Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
Awatar użytkownika
dashler
Posty: 20
Rejestracja: 1 mar 2009, o 01:49

Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: dashler »

Witam.
Czy zna ktoś może sposób na sklonowanie drzewa? Pamiętam że w jakiś sposób z liścia można było to zrobić ale nie bardzo kojarzę jak Byłbym wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: WojtekB »

dashler pisze:Witam.
Czy zna ktoś może sposób na sklonowanie drzewa? Pamiętam że w jakiś sposób z liścia można było to zrobić ale nie bardzo kojarzę jak Byłbym wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
Co masz na myśli pisząc sklonować ?
To o czym piszesz jest sztucznym rozmnażaniem wegetatywnym z liści, korzenia lub pędu (w zależności co chcesz rozmnożyć). Ostatnio próbuję ukorzenić oliwkę (może coś z tego wyjdzie)
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: tomek_z »

Drzewa i wiele innych roślin można rozmnażać wegetatywnie przez szczepienie. Obcinasz młody pęd z drzewa ( choć lepiej go energicznie oderwać ), rany po oderwaniu nie powinno się dotykać rękoma by nie zakazić. Tak powstałą sadzonkę zanurzasz w roztworze zawierającym auksyny (można kupić taki ukorzeniacz który dodatkowo ma fungicydy, i inne substancje chroniące sadzonkę przed infekcją) po czym wsadzasz do doniczki z dobrą gatunkowo ziemią. Tak przygotowaną sadzonkę trzyma się w ciepłych (18-22 stopnie C) i wilgotnych warunkach. Różne drzewa mają różny czas wytwarzania korzeni, u tych które dobrze reagują na szczepienie pierwsze korzenie pojawią się po kilku tygodniach. To co otrzymasz będzie w 100% genetycznie identyczne co osobnik rodzicielski, czyli będzie jego klonem
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: tomek_z »

WojtekB pisze: Co masz na myśli pisząc sklonować ?
To o czym piszesz jest sztucznym rozmnażaniem wegetatywnym z liści, korzenia lub pędu (w zależności co chcesz rozmnożyć). Ostatnio próbuję ukorzenić oliwkę (może coś z tego wyjdzie)
To co próbujesz zrobić z oliwką można z czystym sumieniem nazwać próbą sklonowania jej
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: pio91 »

tomek_z pisze:Drzewa i wiele innych roślin można rozmnażać wegetatywnie przez szczepienie. Obcinasz młody pęd z drzewa ( choć lepiej go energicznie oderwać ), rany po oderwaniu nie powinno się dotykać rękoma by nie zakazić. Tak powstałą sadzonkę zanurzasz w roztworze zawierającym auksyny (można kupić taki ukorzeniacz który dodatkowo ma fungicydy, i inne substancje chroniące sadzonkę przed infekcją) po czym wsadzasz do doniczki z dobrą gatunkowo ziemią. Tak przygotowaną sadzonkę trzyma się w ciepłych (18-22 stopnie C) i wilgotnych warunkach. Różne drzewa mają różny czas wytwarzania korzeni, u tych które dobrze reagują na szczepienie pierwsze korzenie pojawią się po kilku tygodniach. To co otrzymasz będzie w 100% genetycznie identyczne co osobnik rodzicielski, czyli będzie jego klonem
Szczepienie to doczepianie gałązki lub pączka z jednej rośliny do drugiej, a Ty tu opisujesz jak przygotować sadzonkę.
dashler pisze:Witam.
Czy zna ktoś może sposób na sklonowanie drzewa? Pamiętam że w jakiś sposób z liścia można było to zrobić ale nie bardzo kojarzę jak Byłbym wdzięczny za pomoc

Pozdrawiam
Możesz stosować odkłady powietrzne, czyli gałązkę drzewa obwiązujesz folią wypełnioną ziemią, po jakimś czasie powinna się pojawić korzenie. Możesz też rozmnażać przez odrosty korzeniowe. Lub też użyć podkładki i zastosować szczepienie (chociaż korzenie wtedy będą inne, to jest najpopularniejsza metoda stosowana w sadownictwie.
Wierzby możesz ukorzeniać wkładając ich gałązki do ziemi.
Awatar użytkownika
tomek_z
Posty: 68
Rejestracja: 9 lip 2010, o 20:25

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: tomek_z »

pio34 pisze: Szczepienie to doczepianie gałązki lub pączka z jednej rośliny do drugiej, a Ty tu opisujesz jak przygotować sadzonkę.
Masz rację mój błąd, nie wiem czemu tak napisałem tymbardziej że później prawidłowo pisałem o sadzonkach Tak czy siak opisana metoda klonowania jest jak najbardziej poprawna.

Za błąd przepraszam , za korektę dziękuję
pozdrawiam
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: pio91 »

dashler pisze:Witam.
Czy zna ktoś może sposób na sklonowanie drzewa? Pamiętam że w jakiś sposób z liścia można było to zrobić ale nie bardzo kojarzę jak

Pozdrawiam
Z liścia to pewnie in vitro.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: WojtekB »

pio34 pisze:Możesz stosować odkłady powietrzne, czyli gałązkę drzewa obwiązujesz folią wypełnioną ziemią, po jakimś czasie powinna się pojawić korzenie. Możesz też rozmnażać przez odrosty korzeniowe. Lub też użyć podkładki i zastosować szczepienie (chociaż korzenie wtedy będą inne, to jest najpopularniejsza metoda stosowana w sadownictwie.
Wierzby możesz ukorzeniać wkładając ich gałązki do ziemi.
Jak już wymieniać to wymieniać:
- odkład pionowy (np: kopczykowanie agrestu)
- odkład poziomy płaski (np: przy rozmnażaniu pędów)
- odkład poziomy zwykły (np: przy rozmnażaniu agrestu z jednorocznych pędów)
- metoda Baumanna (podobna do odkładu powietrznego, tylko że nacięty pęd umieszczamy w doniczce, gdzie ma się ukorzenić nasza sadzonka).
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: pio91 »

WojtekB pisze:
pio34 pisze:Możesz stosować odkłady powietrzne, czyli gałązkę drzewa obwiązujesz folią wypełnioną ziemią, po jakimś czasie powinna się pojawić korzenie. Możesz też rozmnażać przez odrosty korzeniowe. Lub też użyć podkładki i zastosować szczepienie (chociaż korzenie wtedy będą inne, to jest najpopularniejsza metoda stosowana w sadownictwie.
Wierzby możesz ukorzeniać wkładając ich gałązki do ziemi.
Jak już wymieniać to wymieniać:
Celowo nie wymieniłem wszystkich metod ponieważ temat dotyczy ukorzeniania drzew a nie krzewów.
W ten sposób raczej byłoby trudno ukorzenić drzewo o jednym pniu.
A tutaj schemat odkładu powietrznego (narysowany przeze mnie, można kopiować do oporu ).
odkłady.png
Awatar użytkownika
dashler
Posty: 20
Rejestracja: 1 mar 2009, o 01:49

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: dashler »

Dzięki wszystkim za pomoc
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: WojtekB »

pio34 pisze:Celowo nie wymieniłem wszystkich metod ponieważ temat dotyczy ukorzeniania drzew a nie krzewów.
W ten sposób raczej byłoby trudno ukorzenić drzewo o jednym pniu.
A tutaj schemat odkładu powietrznego (narysowany przeze mnie, można kopiować do oporu ).
A ja celowo wrzuciłem link, by każdy mógł zobaczyć jakie rośliny można rozmnażać poprzez metody przeze mnie wymienione przez odkłady możesz rozmnożyć niektóre odmiany drzewek o giętkich łodygach tj: leszczyny, wierzby, topole, klony, niektóre duże różaneczniki oraz dla podkładek dla drzew owocowych, a więc nie tylko krzewy się rozmnaża

I jeszcze zwrócę uwagę przy Twoim umiłowanym odkładzie powietrznym (który stosowany jest również przy rozmnażaniu i odmładzaniu roślin doniczkowych oraz roślin o pędach sztywnych i łamliwych) - nic nie wspominasz o nacięciu, które umożliwi ukorzenienie się roślinie. W tym celu nacinamy wybrany pęd (nacięcie w formie pierścienia o szerokości 1-2 cm) i usuwamy skórkę (korę) nie uszkadzając wewnętrznej tkanki. Następnie na miejscu nacięcia nakładamy ukorzeniach (AB do zdrewniałych lub A do półzdrewniałych roślin), a następnie mocujemy folię tak, aby utworzyć woreczek o długości 15-20 cm. Taki woreczek wypełniamy wilgotnym torfem lub jego mieszaninę z piaskiem. Górna część woreczka powinna być trochę luźniej, przez którą będziemy podlewać naszą roślinę. Po kilku tygodniach powinny pojawić się korzenie
1.gif
Awatar użytkownika
pio91
Posty: 306
Rejestracja: 26 maja 2010, o 11:59

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: pio91 »

WojtekB pisze: nic nie wspominasz o nacięciu, które umożliwi ukorzenienie się roślinie.
Myślałem, że jak ktoś się naprawdę zainteresuje tym sposobem to poszuka szczegółów w google, więc już o tym nie pisałem. Następnym razem będę bardziej szczegółowy jak to tak Cię razi.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Sklonowanie drzewa - jak? ;)

Post autor: WojtekB »

pio34 pisze:
WojtekB pisze: nic nie wspominasz o nacięciu, które umożliwi ukorzenienie się roślinie.
Myślałem, że jak ktoś się naprawdę zainteresuje tym sposobem to poszuka szczegółów w google, więc już o tym nie pisałem. Następnym razem będę bardziej szczegółowy jak to tak Cię razi.
Jak już pisać to wszystkie konkretne informacje lub ewentualnie jakiś odnośnik podać do danej tematyki - nie każdy ma czas na szukanie źródła/informacji, które dokładnie opisze zagadnienie (ja przeważnie staram się dodać odnośniki do źródeł).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości