Prośba o radę - studia

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
lisek666
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2010, o 19:25

Prośba o radę - studia

Post autor: lisek666 »

Witam

Zdaję sobie sprawę, że juz wiele jest takich tematów, wiec prosze sie nie irytować.

Za rok pisze maturę i chcę iśc na biologię/biotechnologię, jednak od miesiaca mam dylemat. Natykam się na wpisy w roznych forach i artykuły gdzie piszą że po tych kierunkach nie ma sie przyszłosci i sie zasila grono bezrobotnych. Ogolnie chce pracowac w laboratorium jednak gdy czytam coraz wiecej negatywnych postow, w tym żadnych pozytywnych mam mieszane uczucia, bo tylko biologia i praca w labie mnie kreci i czuje ze chce to robic. Ogólnie myslę jeszcze o fizjoterapii ale ponoć mają tam strasznie niskie zarobki i tez trudno o zatrudnienie.

Poradźcie co powinienem zrobić.

Pozdrawiam
Szwadron
Posty: 78
Rejestracja: 13 cze 2010, o 00:45

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: Szwadron »

A więc może ja coś skrobnę na ten temat, jako były student biotechnologii.

W Polsce (naszym cudownym kraju), mimo że jest to kierunek wpisany na listę kierunków zamawianych (za wielu uważane jest to kpiną), jest praktycznie kierunkiem bez przyszłości. Bardzo nikły odsetek ludzi w naszym kraju po ukończeniu tego kierunku kończy pracując w zawodzie (reszta woli zrobić studia podyplomowe, by pracować w labach medycznych itp). Biotechnologia u nas jest nauczana na bardzo niskim poziomie, gdyż większość uczelni nie dysponuje sprzętem na prowadzenie takich badań (Nie wliczam w to UWMu, który wybudował sobie niezłe laboratorium - Ale to ewenement na skalę krajową), a jak dysponuje to jest to sprzęt pamiętający Gierka. Jeśli ktoś chce bardzo studiować ten kierunek to poleca się USA czy Japonię (uczta się ludzie hiragany i katakany P). Ogólnie praca w labie w Polsce pod względem naukowym to dno. Jak zależy Ci na takiej robocie i chcesz to robić, to magisterium rób już w innym kraju^^
Awatar użytkownika
aleksandra1601
Posty: 221
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 21:40

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: aleksandra1601 »

koleżanka skończyła biotecha z pasji, żeby znaleźć pracę musiała iść na farmacje
elisse
Posty: 61
Rejestracja: 11 cze 2009, o 19:22

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: elisse »

Ten problem dotyczy chyba nie tylko biotechnologii ale też różnych inżynierii chemicznych i procesowych, biomedycznych, technologii chemicznych itd. Same nazwy brzmią zachęcająco, ale jeśli nie chcesz wyjeżdżać z kraju za pracą to nie wybieraj tego typu kierunków. Polska jest zbyt zacofanym technologicznie krajem. Sama jako kierunek zapasowy chciałam wybrać któryś z powyższych, ale po namyśle obstawiłam zarządzanie i inżynierię produkcji i inżynierię materiałową.
Osobiście myślę, że podczas nauki w liceum człowiek myśli o studiach pod kątem co jest moją pasją a po maturze co ja będę po tym robił"
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: lith »

Wydaje mi się, że z wyżej wymienionych jeszcze po chemicznej można by liczyć na względne wzięcie. Po inżynierii biomedycznej tez pewnie trochę miejscówek będzie- raczej robota typu serwisant i jazda od szpitala do szpitala. Tu coś zainstalować, tu coś nie działa. Tyle, ze wcześniej tego kierunku nie było, a i tak tego typu stanowiska były obsadzone- pewnie przez innego rodzaju tradycyjniejszych inżynierów. Więc taka wąska specjalizacja to raczej zawężanie sobie wyboru, bo po innych kierunkach jak będziesz chciał tez możesz się czymś takim zająć
Awatar użytkownika
Prins
Posty: 122
Rejestracja: 21 sty 2010, o 16:50

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: Prins »

Wydaje mi się że nie ma super pewnego, idealnego i bezpiecznego kierunku studiów, który nie dość że pozwoli rozwinąć naszą pasję, to jeszcze powitają nas w zakładzie pracy z otwartymi ramionami. Tak naprawdę po żadnej szkole nie ma pewnej pracy. Dużo zależy od tego czy jest się obrotnym, ma odpowiednie nastawienie do szukania roboty i charyzma też raczej się tu liczy.
Najważniejsze żebyś nie studiował czegoś z musu.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: Medycyna Lwów »

no nie wiem czy nie ma - lekarza bezrobotnego to jeszcze nie widziałem, wielu wciąż pracuje mimo że od lat powinni być na emeryturze, bo brakuje i nie mają wyjścia.
Awatar użytkownika
agape
Posty: 155
Rejestracja: 10 lip 2009, o 15:45

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: agape »

Zgadzam się z Kaamilem.
lekarz, stomatolog. tudzież rodzina w urzędzie skarbowym, która Cię od niego wciągnie zaraz po liceum a Ty pracując na ciepłej posadce będziesz weekendowo robił administracje lub zarządzanie w pobliskiej mało znaczącej pipidówie.
to tyle o pewnej pracy w Polsce według własnych obserwacji.
lisek666
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2010, o 19:25

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: lisek666 »

Szwadron pisze: Jak zależy Ci na takiej robocie i chcesz to robić, to magisterium rób już w innym kraju^^
Wiesz, aż tak bardzo do emigracji mi się nie spieszy.
Wolę juz tutaj spróbować.
aleksandra1601 pisze:koleżanka skończyła biotecha z pasji, żeby znaleźć pracę musiała iść na farmacje
W sumie tez sposob. Pomysle nad tym, dzięki
elisse pisze: Osobiście myślę, że podczas nauki w liceum człowiek myśli o studiach pod kątem co jest moją pasją a po maturze co ja będę po tym robił"
Powiem Ci, że w sumie mysle i tak i tak. Chce studiowac coś z pasją, ale też znaleźc po tym pracę.
Prins pisze: Najważniejsze żebyś nie studiował czegoś z musu.
Studiowanie czegos z przymusu nie wchodzi w grę.
lisek666
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2010, o 19:25

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: lisek666 »

Własciwie to tak myśle by po magisterce wziac podyplomowe Studia np z analityki medycznej.
Z tego co się zorientowałem, to po tym są większe szanse na pracy w labie.
No chyba ze sie cos zmieni i bedzie wiecej tych ofert jak to od kilku lat powtarzają. Nawet moj fizyk, choc on głownie straszy, że jak sie nie zna prawa Ohma, to migiem wywalają z uczelni.
Awatar użytkownika
imagiine
Posty: 83
Rejestracja: 8 paź 2009, o 16:52

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: imagiine »

A nie myślałeś o analityce medycznej, ale nie podyplomowo tylko normalne studia magisterskie? Po tym kierunku to w zasadzie tylko praca w laboratorium.
lisek666
Posty: 28
Rejestracja: 23 cze 2010, o 19:25

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: lisek666 »

U mnie do tego potrzebna jest chemia, a dzieki mojej kochanej p. profesor nie chce mi sie zdawać jej na maturze. Poza tym wolę biologię, a to że łączy się ona na studiach z chemią to cóz. bywa.
Awatar użytkownika
aleksandra1601
Posty: 221
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 21:40

Re: Prośba o radę - studia

Post autor: aleksandra1601 »

argument nie chcę mi się zdawać matury chemii bo pani profesor była dla mnie niemiła jakoś do mnie nie przemawia. albo chcesz coś robić i do tego dążysz, zaciskasz poślady i sam się przygotowujesz, determinacja, samokształcenie nie jest takie trudne, chcieć to móc, albo bawimy się w kombinatorstwo co zrobić żeby się nie narobić"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości