Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

Hehe chyba zaraz moje policzki zabarwia się jak fenoloftaleina po dodaniu 1-molowej zasady sodowej
To bardzo miłe co piszesz .
Bardzo dobrze Po 50% to będzie skład objętościowy .
W składzie masowym musimy wziąśc pod uwagę stosunek molowy, który ponieważ mamy po dwa decymetry sześcienne obu gazów, wynosi 1:1. Dodajemy więc masę jednego mola acetylenu do masy jednego mola etylenu (26g+28g=54g) I teraz możemy policzyc % masowy np. dla acetylenu 26g*100%/54g=48,1%

Hmmm trudne pytanie.
Nie, nie chce byc chemikiem- chce byc lekarzem, tyle że za tydzień zaczne studia na wydziale chemii i to jest rzeczywistosc, a to co może byc to narazie tylko moje plany i marzenia.
Póki co muszę bardzo poważnie pracowac nad wynalezieniem antidotum na niechec do niektórych działów biologii

P.S nie masz za co dziekowac bo dla mnie to przyjemnośc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Hm. a można by pomyśleć, że chemia to Twoje powołanie
A dlaczego, jeśli mogę spytać, poznański lek, a nie CM UJ?
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

Lubię chemie, bo miałam świetnego nauczyciela który zaraził mnie sympatią absolutną do tego przedmiotu, ale po to żebym mogła zostac lekarzem a nie chemikiem - taki był plan
Hmm bardzo lubię Kraków i cieszę się że będę mogła tam studiowac chemię, ale nigdy nawet w najśmielszych marzeniach nie pomyślałam że mogłabym tam studiowac medycynę
Marzenia o Poznaniu wydają mi się bardzo wygórowane, a Kraków to już zupełnie dla mnie progi nie do przeskoczenia Spróbowac, spróbuję ale zupełnie nie wierzę że mi się uda
Natomiast będę trzymac kciuki żeby Tobie się udało
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Gabriella, co Ty mówisz. Jeśli Tobie by się miało nie udać, to co ja mam powiedzieć, skoro to Ty mi pomagasz w zadaniach z chemii
Dlaczego sądzisz, że to za wysokie progi dla Ciebie?
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

To że pomagam to nic Na spokojnie zdążysz wszystko opanowac, wycwiczyc i przedział 90%-100% będzie Twój
Poza tym chemia to nie wszystko może fascynuje Cie biologia, lubisz się jej uczyc i tu znów przedział 90%-100% będzie Twoj?
Matematyka pewnie nie sprawi Ci żadnych problemów, dlatego śmiało możesz myślec o CM UJ . A ja? A ja wybije dziurę w suficie jak napisze biologię na 80% Nawet nie marzę że mogłabym miec z niej 90% poza tym nikt z moich znajomych nie myśli o CM UJ i nie miałabym do kogo stękac że się nie dostane a argument że nie ważne gdzie będziemy studiowac, ważne aby się dostac jest nie do przebicia
. I tylko trudno jest mi sobie wyobrazic, że musiałabym opuścic Kraków, tęskniłabym za nim bardzo.
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Gabriella pisze:. I tylko trudno jest mi sobie wyobrazic, że musiałabym opuścic Kraków, tęskniłabym za nim bardzo.
I właśnie tu mnie boli. dlatego marzę i śnię o CM UJ, bo tu mam wszystko - rodzinę 80 km od Krakowa, znajomych, przyjaciół i wspaniałą uczelnię. Bardzo bym nie chciała musieć się stąd wynosić.
Ale jakbym się dostała do Lublina, czy do Katowic - pewnie byłoby mi przykro, że muszę wyjechać, jednak jednocześnie cieszyłabym się z dostania się Ale poza Krakowem to nie to samo dla mnie, mam za duże parcie na CM UJ. chyba muszę to jakoś zmienić, tylko nie wiem jak.

Dziękuję Ci za wiarę we mnie w maturze chodzi bardziej o schematyczność niż olbrzymią wiedzę, więc mam nadzieję, że nasze szanse są duże. Bo moja wiedza jest raczej niewielka z chemii a przynajmniej to mi wszyscy usiłują udowodnić, z moją korepetytorką na czele

Jeśli chodzi o biologię, to fakt - chyba wolę ją niż chemię. Co nie znaczy, że ją lepiej umiem po prostu wydaje mi się bardziej przystępna. I w tej chwili marzę, żeby się wziąć za jakie bakterie tudzież roślinki nawet - przedawkowałam węglowodory w ten weekend, bo mam spr we wtorek )

chyba robimy OT. Ale co tam
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

Sorymina pisze:mam za duże parcie na CM UJ. chyba muszę to jakoś zmienić, tylko nie wiem jak.
Po co zmieniac coś co jest dobre ? Stawianie sobie poprzeczek wysoko to zaleta . w końcu żeby coś osiągnąc najpierw trzeba miec odwagę o tym marzyc
Sorymina pisze:a przynajmniej to mi wszyscy usiłują udowodnić, z moją korepetytorką na czele
Może to taki rodzaj mobilizacji ? Na Twoim miejscu zrobiłabym wszystko żeby pokazac, że nie mają racji

P.S jak mogłabym nie wierzyc w Kogoś kto darzy Kraków równie ogromną sympatią jak ja? Poza tym wydajesz się byc bardzo pracowita, więc myślę że studiowanie medycyny w Krakowie Ci się należy
W tym miejscu wypadałoby również wspomniec o tym, że rozbudziłaś moje ambicje względem CM UJ- mniamniusio Dziękuje

-Tak masz rację robimy off top, myślisz że to dobra pora aby go zakończyc?
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Nie ma za co

a co do offtopu, to myślę, że czas najwyższy go przenieść na inny kanał komunikacji
Awatar użytkownika
PaPyS
Posty: 4
Rejestracja: 9 paź 2010, o 13:52

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: PaPyS »

To i ja do dołożę swoje 3 grosze

ZAD.1

Wyprowadź wzór sumaryczny związku chemicznego, jeżeli po spaleniu 3g tej substancji otrzymano 8,8 g CO2 i 5,4 g H2O. Masa 1 dm3 pary tego związku w warunkach normalnych wynosi 1,34 g.

ZAD. 2

Pewien związek organiczny jest w warunkach normalnych gazem o gęstości d=1,88 g/dm3. W Wyniku spalenia próbki tej substancji o objętości 0,224 dm3 odmierzonej w temp. 0*C pod cisnieniem 1013 hPa, otrzymano 1,32 g CO2 i 0,54 g H2O. Ustal wzór sumaryczny i strukturalny tego związku oraz podaj nazwę.

Z góry dzięki za wzelkie próby, ale nie ogarniam tych zadań, a są mi potrzebne.

Pozdrowionka ]
jacekkostrzewa
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2016, o 17:05

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: jacekkostrzewa »

Przepraszam że odkopuję taką skamielinę, ale nie chciałem dublować tematu. Natknąłem się na zadanie nr 1 z początku tego wątku: 10 cm3 nieznanego, gazowego węglowodoru zmieszano z 70 cm3 tlenu i mieszaninę zapalono za pomocą iskry elektrycznej. Po zakończeniu reakcji i skropleniu pary wodnej objętość gazów wynosiła 50 cm3, a po przepuszczeniu ich przez roztwór KOH zmniejszyła się do 10 cm3. Wszystkie objętości mierzono w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury. Ustalić wzór sumaryczny węglowodoru". Zadanie jest rozwiązywalne pod warunkiem, że założy się że nastąpiło spalanie całkowite węglowodoru a pozostałe 10 cm3 gazu to tlen. Ale w sumie skąd takie założenie? Przecież równie dobrze mogło dojść do spalania niecałkowitego, a gazem otrzymanym po przepuszczeniu przez roztwór KOH mógł być tlenek węgla?
pesel

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: pesel »

Myślisz o czymś takim:

10 C5H10 + 70 O2 40 CO2 + 10 CO + 50 H2O
jacekkostrzewa
Posty: 2
Rejestracja: 17 sty 2016, o 17:05

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: jacekkostrzewa »

W sumie, tylko przy współczynnikach o jeden rząd wielkości mniejszych. Mniej chodzi mi jednak o sam wynik, w zasadzie zastanawiam się czy treść zadania wyklucza, że reakcja mogłaby mieć taki przebieg (może jest to gdzieś w jakiś przebiegły sposób zakamuflowane ). Bo odpowiedź ze zbioru wskazywałaby że następuje spalanie całkowite
pesel

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: pesel »

Te współczynniki mają oddawać objętości z zadania. A chcesz wiedzieć gdzie jest trick?
jacekkostrzewa pisze:10 cm3 nieznanego, gazowego węglowodoru
Masz 13 izomerów o tym składzie. Szukaj.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości