Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

10cm3 nieznanego, gazowego węglowodoru zmieszano z 70cm3 tlenu i mieszaninę zapalono za pomocą iskry elektrycznej. Po zakończeniu reakcji i skropleniu pary wodnej objętość gazów wynosiła 50cm3, a po przepuszczeniu przez wodny r-r KOH zmniejszyła się do 10cm3. Wszystkie objętości mierzono w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury. Ustalić wzór sumaryczny węglowodoru.

Mam problem z tym zadaniem.
Ułożyłam ogólne równanie reakcji:
\(C_xH_y + frac{x+y}{2}O_2 X CO_2 + frac{y}{2}H_2O\)

No i średnio wiem co dalej. W głowie mi mąci to przepuszczanie przez KOH i zmniejszanie objętości
Proszę o pomoc, a najlepiej wyjaśnienie od początku.
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

Czy odpowiedź to C4H8?
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Tak
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

Więc ja to zrobiłam tak.
Zmieszano 10cm^ węglowodoru i 70cm^ tlenu. Po zakończeniu reakcji objętośc gazów wynosiła 50cm^ . Powstaje dwutlenek węgla który w całości przereaguje z KOH . W zadaniu napisano że po reakcji pozostało jeszcze 10cm^ co znaczy że do reakcji gazy zmieszano w stosunku niestechiometrycznym i użyto o 10cm^ za dużo tlenu, znaczy to również że powstało 40cm^ dwutlenku węgla (H2O w ogóle nie bierzemy pod uwage bo została skroplona) Więc mamy stosunek objętościowy 10cm^:60cm^:40cm^ i ja to sobie pomnożyłam razy sto potem dla ułatwienia jeszcze przez 22,4 co w sumie dało mi 22,4dm^:134,4dm^:89,6dm^ czyli suma sumaru 1 mol do 6 moli do 4 moli . postawiłam więc tą szóstkę przed tlenem, czwórkę przed CO2 . uzgodniłam wodę i otrzymałam C4H8
. i generalnie nie umiem tłumaczyc
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Haha dzięki Gabriella. Mniej więcej rozumiem, ale nie do końca. Nie mogę tego jednak przeanalizować teraz, bo lecę na autobus, jutro do szkoły trzeba iść więc dom trzeba opuścić przyjrzę się temu jeszcze raz jak dojadę i zadam pewnie jakieś pytania
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

hehe nie ma sprawy będę się bardzo starała zamienic ten mój bełkot w coś sensownego
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Gabriella pisze:.i ja to sobie pomnożyłam razy sto potem dla ułatwienia jeszcze przez 22,4.
o, tego nie czaję
czemu razy sto, a potem 22,4?
a tak poza tym - nagle się to bardzo jasne dla mnie zrobiło to zadanie, dziękuję :*
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

razy sto bo 10cm^=0,01dm^ i chciałam się pozbyc przecinka, a potem ten jeden decymetr sześcienny jeszcze razy 22,4 bo wiadomo że jeden mol gazu w warunkach normalnych zajmuje 22,4dm^
Nie ma za co, cieszę się że mogłam pomóc
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Dzięki jeszcze raz.

i jeśli nie masz nic przeciwko, trochę Cię jeszcze pomęczę, jak będę miała z czymś problem
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

Jeżeli tylko będę potrafiła jakoś pomóc to będzie to dla mnie czysta przyjemnośc
. i na prawdę nie masz za co dziękowac
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

To może się tutaj podepnę jeszcze z dwoma zadaniami.

1. Obliczyć procentowy skład masowy i procentowy skład objętościowy mieszaniny acetylenu i etylenu, jeżeli do spalenia 4dm3 tej mieszaniny zużyto 11dm3 tlenu, otrzymując CO2 i H2O. Pomiarów objętości dokonano w temperaturze 291 K i pod ciśnieniem 296 hPa.

2. Badano reakcje dwóch izomerów C6H10 z bromem. Próbka pierwszego odbarwiła 137cm3 5-procentowego roztworu bromu. Identyczna próbka drugiego odbarwiła 274cm3 5-procentowego roztworu bromu. Podać po dwa przykłady związków, które mogą być pierwszym i drugim izomerem C6H10.


Gab, ratuj
Awatar użytkownika
Scheherazade
Posty: 386
Rejestracja: 25 kwie 2010, o 22:12

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Scheherazade »

Więc tak może zacznę od zadania drugiego

Mamy dwie próbki jakiegoś węglowodoru, które odbarwiają brom- w obu przypadkach mamy do czynienia z 5-procentowym roztworem bromu ale roztwory te mają różną objętośc, a dokładniej stosunek objętościowy wynosi 1:2 . To tak jakbysmy słodzili herbate w szklance 0,25l i w 0,5l kubku i chcieli aby obie były tak samo słodkie. Zatem do drugiego kubka musielibyśmy wsypac dwa razy więcej cukru niż do pierwszego. Zatem w drugiej próbce(274cm^) masa bromu jest dwa razy wieksza niż w próbce pierwszej(137cm^) ((TEORETYCZNIE: I MOL Br2 DO 2MOLI Br2)) A skoro masa bromu jest dwa razy większa to i liczba wiązań pi musi byc dwa razy większa 1 mol Br2 może się przyłączyc do zwiazku z jednym wiązaniem podwójnym do wzoru C6H10 pasują jedynie cykloalkeny np.cykloheksen, 1-metylocyklopenten, natomiast gdy masa bromu jest dwa razy wieksza (to nasze teoretyczne dwa mole bromu ) mogą anulowac aż dwa wiązania pi czyli może to byc np. heks-1-yn lub jakiś alkadien z dwoma wiązaniami podwójnymi zamiast jednego potrójnego np. heks-2,4-dien

A w zadaniu drugim mamy powiedziane że warunki ciśnienia i temperatury są takie same dla wszystkich tych gazów więc jednakowe objętości tych gazów będą zawierały jednakowe ilości cząsteczek. Objętości będą więc proporcjonalne do ilości moli
nie znamy ilości acetylenu - X
oraz etylenu - Y natomiast wiemy że mieszanina obu tych gazów zajmuje objętośc 4dm^
X+Y=4
Możemy sobie zapisac reakcję spalania
XC2H2 + YC2H4 +11O2 = 2XCO2 + XH2O + 2YCO2 + 2YH2O
z uzgodnieniem tego co było możliwe, ponieważ po lewej stronie mamy 22atomy tlenu co jest naszym pewniakiem to na tej podstawie możemy uzgodnic resztę atomów tlenu.
22=4X + X + 4Y + 2Y
22=5X + 6Y
4=X+Y

to jest nasz układ równań i jak się go rozwiąże to nam wyjdzie w jakim stosunku molowym zmieszano acetylen z etylenem, jak np wyjdzie 1mol:3moli to da nam to 1dm^:3dm^ czyli bedzie 25% objętościowych jednego gazu i 75% objętościowych drugiego, przepraszam że nie liczę do końca ale pora nie sprzyja mojemu myśleniu, a nie chce Cię wprowadzic w błąd
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sorymina
Posty: 304
Rejestracja: 8 lis 2008, o 14:51

Re: Zadanie - wzór sumaryczny węglowodoru

Post autor: Sorymina »

Gabriella, przepraszam, że tak późno odpisuję. Dziękuję Ci znowu za wyjaśnienie, tym razem wszystko jest absolutnie jasne świetnie to tłumaczysz, a w ogóle to zazdroszczę tych porównań (np z kubkiem herbaty ), bo wymyślanie takich rzeczy ułatwia chemię na 100%, a mnie jakoś takie skojarzenia się nie łapią
Wyszło mi po 50% tych gazów. I teraz pytanie, czy to jest skład objętościowy czy masowy? Wydaje mi się że objętościowy, dobrze mówię?
się trzeba upewnić
dzięki jeszcze raz!

PS - Chcesz zostać chemikiem? a w podpisie masz poznański lek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości