żywiak chlebowiec

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
edek997
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2010, o 20:06

żywiak chlebowiec

Post autor: edek997 »

Witam.
Ostatnio w domu zaległy mi się małe (1-2mm), brązowe żuczki. Jest ich mnóstwo, powiedziałbym, że całe setki. Późnym popołudniem zbierają się na oknie. Niektóre fruwają. Wydaje mi się, że żyją bardzo krótko, bo codziennie zbieram kilkadziesiąt (może więcej) martwych z parapetu i podłogi pod oknem. W załączeniu przesyłam najlepsze zdjęcie, niestety nie jest bardzo wyraźne. Wiecie może czym to wytruć? Gdzie może znajdować się gniazdo?
Dzięki za pomoc.
Załączniki
uczek.jpg
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Żuczki

Post autor: WojtekB »

Według mnie to może być

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywiak_chlebowiec
żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum)
lub
cygarowiec (Lasioderma serricorne)

Najlepiej obadać wszystkie schowki z żywności i spiżarnie, wyrzucić stare, nieświeże oraz zaatakowane produkty i czekać aż same znikną. Przy okazji zabezpieczyć świeże jedzenie.

Natychmiastowego rezultatu nie obiecuję, bo dorosłe owady mogą obejść się bez pokarmu nawet do sześciu tygodni
edek997
Posty: 2
Rejestracja: 22 lip 2010, o 20:06

Re: Żuczki

Post autor: edek997 »

Dzięki za informacje, poczytam przy pomocy wujka google o ich zwyczajach. Jak rozpoznać zainfekowane produkty- będzie tam się roiło od tych stworzeń czy raczej szukać larw? W tym drugim przypadku obawiam się, że są one bardzo małe?
Przejrzałem już większość szafek z żywnością i nic podejrzanego nie znalazłem. Wyrzucić wszystko na wszelki wypadek- trochę szkoda.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Żuczki

Post autor: WojtekB »

Sprawdzić wszelkie produkty suszone (zioła i przyprawy, suszone grzyby i owoce) oraz pieczywo. Wyrzucić może nie od razu - podejrzane produkty poddać kwarantannie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości