wzory ogólne związków a położenie pierwiastka w U.O.

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
nenoF
Posty: 2
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 21:24

wzory ogólne związków a położenie pierwiastka w U.O.

Post autor: nenoF »

Mam mały problem z zadaniem z chemii. Próbowałem to jakoś rozpracować, ale bez większego skutku . Dlatego proszę was też, żebyście mi to wytłumaczyli o co w tym chodzi. Zadanie jest nastepujące:
W której grupie układu okresowego może znajdować się pierwiastek E, jeśli tworzy on związek
a)H3EO3
b)EO2
c)EH3

Proszę o wytłumaczenie i odpowiedź
resnick
Posty: 360
Rejestracja: 17 gru 2009, o 13:53

Re: Mały problem z zadaniem

Post autor: resnick »

sprowadza sie to do tego na jakim stopniu utlenienia musi byc E by stworzyc zwiazek. np litowce (grupa 1) zawsze sa na pierwszym stopniu utlenienia. jak masz problem to pomysl jaki pierwiastek tam dac by tworzyl ten zwiazek-EH3 przypomina NH3 a azot jest w grupie
nenoF
Posty: 2
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 21:24

Re: Mały problem z zadaniem

Post autor: nenoF »

ok dzięki wielkie za rozwiązanie zadańka tylko jeśli chodzi o to utlenianie, to mam rozumieć że jest to ta aktywność? np. potas jest aktywniejszy od litu, więc będzie również na wyższym stopniu utleniania niż lit?
resnick
Posty: 360
Rejestracja: 17 gru 2009, o 13:53

Re: wzory ogólne związków a położenie pierwiastka w U.O.

Post autor: resnick »

nie nie nie! jesli cos jest w danej grupie to przyjmuje tylko okreslone stopnie utlenienia. WSZYSTKIE LITOWCE (sod potas lit i te rzadsze) sa na +1, tlenowce np +4 +2 +6 to ze np tlen ma mniej mozliwosci niz siarka wiaze sie z budowa atomu i podpowlokami.
stopnien utlenienia kojarz raczej (ale nie glosno) jako liczbe elektronow ktore moze oddac lub przyjac dazac to stanu idealnego nieruchliwego. z ta aktywnoscia to zbyt naciagane (porownaj szereg napieciowy metali-niby z jedej grupy taki sam stopien utelnienia a rozna aktywnosc)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości