Replikacja - nić opóźniona i wiodąca - wątpliwość

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Replikacja - nić opóźniona i wiodąca - wątpliwość

Post autor: Filister »

Nie rozumiem jednej rzeczy
Załączam schemat przebiegu replikacji mojego autorstwa. Czarne kreski to macierzyste nici DNA, zielone to nowodobudowywane, zielone kropki to startery. Tworzą się widełki replikacyjne, potem nić macierzysta dalej się rozdziela w obu kierunkach poprzez działanie enzymu helikazy (niebieskie strzałki).
replikacja.jpg
replikacja.jpg (8.71 KiB) Przejrzano 3008 razy
Dlaczego jedną nić nazywamy wiodącą a drugą opóźnioną, skoro na obu dobudowywanych nowych niciach DNA z jednego strony fragmenty dobudowują się skokowo czyli powstają fragmenty Okazaki, a z drugiej strony synteza może przebiegać liniowo?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Replikacja - nić opóźniona i wiodąca - wątpliwość

Post autor: Medycyna Lwów »

bo polimeraza DNA może dobudowywać tylko do końca 3 (czyli tworzyć nowa nić DNA w kierunku 5 3). Nie jest to możliwe w sposób ciągły na nici o polarności 53, więc musi się tam koniec 3 niejako zawijać za każdym razem jak zwolni się miejsce na polimerazie stąd powstają fragmenty Okazaki i stąd to nić opóźniona wobec syntezy na nici wiodącej biegnącej cały czas. Poszukaj sobie po angielsku animacji jakiejś, bo trudno to zrozumieć, na sucho, a książki o ile pamiętam pomocą w tej kwestii nie służą.
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Replikacja - nić opóźniona i wiodąca - wątpliwość

Post autor: Filister »

Nie rozumiesz mnie - dobrze wiem to co napisałeś. Ja się pytam: dlaczego jedną nową nić nazywamy wiodącą a drugą nową nić nazywamy opóźnioną, skoro jeżeli macierzysta helisa DNA rozplata się w obu kierunkach, to potem nukleotydy mogą się dobudowywać tak jak to przedstawiłem na rysunku: na obu nowych niciach zajdzie dobudowywanie ciągłe, i dobudowywanie skokowe (fragmenty Ogasaki)?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Replikacja - nić opóźniona i wiodąca - wątpliwość

Post autor: Medycyna Lwów »

opóźniona, bo najpierw powstaje fragment na nici 35, a dopiero potem na drugiej, czyli ejst opóźnienie. Zresztą napisałem to wyżej, nie będę się powtarzał.
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Replikacja - nić opóźniona i wiodąca - wątpliwość

Post autor: Filister »

Ale mogę obrazek sobie odwrócić, i wtedy ta nić, która jest opóźniona będzie wiodącą!
(tak w ogóle to założyłem temat w złym dziale, jak modom nie przeszkadza to może zostać, ale bardziej pasuje do działu genetyka).
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Replikacja - nić opóźniona i wiodąca - wątpliwość

Post autor: malgosi35 »

Dla jednych widełak dana nić będzie wiodąca,na drugich widełkach ta sama nić będzie opóźniona
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: Replikacja - nić opóźniona i wiodąca - wątpliwość

Post autor: Filister »

Aha, a więc to tak! No, i o to mi chodziło. Bo myślałem, że jak pisze że nić wiodąca to chodzi o całą nić, która zostaje dobudowywana, na całej długości nici macierzystej, i mi dlatego nie pasowało! Dzięki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość