27 brak poprawnej odpowiedzi

PYTANIA MAŁO PRECYZYJNE o możliwej dużej liczbie poprawnych odpowiedzi

nr 25* (nie sprecyzowane regionu, przeciętne drzewo w zależności od regionu, strefy może żyć tyle co jedno, cztery, osiem a nawet 100 pokoleń ludzkich)
nr 28* (nie sprecyzowane regionu, kraju. w zależności od lokalizacji głównym źródłem fluoru może być powietrze, woda lub żywność)
37* (nie sprecyzowane kraju. Paź królowej zamieszkuje całą Europę, Azję i północną Afrykę - w niektórych regionach jest zagrożony np Południowa Korea , Rusałka admirał zamieszkuje Palearktykę oraz Amerykę Północną - też w niektórych regionach zagrożony gatunek, w niektórych krajach oznaczony jako Vulnerable podobnie jak Paź królowej)

* W pytaniach raz wymienia się zwrot W Polsce a innym razem nie. Brak konsekwencji.

PYTANIA O CHARAKTERZE KOMERCYJNYM lub elementami komercyjnymi (nazwy produktów komercyjnych)

nr 44 po komentarzu borodzieja a tu jeden czy druki będzie żałował jednego pytania - ukłonu w stronę mecenasa olimpiady jakie to małostkowe wnioskuję że jest to 100% pytanie komercyjne, sponsorowane
nr 49 - nazwy telewizji komercyjnej i firmy oczyszczającej miasta

oczywiście zachęcam do dalszej dyskusji, może warto powiadomić nauczycieli i inne osoby o tej dyskusji
owe - moderator działu
Awatar użytkownika
borodziej
Posty: 677
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 13:47

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: borodziej »

kocizna pisze:mam takie małe pytanko dotyczące testu. bo tam w pytaniu 2 nieprawdziwe zdanie wg szyfru to c. a nie powinno byc a?
I zacząłem sobie wyobrażać epokę lodowcową: stado dodo z 3 melonami oraz ostatni mlecyk.
Dodo nie tuman - nie da się wytępić! Aa
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

kontrowersje w sprawie poziomu, pytań i błędów OWE 2010

Post autor: pio91 »

Może rady dla ludzi którzy układają pytania: mogłoby nie być takich pytań jaki model .", ile ludzie wyrzucają śmieci.", gdzie była pierwsza olimpiada ekoligiczna.","kiedy pojawiła się aura"
czy to jest olimpiada ekologiczna, czy wiedzy ogólnej?
Pytania się co pare lat powtarzają słowo w słowo, np. czy ma słusznośc powiedzeni ekologiczna pralnia chemiczna. W ogóle tam jest mało czysto ekologicznych problemów, raczej dużo sozologicznych. Jak niektórzy finaliści nie wiedzą co to jest ols (z mojgo pokoju). Albo laureaci nie potrafią rozpoznać głosów ptaków.



//moderator: wydzielono posty z 2 wątków, zmieniono tytuł
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: XXVI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej (2011)

Post autor: lith »

pio34 pisze: Jak niektórzy finaliści nie wiedzą co to jest ols (z mojgo pokoju).
akurat w kwestii Priusa to zownowałeś. jak bym na Twoim miejscu nie poruszał tematu
Albo laureaci nie potrafią rozpoznać głosów ptaków.
A co to, olimpiada ornitologiczna?
paweljp1
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2009, o 18:17

Re: XXVI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej (2011)

Post autor: paweljp1 »

lith pisze:
pio34 pisze:
Albo laureaci nie potrafią rozpoznać głosów ptaków.
A co to, olimpiada ornitologiczna?
W pełni się zgadzam. Takich rzeczy nie wymaga się od laureatów biologicznej, która jest na o wiele wyższym poziomie niż OWE. Nie chcę tym nikogo obrażać, ale taka jest prawda i moium zdaniem poziom powinien być trochę wyższy. jeżeli ktoś był na centralce z biologicznej to olewa ekologiczną a i tak osiąga dużo często więc tu zależy dużo od szczęście (mówię na swoim przykąłdzie bo do 3 etapów OWE uczyłem się łącznie może 3 godziny a do biologicznej 3 godziny, ale dziennie przez ok. 4 miesiące).
A co do bezsensowanych pytań to w tym roku moim zdaniem głupie były te o to gdzie pracował ten gość, gościa z SGGW, ile pokoleń rośnie drzewo (zależy kto jak rozumie pokolenie).

Pytania o to gdzie byłą 1 olimpiada można było się spodziewać (a ja tego nie sprawdziłem i przez to pytanie nie wszedłęm do dogrywki, która moim zdaniem była bardzo łatwa - łatwiejsza od testu)
paweljp1
Posty: 53
Rejestracja: 16 paź 2009, o 18:17

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: paweljp1 »

borodziej pisze:
kocizna pisze:mam takie małe pytanko dotyczące testu. bo tam w pytaniu 2 nieprawdziwe zdanie wg szyfru to c. a nie powinno byc a?
I zacząłem sobie wyobrażać epokę lodowcową: stado dodo z 3 melonami oraz ostatni mlecyk.
Dodo nie tuman - nie da się wytępić! Aa
Ja również podzielam zdanie kocizny. powinno być a. Czy widział ktoś żeby ilość energii na niższym poziomie troficznym była niższa od tej, która jest na wyższym? W dodatku pomiędzy każdym poziomem troficznym są straty energii rzędu 10%. A piramida biomasy może mieć postać odwróconą w ekosystemach wodnych, gdzie fitoplanktonu jest znacznie więcej niż organizmów z wyższych poziomów troficznych i masa fitoplanktonu jest wyższa. A ten twój przykłąd borodzieju, jest może i śmieszny, ale mało naukowy bo ekosystemi są nie tylko lądowe (w takich piramid odwóconych nie ma), ale w wodnych są. Może trzeba coś doczytać, albo zapraszam na olimpiadę biologiczną z takim tłumaczeniem - będzie śmiech na sali D
a dla udowodnienia (chyba nikt nie powie, że UJ kłamie)
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: XXVI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej (2011)

Post autor: lith »

Mi najbardziej nie podobało się pytanie o to co jest najskuteczniejszym czynnikiem zapobiegającym chorobom nowotworowym. Pytanie jak pytanie, ale imo odpowiedź uznana za prawidłową jest bez sensu. Co jak co, ale badania profilaktyczne jeszcze nie zapobiegły powstaniu żadnego nowotworu. Z resztą taka opcja do wyboru trafiała się już na olimpiadzie o zdrowiu, gdzie oczywiście była to podpucha.

Więc o ile krótki sen czy dieta bogata w arsen w jakiś sposób oddziałują na organizm i mogą mieć hipotetycznie wpływ na występowanie nowotworów (pomijając kosmiczność tych odpowiedzi) to badania na pewno nie mają. To tak jakby stwierdzić, że monitoring środowiska jest skuteczną formą ochrony środowiska, albo termometr to lekarstwo na gorączkę. więc absolutnie się nie zgadzam z odpowiedzią do tego pytania.

W zależności od nowotworu można by za czynniki zapobiegające uznać: dietę bogatą w błonnik, unikanie intensywnego opalania, niepalenie papierosów i wiele innych. ale nie badania, które służą do wykrywania nowotworów, a nie zapobiegania im. Z resztą na co dzień widać błędne przeświadczenie ludzi w stylu- zrobiłam mammografię, na pewno nie zachoruje na raka , traktują to jak szczepionkę. a tu jeszcze utwierdzanie w takim przekonaniu? Co o tym sądzicie.

(borodziej się zgodził co by trochę poroztrząsać pytanka )
Awatar użytkownika
kocizna
Posty: 74
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 18:00

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: kocizna »

dzięki Ci bo już zaczynałam wątpić i myślałam że wszystko mieszam
Michaluspospolitus
Posty: 170
Rejestracja: 11 sty 2010, o 12:55

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: Michaluspospolitus »

To chyba oczywiste, że tylko piramida biomasy może być odwrócona. toż to jest wyryte nawet w pozycji z literatury - w Ekologii Remmerta.
A przykład borodzieja. No cóż, miałem wrażenie, że pisał to pod wpływem środków odurzających. W ogóle nie zrozumiałem, o co chodzi.

Pozdrawiam,
Michalus
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: XXVI Olimpiada Wiedzy Ekologicznej (2011)

Post autor: lith »

sorry, dopiero teraz zczaiłem, ze nie ten temat, mam nadzieję, ze nie będzie problemu jak zdubluje posta w temacie tegorocznym
Awatar użytkownika
kocizna
Posty: 74
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 18:00

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: kocizna »

no pewnie że oczywiste, ale wg klucza nie
no cóż. zdarza się
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: lith »

Mi najbardziej nie podobało się pytanie o to co jest najskuteczniejszym czynnikiem zapobiegającym chorobom nowotworowym. Pytanie jak pytanie, ale imo odpowiedź uznana za prawidłową jest bez sensu. Co jak co, ale badania profilaktyczne jeszcze nie zapobiegły powstaniu żadnego nowotworu. Z resztą taka opcja do wyboru trafiała się już na olimpiadzie o zdrowiu, gdzie oczywiście była to podpucha.

Więc o ile krótki sen czy dieta bogata w arsen w jakiś sposób oddziałują na organizm i mogą mieć hipotetycznie wpływ na występowanie nowotworów (pomijając kosmiczność tych odpowiedzi) to badania na pewno nie mają. To tak jakby stwierdzić, że monitoring środowiska jest skuteczną formą ochrony środowiska, albo termometr to lekarstwo na gorączkę. więc absolutnie się nie zgadzam z odpowiedzią do tego pytania.

W zależności od nowotworu można by za czynniki zapobiegające uznać: dietę bogatą w błonnik, unikanie intensywnego opalania, niepalenie papierosów i wiele innych. ale nie badania, które służą do wykrywania nowotworów, a nie zapobiegania im. Z resztą na co dzień widać błędne przeświadczenie ludzi w stylu- zrobiłam mammografię, na pewno nie zachoruje na raka , traktują to jak szczepionkę. a tu jeszcze utwierdzanie w takim przekonaniu? Co o tym sądzicie.

(borodziej się zgodził co by trochę poroztrząsać pytanka )

Michaluspospolitus
To znaczy, że nie prezentujesz dostatecznego poziomu jeżeli chodzi o znajomość epoki lodowcowej
Tu masz 3 meloniki, mleczyka sobie musisz sam poszukać

Co do piramid to tez zaznaczyłem energię, ale powiedzmy, że robiłęm to na zasadzie przeczucia i przekonania, że o ile z masą szło by coś przekombinować to energia jako typowo fizycznego byłoby nie do ruszenia Poza tym imo odpowiedzi a i b jako niewykorzystane nie mogą razem współistnieć, bo jeżeli piramida energii mogłaby miec postac odwróconą to niekoniecznie na wyższych poziomach energii musiałoby być mniej.
emkakafe
Posty: 106
Rejestracja: 25 kwie 2008, o 15:12

Re: XXV Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

Post autor: emkakafe »

Cytat z książki p. Ewy Pyłki - Gutowskiej, która zdaje się służyła pomocą merytoryczną.
"Ekologia z ochroną środowiska Warszawa 1996, s. 51

"Piramida energii zawsze będzie miała kształt typowej piramidy, tzn. podstawę szerszą od wierzchołka. Piramidy liczebności i biomas mogą miec układ typowy lub nietypowy, tzn. mogą być odwrócone w taki sposób, że ich podstawa może być węższa niż jeden lub kilka wyższych poziomów."
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości