Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
blazibboy
Posty: 21
Rejestracja: 18 cze 2010, o 11:35

Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: blazibboy »

Cześć wam! Jestem po II klasie liceum, profil MAT INF, także moja szkolna edukacja z chemii i z biologii się skończyła. Podstawy jakieś mam mimo, że poziom nauczania tych przedmiotów miałem marny. Za rok chciałbym wylądować na jakichś studiach medycznych. Lubię te dwa przedmioty, więc sobie poradzę, mimo, że czasu nie dużo. Mój profil pasuje pewnie do wielu innych osób na tym forum, więc temat się przyda.
Jaką strategie uczenia się mi polecacie?
Na razie posiadam:
a) BIOLOGIA:
- 3 tomy operonu, p.r.
- 3 tomy mac edukacji p.r.
- biologia Villego
- różne zbiory zadań maturalnych + jakieś tam repety
b) CHEMIA:
- 1,2 tom Rożaka
- 1,2 tom WSiPu
- zbiór Pazdry, p.r.

Mam zamiar jeszcze zapatrzyć się w zbiory Witowskiego, no i zastanawiam się nad tym siedmiotomowym trening przed maturą OMEGI. Warto? W sumie i tak nie starczy czasu, żeby się w to bawić.

Teraz rzecz dla mnie bardzo istotna - pytanie co do korepetycji, na które na pewno się wybiorę. Nie stać mnie na zbyt dużo godzin więc chciałbym was zapytać: O nauczenie czego na moim miejscu prosilibyście korepetytorów? Są tematy, których człowiek jest w stanie nauczyć się sam, a są też takie, które ciężko samodzielnie załapać. Jakie waszym zdaniem należą do tych drugich?

Z góry dzięki za pomocne rady, a inni, którzy też się uczą sami niech się tu dowolnie wypowiadają. Damy radę!

Wiem, że temat trochę łapie za całościową ideologię tego forum, ale moim zdaniem ma sens. Pozdro.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: persil1991 »

Mam zamiar jeszcze zapatrzyć się w zbiory Witowskiego, no i zastanawiam się nad tym siedmiotomowym trening przed maturą OMEGI. Warto?
Wydaje mi się, że lepiej mieć mniej książek, a przerobić je od deski do deski, bo:
W sumie i tak nie starczy czasu, żeby się w to bawić.
Sam korzystałem tylko z Pazdro, ale jeśli chcesz, możesz zakupić Witowskiego (oba polecane przez wielu użytkowników tego forum), to na bank wystarczy jak chodzi o zadania.
Są tematy, których człowiek jest w stanie nauczyć się sam, a są też takie, które ciężko samodzielnie załapać. Jakie waszym zdaniem należą do tych drugich?
A to już zależy indywidualnie od Ciebie - jeden zrozumie sam wszystko, a drugi i samych moli nie załapie. Każdemu co innego sprawia problem. Gdy będziesz się już uczył, to zobaczysz, czego nie możesz pojąć. Pamiętaj, że zawsze możesz zapytać tu na forum.
Jaką strategie uczenia się mi polecacie?
Tutaj też będzie tyle opinii ile wypowiadających się osób. Jedni uczą się prosto z książki, inni robią notatki, mapy myśli i inne cuda.
Pamiętaj jednak, że szalenie ważne będzie rozwiązywanie testów maturalnych, wtedy będziesz wiedział o co pytają, jak wygląda arkusz itp. W necie jest tego pełno. Ale rozwiązywanie to raczej dopiero, gdy posiądziesz już wiedzę.

Zbiór książek - imponujący
Cappucinhu
Posty: 532
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 21:31

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: Cappucinhu »

moim zdaniem spokojnie ten zestaw książek Ci wystarczy
Ostatnio zmieniony 26 cze 2010, o 19:25 przez Cappucinhu, łącznie zmieniany 1 raz.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: lith »

Ja bym się nie martwił czy za mało, a raczej czy nie za dużo. Vilusia bym odpuścił. Za to zaopatrzył sie w np. operonowe repetytorium. CO do mac edukacji sie nie wypowiem, bo nie znam. Drugi zestaw podręczników rzeczywiście momentami może się przydać (tym bardziej, że się sam będziesz uczyć), ale to dość rzadko i dla mnie kwestia do przemyślenia.
Co do chemii to rożaka w rękach nie miałem. ale po tegorocznym numerze bałbym się go brać (chyba, że rzeczywiście taki przystępny )
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: Medycyna Lwów »

zdecydowanie podkreślam mądrą radę żeby nie przesadzać z ilością podręczników do matury - wg mnie do biologii spokojnie wystraczą 3 tomy Operonu rozszerzone + wszystkie stare matury + ew. jakaś książka maturalna np. Omegi do chemii do smaodzielnej nauki na pewno 3 tomy Rożaka, bo jest wszystko co trzeba i prosto napisane + stare matury+zbiór pazdry, witkowskiego nie znam, bo jestem już za stary. Najważniejsza jest systematyczność i dokładność, zwłaszcza jeśli chodzi o biologię wbrew pozorom.
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: Filister »

Kaamil pisze:zdecydowanie podkreślam mądrą radę żeby nie przesadzać z ilością podręczników do matury
Tak, ale:
Kaamil pisze:- wg mnie do biologii spokojnie wystraczą 3 tomy Operonu rozszerzone + wszystkie stare matury + ew. jakaś książka maturalna np. Omegi
Operon jest przydatny jak się ma przy sobie nauczyciela, który by sprostował błędy które się w nich znajdują, w tym wypadku duży zbiór książek do biologii wyjdzie blazibboy na dobre bo nie będzie skazany tylko na te Operonowskie
Awatar użytkownika
blazibboy
Posty: 21
Rejestracja: 18 cze 2010, o 11:35

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: blazibboy »

O jaki numer chodzi z tym Rożakiem?

Kiedyś starałem się uczyć biologii pod podręcznik operonu. To było strasznie głupie. W ogóle w tamte wakacje miałem się zacząć ostro uczyć i wmawiałem sobie, że wykuję się trzech tomów na pamięć heh. Przeczytałem początek pierwszej części całkiem uważnie, ale nie wiele pamiętam, tak samo z cz. I chemii WSiPu (przejrzałem prawie całą). Praktycznie NIC mi nie zostało w głowie. Nie próbujcie się nastawiać na to, że czytając sam podręcznik nauczycie się czegokolwiek - to rada ode mnie. Jeżeli chodzi o chemie to wydrukowałem sobie informator i uczę się pod niego robiąc zadania. Metoda wydaje się być skuteczna.

Ostatnio dopiero uświadomiłem sobie, że człowiek powinien nabywać wiedzę w swoje własne szuflady". Jeszcze rok temu biologia i chemia zamykały się dla mnie w głupim podręczniku. Teraz po wydrukowaniu informatorów przestałem się sugerować tym, co gdzieś czytam, tylko ufam bardziej sobie. Tworzę w głowie swój własny podręcznik. Patrze na jakieś zagadnienie i staram się wyrobić własny, subiektywny obraz na jego temat na podstawie kilku podręczników. Taka o rozkmina. Niby banał, ale ja potrzebowałem czasu, żeby coś takiego zrozumieć. Czy uważacie, że informator jest wyczerpująco dokładny jeżeli chodzi o to, co trzeba umieć? Posiadam bardzo dobry plik genialnej nauczycielki od biologii z mojej szkoły zagadnienia do powtórzenia", gdzie jest nawet tabelka z oceną na ile opanowało się materiał. Mogę się podzielić, jak ktoś ma coś takiego z chemii to byłbym wdzięczny.

[at] jak maca dostałem od nauczycielki, villee z allegro, a rozak z antykwariatu. Peace.
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: lith »

[at]
konkretnie chodziło mi o zadanie z aminokwasami i wiązaniami wodorowymi z tegorocznej matury. Czytając 50 stron lamentu na temat rożaka jakoś taki nieufny się do niego zrobiłem. No ale powtarzam- nigdy rożaka w ręku nie miałem, możliwe, że mogło się to przytrafić każdej innej książce- co nie zmienia faktu, ze u mnie miałaby z tego powodu dużego minusa, a ja bym już celował pewnie w coś innego.

edit:
1. nauka czegokolwiek na pamięć jest bez sensu
2. w te wakacje tez będziesz się miał ostro uczyć i prawdopodobnie skończy się tak samo więc książkami bym się nie obładowywał. Jeżeli już masz vilusia to nie próbuj go czytac od deski do deski
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: persil1991 »

O jaki numer chodzi z tym Rożakiem?
Jedno z pytań na tegorocznej maturze z chemii dotyczyło amin - należało wpisać prawda lub fałsz pod określeniem: Aminy tworzą wiązania wodorowe".
Rożak twierdzi, że nie tworzą, więc wiele osób tak właśnie pisało. Okazuje się jednak, że tylko aminy III-rzędowe nie tworzą, podczas gdy I i II-rzędowe tak.
Ostatecznie w kluczu znajduje się także odpowiedź podawana przez Rożaka, pytanie było źle sformułowane (powinni zaznaczyć o jakie aminy chodzi).
Jednak błędy znajdują się w każdym podręczniku - w jednym więcej, w innym mniej. Nie przekreślałbym za to Rożaka
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: persil1991 »

Jeżeli już masz vilusia to nie próbuj go czytac od deski do deski
dokładnie, można np. poczytać do poduszki, wybrać tematy, które szczególnie Cię interesują lub których nie możesz zrozumieć z Operonu
lith
Posty: 3117
Rejestracja: 28 wrz 2009, o 22:49

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: lith »

[at]
Nie chodzi mi tu o sam błąd, bo te jak piszesz są wszędzie. Bardziej o to na które podręczniki patrzą okładający pytania ]
Awatar użytkownika
Madlene
Posty: 218
Rejestracja: 1 gru 2008, o 22:08

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: Madlene »

+ stare matury+

a w necie w ogóle testy ze starych matur gdzieś krążą? możecie podać linka?
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Uczę się biologii i chemii sam, proszę o pomoc!

Post autor: york »

czyli ostatecznie uwzględnili różaka to pytanie w arkuszu było niesprecyzowane, więc nie rozumiem dlaczego tyle osób miało o to pretensje


ciekawi mnie skąd wiesz co znajduje się w kluczu, bo o ile się nie myle nie jest on już udostępniany do wiadomości publicznej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości