reakcje chemiczne.

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
parszywww
Posty: 10
Rejestracja: 17 wrz 2010, o 20:22

reakcje chemiczne.

Post autor: parszywww »

witajcie:) mam całkiem głupie pytanie, ale wychodzę z założenia, że kto pyta nie błądzi:)
otóż, czy ktoś mogłby wytłumaczyć mi czym różni się równanie
H2 + 1/2 O2 = H20
od
2H2 + O2 = 2H2O

wiadomo, że w pierszym równaniu jest dwa razy mniejsza ilość substrató, ale czy mogę takie równanie napisać jeśli proszą mnie o dobranie współczynników? czy są jakieś rodzaje obliczeń do których tylko stosować można takie równania z ułamkami jako wspólczynniki?
w tym momencie przerabiam termochemię i nie wydaje mi się, żeby to jakoś kolidowało, w sensie przy dobraniu wspólczynników z ułamkami i tak wyjdzie dobry wynik, ale czy każdą reakcję można napisać w taki sposób? nie tylko przy termochemii?
mam nadzieję, że ktoś zrozumiał o co mi chodzi w ogóle:D z góry dziekuję za pomoc:)
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: reakcje chemiczne.

Post autor: DMchemik »

Chodzi o to, że pisząc

2H2+O2===2H2O

masz na myśli cząsteczkowy zapis reakcji. I stechiometryczny.

Natomiast w tym równaniu:

H2+1/2O2===H2O

masz molowy stosunek substratów do siebie. Zauważ też, żę jest to celowe działanie, gdyż funckje termodynamiczne są w jednostkach molowych. Oznacza to, że np. entalpia reakcji powstawania wody odnosi sie do 1 mola produktu, czyli tak jak w tym drugim równaniu.

o ile dla H2+1/2O2===H2O H będzie wynosić -286 kJ (czyli dla jednego mola produktu, stąd piszemy kJ/mol

o tyle dla 2H2+O2===2H2O będzie 2*(-286kJ)
parszywww
Posty: 10
Rejestracja: 17 wrz 2010, o 20:22

Re: reakcje chemiczne.

Post autor: parszywww »

ok! już jasne:) wielkie dzięki!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości