Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
WyJustowany
Posty: 1
Rejestracja: 19 cze 2010, o 20:43

Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: WyJustowany »

Mam taki mały problemik , mianowicie nie wiem czy specjalizacja 2 stopnia jest jednoznaczna z otrzymaniem tytułu specjalisty .

Kiedyś chciałbym zostać pediatrą endokrynologiem . Z pism wywnioskowałem że 6 lat studiów , 13 miesięcy stażu , 5 lat specjalizacji 1 stopnia z pediatrii , 3 lata 2 stopnia i 3 lata endokrynologii . Czy tak ?
Proszę o poprawienie mnie i wytłumaczenie mi terminów takich jak rezydentura , bo za nic nie mogę pojąć
Awatar użytkownika
Madlene
Posty: 218
Rejestracja: 1 gru 2008, o 22:08

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Madlene »

I 6 lat studiów - jest się studentem ]
II 13 - miesięczny staż - jest się stażystą
III LEP (Lekarski Egzamin Państwowy) o ile dobrze pamiętam będzie możliwość lub już jest zdawania LEP-u przed stażem 13- miesięcznym
IV specjalizacja - jest się rezydentem - rezydent - lekarz który zdał LEP, odbył staż 13-miesięczny i jest na specjalizacji.
Specjalizacje dzieli się na podstawowe oraz szczegółowe, do których zalicza się endokrynologia. Więc chcąc być lekarzem specjalistą endokrynologiem, trzeba najpierw zrobić specjalizację podstawową.

O specjalizacjach możesz poczytać na stronie - Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Padre Morf »

Kiedyś chciałbym zostać pediatrą endokrynologiem . Z pism wywnioskowałem że 6 lat studiów , 13 miesięcy stażu , 5 lat specjalizacji 1 stopnia z pediatrii , 3 lata 2 stopnia i 3 lata endokrynologii . Czy tak ?

6 lat studiów, 13 miesięcy stażu, 5 lat specjalizacji z pediatrii i 3 z endokrynów.

Rezydent to lekarz, ktory robi specjalizacje w ramach rezydentury - tzn. pensje wypłaca mu ministerstwo.
nieznajomy
Posty: 40
Rejestracja: 12 lis 2008, o 14:49

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: nieznajomy »

Czy możliwe jest robienie specjalizacji jeżeli nie dostanie się ktoś na rezydenture
Awatar użytkownika
Madlene
Posty: 218
Rejestracja: 1 gru 2008, o 22:08

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Madlene »

Czy możliwe jest robienie specjalizacji jeżeli nie dostanie się ktoś na rezydenture
nieznajomy, robienie specjalizacji to jest właśnie dostanie się na rezydenturę.

Lekarz rezydent to lekarz, który posiada PWZ, robi specjalizację w określonej dziedzinie medycyny, np, ginekologia, interna Specjalizację taką lekarz rezydent odbywa na podstawie umowy o pracę, którą zawiera z jednostką prowadzącą daną specjalizację.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Padre Morf »

nieznajomy, robienie specjalizacji to jest właśnie dostanie się na rezydenturę.

można robić specjalizację nie tylko w ramach rezydentury ]
Są jeszcze tzw. miejsca pozarezydenckie gdzie można robić specjalizację np. w ramach etatu.
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Khayman00 »

Są jeszcze tzw. miejsca pozarezydenckie gdzie można robić specjalizację np. w ramach etatu.
A w takim przypadku z czego się żyje? Bo nie ma pensji, czy może się mylę?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Padre Morf »

Jak masz etat to masz i pensję ]
Awatar użytkownika
Khayman00
Posty: 525
Rejestracja: 6 cze 2008, o 23:40

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Khayman00 »

Czyli tak na dobrą sprawę czym się różni rezydentura od etatu? Oprócz tego, że płaci kto inny?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Padre Morf »

Rezydentura to na ogół większa szansa na to, że tą speckę w terminie skończysz
Awatar użytkownika
eMdzeJ
Posty: 124
Rejestracja: 21 lip 2010, o 12:39

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: eMdzeJ »

A ja mam takie pytanie. Czym różni się praca w szpitalu na etacie od pracy na kontrakcie"? Padre Morf przytoczył w jednym z wątków w innym dziale dane dotyczące zarobków i między dwiema wspomnianymi przeze mnie grupami jest jednak różnica. Na czym, oprócz wynagrodzenia oczywiście, polega różnica w tych dwóch typach pracy?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: Padre Morf »

Na etacie opłacenie ZUSu i masy innych opłat spoczywa na pracodawcy i nie trzeba się o to martwić. Poza tym jest płatny urlop, zasiłek chorobowy wypłacany od razu.

W kontrakcie wszelkich opłat dokonuje się samodzielnie. Trzeba pilnować masy papierów, prowadzić sobie księgowość (można zatrudnić księgową co oczywiście kosztuje). Można odliczyć od podatku ksiązki, fartuch, stetoskop i inne tego typu rzeczy.

W przypadku kontraktu jak się nie pracuje to się nie zarabia - dotyczy to urlopów, zwolnień lekarskich itd. Jeśli ktoś w umowie nie zapisze sobie prawa do urlopu to musi sobie znaleźć zastępstwo, za które odpoiwiada i któremu musi zapłacić.
Awatar użytkownika
eMdzeJ
Posty: 124
Rejestracja: 21 lip 2010, o 12:39

Re: Problem ze zrozumieniem specjalizacji .

Post autor: eMdzeJ »

Czyli wg ciebie o wiele korzystniej jest pracować na etacie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości