doświadczenie z barwnikiem i komórką roślinną- konsultacja

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
one_ewula
Posty: 19
Rejestracja: 29 mar 2009, o 16:45

doświadczenie z barwnikiem i komórką roślinną- konsultacja

Post autor: one_ewula »

Mam takie zadanie:
Komórkę roślinną umieszczono w roztworze zawierającym czerwony barwnik. Po pewnym czasie stężenie barwnika w komórce było większe niż w roztworze, w którym ją umieszczono. To samo doświadczenie przeprowadzono po raz drugi w obecności substancji wywołującej rozkład ATP. W tym przypadku barwny roztwór nie przenikał do wnętrza komórki.
Uzasadnij, dlaczego podczs obu doświadczeń uzyskano różne wyniki.

I tak pomyślałam że może barwnik na drodze dyfuzji przeszedł przez błone komórkowa, ze ścianą nie miał by problemu bo jest przepuszczalna dla większości substancji ale z drugiej strony wydaje mi sie że czerwony barwnik jest za duży na dyfuzje prostą i po 2 było by go po równo w komórce i płynie na zewnątrz bo wyrównały by się stężenia więc odpada

Potem tak myślałam o tym że może atp powoduje że barwnik powraca na zewnątrz przez kanały białkowe przez transport aktywny (z hydroliza atp) ale też odpada bo komórka nie wytworzyła by takich kanałów bo bo nie ma odpowiednich genów bo wcześniej nie miała styku z taką substancja. czyli to tez odpada. i już nie mam pomysłu. proszę o pomoc:)
wooojt1
Posty: 355
Rejestracja: 12 mar 2009, o 09:59

Re: doświadczenie z barwnikiem i komórką roślinną- konsultacja

Post autor: wooojt1 »

Jeśli barwnik przenikał do komórki wtedy kiedy było ATP, a w obecności substancji rozkładającej ATP nie przenika, to wynika z tego, że barwnik do komórki transportowany jest na zasadzie transportu aktywnego.
Dlaczego więc uzyskano różne wyniki?
Rozkład ATP w drugiej próbie doprowadził do tego iż komórka nie jest w stanie transportować barwnika do swojego wnętrza.
one_ewula
Posty: 19
Rejestracja: 29 mar 2009, o 16:45

Re: doświadczenie z barwnikiem i komórką roślinną- konsultacja

Post autor: one_ewula »

to ma sens:D troche inaczej zrozumiałam słowa że substancja rozkładająca atp nie wpadłam na to że ona je rozkłada całkowicie tylko pomyślałam że chodzi o enzym powodujący hydrolize atp i powstanie energi/ Dziękuję ci bardzo)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości